google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Zamek w Bolkowie - atrakcje turystyczne

zamki w Polsce, zamek w Bolkowie

Zamek w Bolkowie kojarzy się przede wszystkim z festiwalem Castle Party. To jednak nie jedyne wydarzenie, które odbywa się na zamku. Poza imprezami cyklicznymi, warto do Bolkowa przyjechać tak po prostu, na spacer.

Zamek w Bolkowie - atrakcje turystyczneZamek Bolków

© kavaletz/Fotolia.com

W ciągu roku na zamku w Bolkowie sporo się dzieje. W czerwcu rycerze ścierają się w pojedynkach, w lipcu zamek staje się królestwem muzyki gotyckiej, a we wrześniu odbywa się tam festiwal podróżniczy. Odwiedzając zamek można również trafić na Piknik Historyczny oraz specjalne atrakcje przygotowane na Noc Muzeów. W historycznej twierdzy zawsze znajdzie się coś ciekawego.

Żywy zamek

Pod koniec lipca w Bolkowie od 1997 roku odbywa się jeden z największych festiwali muzyki gotyckiej, najbardziej znana impreza Bolkowa: Castle Party. Na imprezę przyjeżdżają fani muzki tego gatunku z całej Europy. Miasto i zamek na te trzy dni zmienia się nie do poznania. Bolków zapełnia się ludźmi w charakterystycznych strojach, biżuterii i fryzurach, rozbrzmiewa muzyką.  Warto przyjechać do Bolkowa w trakcie festiwalu, nawet jeśli nie jest się fanem ciężkich brzmień, bo w miasteczku panuje wtedy jedyny w swoim rodzaju klimat – scena na zamkowym dziedzińcu, ogrodzonym starymi murami, zdaje się być idealnie na swoim miejscu. Bolków zdaje się być idealnym miejscem na tego typu festiwal.

Natomiast we wrześniu do Bolkowa zjeżdżają się wszyscy ci, którym podróżowanie nie jest obce. Zamek na 3 dni staje się sceną dla prelekcji, pokazów filmów i rozmów o podróżach w ramach Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły. Jesienna edycja festiwalu w Bolkowie gości od 2012 roku, wcześniej przez trzy lata Trzy Żywioły odbywały się w Srebrnej Górze. Odwiedzając zamek w Bolkowie podczas festiwalu, można go nie tylko zwiedzić, ale też znaleźć inspiracje do kolejnych podróży i poznać ciekawych ludzi.

Historia zamku

Pierwsza wzmianka o zamku pojawiła się w 1277 roku. Charakterystyczny „dziób” na głównej wieży Bolkowa, skierowany w stronę bramy, którą miał chronić przed intruzami, jest najstarszym elementem twierdzy. Przez kolejne lata twierdzę rozbudowywano o nowe umocnienia i kolejne, zewnętrzne mury. W XVI wieku do kompleksu dołączył Dom Niewiast, dziedzińce i fortyfikacje.  Zamek, wielokrotnie atakowany i remontowany, popadł w ruinę dopiero w XIX wieku, a część jego murów rozebrano. Dopiero w pierwszej połowie XX stulecia rozpoczęto prace zabezpieczające, które przerwano przez zawirowania historii. W 1994 roku wznowiono je i trwają do dziś. Obecnie zamek pełni rolę muzeum będącego oddziałem Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Działa tu też Bractwo Rycerskie Zamku Bolków, które kultywuje lokalne tradycje rycerskie w tym zwyczaj urządzania turniejów.

Turniej rycerski jest najdłużej związaną z zamkiem w Bolkowie imprezą – jest organizowany od 1995 roku. Oprócz samego turnieju, we wrześniu odbywa się na zamku Piknik Historyczny, a w niektóre weekendy od wiosny do lata można trafić na różne wydarzenia, związane z tradycjami rycerskimi. Najlepiej na wycieczkę wybrać jeden z tych weekendów, bo oprócz zwiedzania na turystów czekają wtedy dodatkowe, rycerskie atrakcje.

Informacje praktyczne

Zamek można zwiedzać przez cały rok, ale od wiosny do jesieni jest dłużej czynny. W poniedziałki zamek można zwiedzać za darmo, ale wtedy sale wystawowe są zamknięte. W pozostałe dni bilet kosztuje 4 zł (ulgowy) i 7 zł (normalny). Po zobaczeniu zamku warto zejść do rynku Bolkowa, który zdobią ładne kamienice i przespacerować się po nim. Wycieczka musi być udana, szczególnie wiosną lub latem, kiedy słońce rozświetla miasto i ogrzewa twarze zwiedzających.

Poznaj rezydencję, która dawniej uchodziła za jedną z ...

Czy wiecie, że jest w Polsce miejsce, gdzie ...

Pałac Goetzów powstał w latach 1889 – 1900, ...

O największej atrakcji jaką jest zamek w Nowym ...

Położony nieopodal Sobieszowa (dzielnicy Jeleniej Góry) zamek Chojnik ...

Pozostałości  czternastowiecznego  zamku  krzyżackiegoto wizytówka  Człuchowa. Najlepiej zachowanym  ...

nocleg

gastronomia

zdrowie i uroda

sport

atrakcje

zakupy

https://veturo.pl/article/166/zamek-w-bolkowie/