URLOP POD ŻAGLAMI

Wypoczywaj na jachcie! 4 wskazówki, dzięki którym spędzisz udany urlop pod żaglami

Wypoczynek pod żaglami to marzenie niejednego Polaka. Wielu wstrzymuje się jednak z wypłynięciem w rejs, bo nie ma patentu sternika jachtowego… To błąd, bo większość firm oferujących czarter jachtów i łodzi proponuje rejsy ze skipperem. Co powinnaś lub powinieneś wiedzieć, zanim wybierzesz się na urlop wynajętym jachtem?

Po pierwsze, z wyprzedzeniem poszukaj czarteru jachtów

Im wcześniej zainteresuje Cię czarter jachtów, tym istnieje większe prawdopodobieństwo, że znajdziesz jednostkę dopasowaną do Twoich potrzeb i w atrakcyjnej cenie. Zwracaj uwagę na renomę firmy wynajmującej jachty. Przeczytaj oceny żeglarzy, którzy korzystali z jej usług wcześniej. Poza tym zapoznaj się z jej stroną internetową. Im więcej znajdziesz na niej szczegółowych informacji na temat poszczególnych jednostek, tym lepiej.

Poza tym znaczenie ma termin rejsu. Majówka, długi weekend po Bożym Ciele i wakacje szkolne to zawsze okres wzmożonego ruchu turystycznego, także na akwenach. W tym czasie wzrasta zainteresowanie wypożyczaniem jachtów. Aby znaleźć najlepszą jednostkę w atrakcyjnej cenie, możesz zastosować jedno z rozwiązań:

  1. Zacznij szukać jachtu odpowiadającego Twoim potrzebom, kiedy tylko ustalisz termin i miejsce rejsu ze swoimi przyjaciółmi czy rodziną, a urlop – z pracodawcą. W przypadku najatrakcyjniejszych jednostek wypożyczanych w marinach na najpopularniejszych akwenach w Polsce najlepsze będzie nawet kilkumiesięczne wyprzedzenie. Być może długo przed szczytem sezonu uda Ci się również natrafić na atrakcyjne rabaty lub promocje.
  2. Wybierz się w rejs poza szczytem sezonu. Okres po majówce do Bożego Ciała i wrzesień charakteryzują się słoneczną pogodą i ciepłymi dniami, co sprzyja żeglowaniu. To właśnie w czasie poza wakacjami szkolnymi możesz liczyć na mniejszy ruch na wodzie i większą łatwość w znalezieniu odpowiedniej jednostki pływającej.
źródło: Unsplash.com

Po drugie, podejmij decyzję – jacht ze skipperem czy samodzielne żeglowanie

Aby móc kierować jachtem motorowym lub żaglowym, należy mieć patent żeglarza jachtowego. Jeżeli osoba zainteresowana czarterem jachtów nie ma takich uprawnień, wypożyczalnia powinna odmówić jego udostępnienia. Wiele firm zajmujących się czarterem jachtów umożliwia również wypożyczenie jednostki ze skipperem, czyli osobą, która ma odpowiednie umiejętności i doświadczenie w prowadzeniu jachtów.

Czarter jachtu ze skipperem to także świetne rozwiązanie, jeśli dopiero niedawno zdobyłaś lub zdobyłeś uprawnienia żeglarskie, a chcesz przypatrzeć się pracy doświadczonego żeglarza. Rola skippera nie ogranicza się jednak tylko do sterowania jednostką. W zależności od tego, jak skonstruowana została umowa z firmą czarterującą jachty, skipper może również:

  1. Dbać o bezpieczeństwo wszystkich wypoczywających na jachcie.
  2. Zaplanować rejs zgodnie z prognozami pogody, tak aby możliwie najszybciej, a przy tym bezpiecznie dotrzeć do celu.
  3. Przedstawiać okoliczne atrakcje i w wodzie (np. opowiadać o mijanych wyspach, które są rezerwatami przyrody), i na lądzie.
źródło: Unsplash.com

Po trzecie, wybierz jacht dostosowany do Twoich potrzeb i miejsca rejsu

Podstawowe różnice pomiędzy jednostkami dotyczą miejsca żeglowania i rodzaju napędu. Możesz wybrać jachty morskie i śródlądowe, a także jachty żaglowe i jachty motorowe z silnikiem. W przypadku chęci wyczarterowania tych ostatnich miej na uwadze, że na niektórych jeziorach – głównie ze względu na ich walory przyrodnicze – ustanowiono strefę ciszy. Dla przykładu w przypadku niektórych zbiorników na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich w takich miejscach zakazane jest poruszanie się jakimikolwiek jednostkami motorowymi z włączonym silnikiem.

Po czwarte, zadbaj o żeglarski savoir-vivre

Na koniec pamiętaj, że kultura żeglarska sprowadza się do podstawowych zasad savoir-vivre. Powszechne pomiędzy żeglarzami jest witanie się słowami: „Ahoj”! Jeśli chcesz zaskarbić sobie sympatię osób cumujących w tej samej marinie, zanim wejdziesz do portu, zamień stroje kąpielowe i do opalania na wygodne ubrania żeglarskie. Na czarterowanym jachcie zawsze zachowuj porządek i używaj dwóch różnych par butów – jednej do chodzenia po lądzie, a drugiej do poruszania się po jednostce. Zachowuj również ciszę na pokładzie, zwłaszcza nocą. Proponuj pomoc innych cumującym, gdy widzisz taką potrzebę. Zachowuj również kolejność w kolejce do cumowania i wychodzenia z portu jachtowego. Udanego wypoczynku pod żaglami!

Wszystkie pola:

array(19) { ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["watermark"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["latlng"]=> bool(false) ["highlight_search"]=> bool(false) ["country"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(0) "" ["meta_key"]=> string(0) "" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["key_words"]=> string(0) "" ["is_news"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng:

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: