google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Muzeum Rogala w Poznaniu

W kwietniu 2014 roku w Poznaniu otwarte zostało Muzeum Rogala. Mieszkańcy i turyści uczcili miejscowy, legendarny przysmak – Rogale Świętomarcińskie. A jest to przysmak z bogatą historią.

 

Muzeum Rogala w Poznaniu W ROgalowym muzeum tuż przed otwarciem

mat. muzeum

Słodki wypiek o charakterystycznym kształcie i aromatycznym nadzieniu z białego maku już od przeszło 150 lat jest symbolem stolicy Wielkopolski. Poznaniacy postanowili uhonorować swój miejscowy smakołyk, który rozsławił miasto na całą Polskę i stworzyć muzeum, które przekaże historię powstania i znaczenie Rogala Świętomarcińskiego dla kultury regionu. Miejsce to ma również zachować najciekawsze i najważniejsze tradycje poznańskie. Uczyć będziemy mogli się w najlepszy znany sposób, bo przez zabawę i na słodko. Zaangażowanie rodzin we wspólny wypiek ciastek ma na celu przybliżenie tego, co najważniejsze dla kultury miast: ich historii, specyfiki i symboliki. Muzeum Rogala jest kolejną, po Muzeum Piernika w Toruniu, słodką instytucją kultury w Polsce.

Podczas zwiedzania muzeum będziemy uczestniczyć w wypieku Rogali Świętomarcińskich – słodkiego symbolu Poznania, który od 150 lat króluje w cukierniach miasta i dziś ma status Chronionego Oznaczenie Geograficznego. Smakołyki te mogą powstawać według ściśle określonej receptury jedynie na terenie Wielkopolski. Wizyta w Rogalowym Muzeum to jedyna okazja na poznanie historii powstania słodkiego ciastka oraz wysłuchania związanych z nim legend. Rogalowy mistrz zdradzi nam największą tajemnicę Poznania, czyli recepturę i składniki Rogali Świętomarcińskich. Przy użyciu tradycyjnych narzędzi cukierniczych samodzielnie upieczemy słynne ciastka, którymi potem będziemy się zajadać do woli.

Słodką lekcję wypieku urozmaicą opowieści Wuja Biniu, dzięki którym nauczymy się poznańskiej gwary i tego, czym są „młodzie”, „szplin”, co to znaczy „mieć fifa”. Ciekawostką jest to, że oficjalną stronę internetową Muzeum możemy przeczytać także w gwarze miejskiej. Ponadto, podczas zwiedzania, będzie można obejrzeć animowaną historię Poznania oraz multimedialną prezentację o dumach miasta. Pokazy trwają 45 minut i odbywają się kilka razy dziennie. Może w nich uczestniczyć 25 osób. Dla grup zorganizowanych przygotowano certyfikaty czeladnicze.

Dodatkową atrakcją jest zabytkowa, ponad 500-letnia kamienica, w której mieści się Muzeum Rogala. Jest to jeden z najstarszych budynków, jaki zachował się na Starym Rynku. W jej wnętrzu zobaczymy wystrój renesansowy, oryginalny drewniany strop z polichromią, malowidła naścienne oraz ciekawe znalezisko: malutką ciżemkę. Z okien roztacza się jeden z najlepszych widoków na Poznańskie Koziołki. Podczas pokazów rogalowi-koziołkowych, oprócz oferty muzeum, możemy poznać legendę o powstaniu koziołków oraz zobaczyć słynny pokaz w południe. Do naszej dyspozycji będą lornetki, które umożliwią dostrzeżenie wszystkich szczegółów. Pokazy te rozpoczynają się o godzinie 11:10 i trwają 55 minut.

Bilet normalny na pokazy rogalowe kosztuje 14 zł, ulgowy dla dzieci od 3 do 16 roku życia 12 zł. Wstęp na pokazy rogalowo-koziołkowe to koszt 16 lub 14 zł. Można je kupować na 10 minut przed pokazem. Z okazji otwarcia do końca kwietnia obowiązuje promocja: każdy bilet kosztuje 10 zł. Muzeum mieści się na pierwszym piętrze kamienicy na Starym Rynku 41, wejście od ulicy Klasztornej 23. Stanowi ono żywe centrum poznańskich tradycji, obyczajów i kultury, pozwalające lepiej poznać specyfikę miasta i jego mieszkańców, jak również historie, symbole i gwarę.

 

 

Muzeum Ceramiki od ponad 45 lat gromadzi zbiory ...

Usytuowane w kilku obiektach poradziwiłłowskiego zespołu zamkowego, muzeum ...

Żagań szczyci się ponadsiedemsetletnią historią. W drugiej połowie ...

Podczas jednej wizyty w gospodarstwie "Szlak ginących zawodów"  ...

Przyglądałeś się kiedyś porcelanowej filiżance? Ciekawa myśl: jak ...

Złoto można znaleźć nie tylko w Westernach, ale ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/168/rogale-marcinskie/