google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

101 niesamowitych kolorów, które znajdziesz pod wodą

Travel Channel

Przedziwny świat tęczowych kolorów i niezwykłych form, ponad 1500 gatunków ryb, meduzy, bogaty świat fauny - tak właśnie w kilku słowach opisać można wielką rafę koralową, która od lat zachwyca i przyciąga jak magnez turystów z różnych zakątków świata.

101 niesamowitych kolorów, które znajdziesz pod wodą

Eulinky, flickr

Kremowe pasmo widoczne z kosmosu

Aby zobaczyć największą Rafę Koralową należy udać się do Australii. Ciągnąca się na długość 2000 kilometrów u wybrzeżu stanu Queensland rafa posiada łączną powierzchnie 200 000 km kw. Obejmuje 3500 raf i ponad 300 wysepek koralowych.

Jest na tyle duża, że widoczna jest nawet z kosmosu jako jasna smuga na tle lazurowego oceanu. Ten podwodny cud natury został całkowicie stworzony przez żywe organizmy dzięki symbiozie między koralowcami tworzącymi rafy a glonami. Warunki panujące
w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego są na tyle dobre, że rafa nieustannie się powiększa. Składają się na to przede wszystkim: płytkie, czyste wody oraz odpowiednia temperatura, która wynosi ok 21º C. Konieczne jest też istnienie skalistego dna, aby szkielet kolonii mógł przylgnąć do stabilnego i twardego podłoża. Prądy morskie zapewniają właściwą ilość tlenu i pożywienia.

Mieszkańcy korali australijskich

Wielka rafa koralowa to istny raj dla płetwonurków. Pod taflą wody wszystko budzi zdumienie i podziw. Zresztą nie ma się co dziwić, wielka rafa składa się z ponad 400 gatunków koralowców, które stanowią schronienie dla innych zwierząt: około 3000 gatunków mięczaków, 1200 gatunków ryb, 20 gatunków morskich węży, 6 gatunków żółwi morskich poza tym liczne gatunki wodorostów, gąbek oraz skorupiaków. Tak więc nurkując pośród rafy koralowej zobaczyć można zwierzęta małe i duże, które znacznie różnią się od siebie wielkością, kształtem oraz kolorami.

Wielka rafa to jedno z najwspanialszych dzieł natury. Olśniewająca dla turystów, pożądana przez płetwonurków, nieoceniona dla ekspertów i naukowców jest zjawiskiem ponadczasowym. 

Meksykiem nie sposób się nie zachwycić. Każdy kto ...

Meksyk jest czternastym pod względem wielkości krajem na ...

Żadna podróż do Meksyku nie może się odbyć ...

Barcelona - historyczna stolica Katalonii, miasto położone nad ...

Grecja przyciąga turystów nie tylko pięknymi widokami, smacznym ...

Jeśli zastanawiasz się dokąd zabrać swoją przyszłą (lub ...

https://veturo.pl/article/1724/ciekawe-miejsca-w-australii-wielka-rafa-koralowa-veturo/