zwiedzanie_Albanii

Zwiedzanie Albanii – czy warto zobaczyć?

Albania to kraj, który leży niedaleko Polski. Właściwie każdy o nim słyszał, ale tak naprawdę mało kto wie, co jest ciekawego w tym państwie. Czy zwiedzanie Albanii jest interesujące? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej. 

Jakie są atrakcje Albanii? 

Albania jest fascynującym miejscem, które warto odwiedzić. Przyciąga turystów naturalnością, różnorodnością oraz niesamowitą kulturą. Na wczasy do Albanii można wybrać się do wielu kurortów, znajdujących się w różnych częściach kraju. Popularne jest wybrzeże Adriatyckie słynące z pięknych plaż. Turyści chętnie wybierają się także do stolicy kraju. Popularne są kurorty znajdujące się na styku Adriatyku oraz Morza Jońskiego. Wybrzeże Morza Jońskiego jest wyjątkowo doceniane i chwalone przez przyjezdnych. 

W Albanii znajdziemy wiele ciekawych miejsc, które również można odwiedzić wraz z dziećmi. Piękne plaże z delikatnym zejściem do morza tworzą świetne warunki do wyjazdu wraz z dziećmi. Świetnym wyborem na rodzinne wakacje jest stolica Albanii czy region Golem. Miejscowość Spille polecana jest osobom, które szukają spokojnego odpoczynku z dala od zgiełku miasta. Albania dysponuje dużą bazą noclegową, wiele miejsc z ciekawą formułą All Inclusive. Dodatkowo Albańczycy mają pozytywne nastawienie do dzieci, więc to kolejny powód, by wybrać ten kierunek na wyjazd. 

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Albanii? 

Albania od obywatelów Polski wymaga posiadania dowodów osobistych. Obecnie paszport nie jest potrzebny do takiego wyjazdu. Jednak brak paszportu może być utrudnieniem do uzyskania ubezpieczenia medycznego dla turystów. Ten dokument musi mieć ważność co najmniej trzy miesiące przed zaplanowaną datą opuszczenia tego kraju. Walutą Albanii jest lek albański. Do Albanii można zabrać euro i wymienić w tamtejszym kantorze. W niektórych miejscach można również płacić w euro. W mniejszych sklepach preferowane jest płacenie gotówką, natomiast w marketach można zapłacić karta. 

Pogoda w Albanii – kiedy jechać na wakacje? 

W Albanii panuje klimat śródziemnomorski, który jest podobny do Grecji czy Chorwacji. Lato w Albanii jest bardzo ciepłe, a średnia temperatura wynosi 30 stopni Celsjusza. Jednak w lipcu oraz sierpniu temperatura może być wyższa. Najlepszy czas na wakacje w Albanii jest od czerwca do sierpnia, kiedy jest najwięcej godzin słonecznych oraz niewiele opadów. Świetna pogoda gwarantuje nam niezapomniane widoki oraz wspaniałe wspomnienia. Do Albanii można również udać się w maju, wtedy będziemy mogli zobaczyć największe atrakcje Albanii bez uciążliwych upałów. 

Co należy do największych atrakcji Albanii? 

Albania to kraj, który oferuje piaszczyste plaże, co odróżnia ją od bałkańskich sióstr, czyli Chorwacji oraz Czarnogóry. Albańskie wybrzeże można podzielić na północne oraz południowe. W północnej części kraju znajdują się piaszczyste plaże wraz z łagodnym zejściem do wody. Natomiast w południowej części Albanii znajdują się klify, żwirowe oraz kamieniste plaże. Wyjątkiem są jedynie plaże znajdujące się w okolicy Ksamil. 

Miejsca w Albanii, jakie warto zobaczyć to na pewno Beratu, nazywane miastem tysiąca okien. Miasto tysiąca okien zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  Warto również odwiedzić muzeum archeologiczne. Kolejnym miejscem, jakie warto zobaczyć w Albanii jest jezioro Szkoderskie. To piękne jezioro nazywane jest inaczej „Niebieskim Okiem”. Dobre wrażenie robią również strome uliczki oraz wznosząca się nad miastem Gjirokastra. Innym świetnym miejscem jest Park Narodowy. Warto też odwiedzić Narodowe Muzeum Historyczne. Za punkt wypadowy do zwiedzania zabytków w Albanii, warto wybrać jeden ze znanych kurortów – Saranda lub Durres. 

Najpiękniejsze miejsca oraz pyszne jedzenie w Albanii

Urlop w Albanii to idealny czas, by spróbować jedzenia na półwyspie bałkańskim. Kuchnia ta łączy w sobie smaki włoskie, greckie oraz tureckie. Pyszne jedzenie połączone ze zwiedzaniem stolicy Albanii może być pomysłem na idealny dzień. Polecanymi daniami są: jagnina z rożna, kotlety z mielonej baraniny oraz wiele innych. Na talerzach u Albańczyków królują ryby oraz owoce morza. Poza tym warto spróbować lokalnych serów, owoców oraz warzyw. Albańczycy również kochają kawę i piją ją w sporych ilościach. 

Stolica kraju – czy warto ją odwiedzić? 

Tirana jest stolicą Albanii, jest to największe miasto oraz ośrodek przemysłowy w kraju. Miasto to słynie z wielu charakterystycznych budynków, a na plażach można znaleźć wiele bunkrów. Miasto to jest dość małe jak na stolicę i nie posiada wielu zabytków, jest to związane z tym, że w latach 60-tych władze zburzyły wiele świątyń oraz kościołów. Będąc w stolicy warto zobaczyć centrum miasta. Punktem kulminacyjnym jest plac wraz z pomnikiem. Znajduje się tu także muzeum. Warto zobaczyć również bulwary stolicy oraz zabytkowy most. Poza tym warto również odwiedzić galerię sztuki. W stolicy jest również Teatr Narodowy oraz Teatr Opery, oraz Baletu. 

Wejdź na stronę maxadventure.pl  i znajdź wycieczkę, która najbardziej przypadnie Ci do gustu.       

Wszystkie pola:

array(19) { ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["watermark"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["latlng"]=> array(8) { ["address"]=> string(7) "Albania" ["lat"]=> float(41.15333199999999891360857873223721981048583984375) ["lng"]=> float(20.168330999999998454086380661465227603912353515625) ["zoom"]=> int(6) ["place_id"]=> string(27) "ChIJLUwnvfM7RRMR7juY1onlfAc" ["name"]=> string(7) "Albania" ["country"]=> string(7) "Albania" ["country_short"]=> string(2) "AL" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["country"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(0) "" ["meta_key"]=> string(0) "" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["key_words"]=> string(0) "" ["is_news"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: