google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Radom - ciekawe muzea w Radomiu

Atrakcje Radomia

Jest w Polsce kilka miejsc, które niekoniecznie kojarzą z turystycznymi atrakcjami, ale mogą was pozytywnie zaskoczyć. Jednym z nich jest Radom. Niepozorne miasto kryje w sobie naprawdę niezłą sztukę.

 

Radom - ciekawe muzea w RadomiuMuzeum Jana Malczewskiego

fot. Krzysztof Ninard

Niecałe dwie godziny od Warszawy, w dawnej radomskiej elektrowni mieści się jedno z najciekawszych muzeów sztuki współczesnej w kraju. Historia powstania tego obiektu jest bardzo ciekawa. Nie byłoby bowiem Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" gdyby nie… Andrzej Wajda. Ten znakomity reżyser był pomysłodawcą i inicjatorem utworzenia niezwykłego ośrodka sztuki. On też podarował pierwsze eksponaty wystawiane w Centrum.

Nieprzypadkowo wybrał właśnie Radom. Rodzina Wajdy była na stałe związana z tym miastem. Sam reżyser mieszkał tam od dziewiątego roku życia. Jak sam mówi, Radom z jego dzieciństwa to "wielkie święto" kulturalne. Nic więc dziwnego, że po latach wrócił tam, aby w budynku, który kiedyś dawał światło i ciepło radomianom stworzyć centrum kultury i sztuki.

Obecnie w "Elektrowni" można zobaczyć prawie cztery i pół tysiąca eksponatów. Ich liczba z roku na rok rośnie. Jeśli więc chcecie zorientować się w najnowszych nurtach malarstwa czy grafiki, radomskie Centrum Sztuki Współczesnej na pewno was nie zawiedzie.

Na koniec warto zapamiętać, że w poniedziałki "Elektrownia" jest nieczynna, za to w piątek wchodzimy tam za darmo. Jednak Centrum Sztuki Współczesnej to nie wszystko.

Aby wycieczka była interdyscyplinarna, warto też zajrzeć do Muzeum Literatury im. Gombrowicza. We Wsoli, 10 km od Radomia (i 90 od Warszawy) mieszkał kiedyś wraz z rodziną brat pisarza, Jerzy Gombrowicz. Witold był tam częstym gościem i właśnie w pałacyku brata powstał "Pamiętnik z okresu dojrzewania"- debiut artysty. Dziś odwiedzając to miejsce, możemy przyjrzeć się pamiątkom po pisarzu. Sama Rita Gombrowicz mówi, że był to drugi dom dramaturga. Stała ekspozycja pt. JA-Gombrowicz pozwoli wam prześledzić jego młodość, podróż do Argentyny i schyłek twórczości. Jeśli zaś macie ochotę na prelekcję, możecie w jej trakcie oddać się krytycznej lekturze "Ferdydurke".

I na koniec wracamy znów do malarstwa. Będąc bowiem w Radomiu nie można ominąć Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Właśnie tutaj urodził się jeden z najbardziej znanych symbolistów przełomu XIX i XX wieku. Nieprzeciętny talent zawdzięczał na pewno równie niezwykłej rodzinie. Jego ciotka była bardzo znaną mistyczką, od strony matki spokrewniony był m.in. z Iwaszkiewiczem czy Szymanowskim. Wizyta w muzeum na pewno pozwoli wam poznać losy tej niezwykłej familii. Prócz prac malarza w czasie zwiedzania można też obejrzeć wystawy okolicznościowe lub wziąć udział w jednej z tematycznych lekcji muzealnych. Ich forma najbardziej podoba się dzieciom, może więc warto wybrać się tam całą rodziną?

Nie każdy wie o kulturalnym zapleczu Radomia. A jest to miejsce nie tylko pełne ciekawych dzieł sztuki, ale i nieprzeciętnych projektów artystycznych. Działania takie obejmują w mieście czasem miejsca tak nietypowe jak spacerniak aresztu śledczego czy wspomnianą już elektrownię. Jeśli więc macie ochotę na rozwijającą wyprawę w nieznane, watro zacząć właśnie od tego miasta.

powrót do strony głównej

Pierwszy samolot z Radomia lądował we Wrocławiu 19 ...

Szydłowiec to miasto, w którym ważyły się losy ...

Warka kojarzona jest z piwem już od czasów ...

Holistyczne podejście do człowieka oznacza, że ciało jest ...

Kompleks pałacowo-parkowy Manor House Spa w Chlewiskach z ...

W Hotelu Manor House SPA wprowadziliśmy szereg udogodnień ...

rozrywka

atrakcje

https://veturo.pl/article/1059/atrakcje-radom-artystycznie/