Muzeum Jana Malczewskiego

Radom – ciekawe muzea w Radomiu

Jest w Polsce kilka miejsc, które niekoniecznie kojarzą z turystycznymi atrakcjami, ale mogą was pozytywnie zaskoczyć. Jednym z nich jest Radom. Niepozorne miasto kryje w sobie naprawdę niezłą sztukę.  

Aby wycieczka była interdyscyplinarna, warto też zajrzeć do Muzeum Literatury im. Gombrowicza. We Wsoli, 10 km od Radomia (i 90 od Warszawy) mieszkał kiedyś wraz z rodziną brat pisarza, Jerzy Gombrowicz. Witold był tam częstym gościem i właśnie w pałacyku brata powstał „Pamiętnik z okresu dojrzewania”- debiut artysty. Dziś odwiedzając to miejsce, możemy przyjrzeć się pamiątkom po pisarzu. Sama Rita Gombrowicz mówi, że był to drugi dom dramaturga. Stała ekspozycja pt. JA-Gombrowicz pozwoli wam prześledzić jego młodość, podróż do Argentyny i schyłek twórczości. Jeśli zaś macie ochotę na prelekcję, możecie w jej trakcie oddać się krytycznej lekturze „Ferdydurke”.

I na koniec wracamy znów do malarstwa. Będąc bowiem w Radomiu nie można ominąć Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Właśnie tutaj urodził się jeden z najbardziej znanych symbolistów przełomu XIX i XX wieku. Nieprzeciętny talent zawdzięczał na pewno równie niezwykłej rodzinie. Jego ciotka była bardzo znaną mistyczką, od strony matki spokrewniony był m.in. z Iwaszkiewiczem czy Szymanowskim. Wizyta w muzeum na pewno pozwoli wam poznać losy tej niezwykłej familii. Prócz prac malarza w czasie zwiedzania można też obejrzeć wystawy okolicznościowe lub wziąć udział w jednej z tematycznych lekcji muzealnych. Ich forma najbardziej podoba się dzieciom, może więc warto wybrać się tam całą rodziną?

Nie każdy wie o kulturalnym zapleczu Radomia. A jest to miejsce nie tylko pełne ciekawych dzieł sztuki, ale i nieprzeciętnych projektów artystycznych. Działania takie obejmują w mieście czasem miejsca tak nietypowe jak spacerniak aresztu śledczego czy wspomnianą już elektrownię. Jeśli więc macie ochotę na rozwijającą wyprawę w nieznane, watro zacząć właśnie od tego miasta.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(16) "Atrakcje Radomia" ["meta_title"]=> string(54) "Radom co warto zobaczyć - Muzeum Jacka Malczewskiego " ["meta_desc"]=> string(55) "Radom - co warto zobaczyć w Radomiu - poleca Veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(31) "Mazowsze - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(18) "Michalina Janyszek" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(51.4021189528529021117719821631908416748046875) ["lng"]=> float(21.16172790232560174672471475787460803985595703125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Atrakcje Radomia

meta_title: Radom co warto zobaczyć - Muzeum Jacka Malczewskiego

meta_keys:

meta_desc: Radom - co warto zobaczyć w Radomiu - poleca Veturo.pl

watermark:

interesting_places: Mazowsze - atrakcje turystyczne

author: Michalina Janyszek

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Radom co warto zobaczyć - Muzeum Jacka Malczewskiego

meta_keys:

meta_desc: Radom - co warto zobaczyć w Radomiu - poleca Veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Michalina Janyszek

meta_desc: Radom - co warto zobaczyć w Radomiu - poleca Veturo.pl