jezioro kłodno

Kaszuby – wyjątkowe miejsce w Polsce

Blisko 700 jezior, ponad 50 rezerwatów, dwa parki narodowe i cztery krajobrazowe, zielone lasy i wartkie rzeki, taka właśnie jest Szwajcaria Kaszubska.

Mówi się, że ta położona na północy kraina, to najpiękniejsze miejsce w Polsce. Dom do góry nogami i to z pełnym wyposażeniem? Czemu nie?! Zaprojektowany przez właściciela tartaku budynek można zwiedzić przez cały rok w Szymbarku.

Wchodząc do środka, niektórzy odwiedzający od razu dostają zawrotów głowy, bo jak można się poczuć, kiedy chodzi się po suficie, a nad głową zwisają fotele, stół, łóżko i telewizor? Bez wątpienia jest to bardzo dziwne doświadczenie, na które większość reaguje wybuchem nieopanowanego śmiechu,  co sprawia, że wizyta w tym miejscu zapada w pamięci każdego na długo.

Niecałe 50 kilometrów dalej, w Mirachowie, znajduje się kaszubski park miniatur. Kilkadziesiąt, wiernie odzwierciedlonych makiet znanych obiektów, pomniejszonych o 25 razy względem oryginałów, sprawia, że każdy kto odwiedzi to miejsce może poczuć  się jak Guliwer. W parku możemy znaleźć budowle z Kaszub, Polski i świata. Jest tu m.in. Statua Wolności, Mur Chiński, Biały Dom, Sfinks oraz Krzywa Wieża z Pizy.

„Bo kto nie tabaczy, ten nic nie znaczy” – mawiają rodowici Kaszubi, którzy tabakę uprawiają od wieków i przekładają ją nad inne używki. Niegdyś tabaka pełniła rolę „fajki pokoju”, najważniejsza osoba w towarzystwie zażywała ją najpierw sama, po czym częstowała osobę obok siebie, która po zażyciu, przekazywała ją sąsiadowi. Zarówno tabaka jak i tabakiery na Kaszubach są robione ręcznie. Tabakiery występują tutaj najczęściej w postaci „rożka kaszubskiego” i nierzadko sporządzane są ze zwierzęcych rogów. Sygnałem do zażycia tabaki jest formuła „Chceme le so zażëc”.

Truskawkobranie – czyli po prostu truskawkowe dożynki, odbywają się na przełomie czerwca i lipca na stoku Złotej Góry nieopodal Brodnicy Górskiej. Ta największa impreza plenerowa na Pomorzu, organizowana jest od ponad 40 lat. W festynie, co roku, bierze udział około 40 tysięcy osób, w tym znani artyści i gwiazdy z pierwszych stron gazet. Liczne koncerty, występny taneczne, konkursy, zawody wędkarskie a także przejażdżki tramwajem konnym to nieodłączne atrakcje imprezy. Oczywiście gwoździem programu są truskawki pod najróżniejszymi postaciami.

Każdego roku organizowane są konkursy na najlepsze ciasto z truskawkami, największą truskawkę czy na „truskawkową fraszkę”. Podczas jednego dnia truskawkobrania zostaje sprzedana ponad tona truskawek. Zdecydowanie jest to przepyszna impreza!

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(16) "Kaszuby atrakcje" ["meta_title"]=> string(96) "Kaszuby atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca w Polsce, Kartuzy, Brusy, Kościerzyna - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(131) "Kaszuby - Szwajcaria kaszubska, wyjątkowy region w Polsce. Poznaj ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne Kaszub - poleca Veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(30) "Kaszuby - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(54.41765147450750106372652226127684116363525390625) ["lng"]=> float(18.198852536535401469564021681435406208038330078125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Kaszuby atrakcje

meta_title: Kaszuby atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca w Polsce, Kartuzy, Brusy, Kościerzyna - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Kaszuby - Szwajcaria kaszubska, wyjątkowy region w Polsce. Poznaj ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne Kaszub - poleca Veturo.pl

watermark:

interesting_places: Kaszuby - atrakcje turystyczne

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Kaszuby atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca w Polsce, Kartuzy, Brusy, Kościerzyna - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Kaszuby - Szwajcaria kaszubska, wyjątkowy region w Polsce. Poznaj ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne Kaszub - poleca Veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: Kaszuby - Szwajcaria kaszubska, wyjątkowy region w Polsce. Poznaj ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne Kaszub - poleca Veturo.pl