google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Fado - dźwięk portugalskiej kultury

Travel Channel

Fado to popularny w Portugalii gatunek muzyczny - a może coś więcej niż tylko muzyka? Dowiedz się więcej o tym co Portugalczykom w duszy gra.

Fado - dźwięk portugalskiej kultury

Flickr, Feliciano Gulmaraes

Fado (jęz. portugalski), od łacińskiego fatum, przeznaczenie. 

W klubie jest ciemno, z wyjątkiem kilku świec na stołach. Klientela popija wino, kończy kolację i wzrokiem szuka scenki, na której ciemnowłosa, około 25-letnia  kobieta owinięta czarnym szalem szykuje się do śpiewu. Jej muzycy ustawiają instrument, w pomieszczeniu zapada cisza. Zaczyna śpiewać.

Jej głos jest pełen smutku, jest płaczem wydostającym się z najgłębszych zakamarków jej duszy. Stoi nieruchomo, rusza tylko dłonią, białą i pełną ekspresji. Przez widownię przechodzi dreszcz. Czują i napawają się jej smutkiem. Czy to pieśń miłosna? Piosenka o niegojącej się ranie? Ona śpiewa fado. 

Fado, co powie każdy Portugalczyk, jest śpiewanym dźwiękiem portugalskiej duszy. Śpiewany jest solo przy akompaniamencie portugalskiej gitary – wyglądającej trochę jak elżbietańska lutnia (mówi się, że zawędrowała tu z Anglikami). 

Prosty dźwięk fado ponoć stworzyli w XIX wieku rybacy, marynarze i studenci – ludzie przebywający z dala od domów, wylewający w pieśni swój smutek i tęsknotę. 

Dzisiaj fado jest wielką atrakcją turystyczną Portugalii. Nie można przyjechać do Lizbony lub Coimbry (miasta najbardziej związane z fado) bez zaliczenia pokazu fado. To jak tango w Buenos Aires czy flamenco w Sewilli. Tylko że w Portugalii narodowy śpiew nie przeobraził się jeszcze w totalną turystyczną pułapkę. 

Wciąż jest wiele klubów w obu miastach przeznaczonych dla miejscowych słuchaczy, a muzyka wciąż do nich przemawia; wielu pamięta występy wielkiej fadista XX wieku, Amalii Rodrigues. Uwielbiana śpiewaczka zyskała popularność w ciemnym okresie dyktatury Salazara (1926 - 1974). Jej głos i ekspresywny styl zdefiniowały fado dla wielu pokoleń.

W Lizbonie fado jest śpiewane przez kobiety, jak i mężczyzn. Kluby w dzielnicy Alfama oferują autentyczność i atmosferę. Wpadnijcie do Casa do Fado na skraju Alfama. W tym małym muzeum niemówiący po portugalsku mogą poznać historię tej sztuki przed zobaczeniem występu. 

W Coimbrze fado śpiewane jest przez studentów (śpiewają kobietom, które słuchają serenad z okien). Pieśni są o życiu studenta (Coimbra to miasto uniwersyteckie), samotności młodego człowieka będącego z dala od rodziny i przyjaciół oraz oczywiście o niemożliwej miłości – ulubionym temacie fado.
 

Meksykiem nie sposób się nie zachwycić. Każdy kto ...

Meksyk jest czternastym pod względem wielkości krajem na ...

Żadna podróż do Meksyku nie może się odbyć ...

Barcelona - historyczna stolica Katalonii, miasto położone nad ...

Grecja przyciąga turystów nie tylko pięknymi widokami, smacznym ...

Jeśli zastanawiasz się dokąd zabrać swoją przyszłą (lub ...

https://veturo.pl/article/1738/portugalia-atrakcje-portugalii-muzyka-portugalska-veturo/