Najlepsze winne wyprawy świata

Winiarze dawno zauważyli, że mieszając różne odmiany winogron można stworzyć wspaniale złożone smaki. Może więc naturalne jest, że połączenie dwóch najlepszych elementów turystyki – wycieczek objazdowych i wina – daje tak wspaniały efekt? Lista regionów produkujących wino wciąż się rozrasta, ale tylko kilka z nich zasługuje na odwiedziny. Spakuj otwieracz i szkło, znajdź gdzieś rękawiczki samochodowe dziadka. Ruszamy w trasę po najlepszych winnicach świata.

Trasa Wina Alzacji (Francja)

La Route des Vins d’Alsace w tym roku obchodzi 60. urodziny. Trasa od wschodu graniczy z Renem, od zachodu zaś zamykana jest Wogezami. Na odcinku długości mniej więcej 105 mil znajdziemy około 70 winnych osad. Do tego 27 restauracji z gwiazdkami Michelin i zabudowa niczym chatki z piernika pokryte pastelowym lukrem – uroku tu co niemiara.

Nasz romans możemy zacząć w Colmar, pięknym XV-wiecznym mieście w dużej mierze oszczędzonym od zniszczenia podczas drugiej wojny światowej. Polecam nocleg w uroczym La Maison des Tetes zbudowanym w 1609 roku, a zapas Gewürztraminera można uzupełnić w Cave Vinicole de Turckheim.

W miasteczku Kayserberg umów się na degustację w Domain Weinbach. Winnica mieści się na Clos des Capucins, a założona została w roku 1612 przez Kapucynów. Później czas udać się do Riquewihr i przystanek u Hugel & Fils gdzie można zwiedzić ich niesamowitą piwniczkę.

Aby spróbować najpopularniejszych win w Alzacji wpadnij do Trimbach Estate w Ribeauvillé. Podróż proponuję zakończyć w 3-gwiazdkowej restauracji L’Auberge de l’Ill w Illhaeusern.

Restauracja ta trzyma niezmiennie wysoki poziom od 1967 roku, więc ten posiłek może być najlepszym w twoim życiu.

Dolina Willamette (Oregon do Walla Walla, USA)

W 1979 roku uznany francuski magazyn kulinarny, GaultMillau, zorganizował winną olimpiadę, na której w szranki stanęło 330 win z 33 krajów. Gdy w czołowej dziesiątce w swojej kategorii pojawiło się wino Pinot Noir z Doliny Willamette, cały region natychmiast zyskał sławę.

Dolina Willamette zaczyna się około 100 mil na południowy zachód od Portland i może poszczycić się ponad 250 winnicami. Co roku w lipcu odbywa się tu Międzynarodowe Święto Pinot Noir. Podróż w to miejsce nie jest kompletna bez wizyty w Portland, mieście którego wino ustępuje jedynie jego nieograniczonym możliwościom kulinarnym. Koniecznie odwiedzić trzeba również Domain Serene w Dayton (OR), gdzie można się zastanowić co jest lepsze: ich Pinot Noir czy widoki roztaczające się z posiadłości.

Następnie jedziemy na wschód do Walla Walla (WA). Region ten nazywany jest “kolejną doliną Napa,” a jego dziewicze tereny są siedzibą ponad 100 winnic i 1800 akrów winorośli. Zatrzymać można się w eleganckim Stone Creek Manor, zbudowanym w roku 1926, a kubki smakowe pobudzić w K Vintners; sala degustacyjna mieści się w starym warsztacie samochodowym.

Aby w pełni skorzystać z możliwości regionu, planuj podróż z wyprzedzeniem. Postaraj się zapisać na mailingi winnic takich jak Leonetti, Abeja i Cayuse i mieć szansę otrzymania zaproszenia na limitowane prywatne degustacje.

Cape Winelands (Afryka Południowa)

„Czym są ludzie w porównaniu ze skałami i górami?” zastanawiała się Elizabeth Bennet w „Dumie i uprzedzeniu”. Nieszczęsna nie rozważała tego problemu siedząc nad wybornym winem w Western Cape.

Obszar ten może się poszczycić regionami takimi jak Stellenbosch, Constantia i Paarl, a trasy objazdowe są tu naprawdę spektakularne. Po noclegu w tętniącym życiem Kapsztadzie odpocznij w spokojnym pensjonacie znajdującym się w winnicy założonej w 1698 roku – De Leeuwenhof Estate w Paarl. Mniej poważne spojrzenie na łączenie wina i jedzenia oferowane jest przez Nederburg Wines gdzie można spróbować kombinacji miniburgerów i czerwonego wina.

Koniecznie trzeba odwiedzić Boekenhoutskloof Winery, w Franschhoek, gdzie serwują słynne wino The Chocolate Block. Wycieczkę zakończyć można w restauracji Bread & Wine będącej esencją wszystkiego co w tym regionie najlepsze.

Dolina Barossa (Australia Południowa)

Gleba jest źródłem indywidualnych charakterystyk smakowych każdego wina. A więc by skosztować wina z innego świata, trzeba wybrać się na drugi koniec globu: do doliny Barossa w Australii Południowej.

Dolina Barossa jest o godzinę drogi na północ ze stolicy stanu, Adelajdy. Znajdziemy tam około 100 winnic, z których 70 jest otwartych dla odwiedzających. Wrześniową wiosną można cieszyć się licznymi targami, z których najlepszym jest Barossa Farmers Market, organizowany w każdą sobotę w okolicach Angaston. Zatrzymać można się w Blickinstal Barossa Valley Retreat w Tanunda. Winnica Seppeltsfield oferuje degustacje rzadkich win a podczas zwiedzania Penfolds Magill Estate można skomponować własne wino. Oczywiście musimy zadbać również o aspekt kulinarny, zaliczając jak najwięcej pozycji z godnego polecenia The Butcher, Baker, & the Winemaker Trail.

Rioja do Ribera Del Duero (Hiszpania)

Hiszpanie mówią “próbowanie wina to jak rozmowa z Bogiem”. Czas więc rozpocząć niebiański dialog w krainie znanej jako spełnienie marzeń każdego miłośnika wina: regionie Rioja położonym wzdłuż rzeki Ebro, pierwszym regionie w Hiszpanii, któremu przyznano status Designation of Origin. Szukającym luksusowych warunków proponuję Logroño, miłośnikom bardziej swojskich klimatów mniejsze miasteczka Elciego i Villabuena de Álava. W celu zaczerpnięcia inspiracji odwiedź Bodegas Ysios projektu Franka Gehrego.

Następnie udaj się do przepięknego Ribera Del Duero. Obszar ten jest w sercu Kastylii i znany jest z intensywnych pór roku i soczystej czerwieni. Planuj z wyprzedzeniem i zostań „przyjacielem” winnicy Alonso del Yerro, a otrzymasz zaproszenie na prywatną degustację lub kolację. Zostaw miejsce na lokalny specjał, wino Tempranillo podawane z Lechazo Asado (pieczone jagnię).

Eskapadę możesz odespać w XII-wiecznym klasztorze Abadía Retuerta LeDomaine Estate i nie zdziw się jeśli po tym wszystkich ta noc wydawać się będzie iście duchowym przeżyciem.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(14) "Travel Channel" ["meta_title"]=> string(110) "turystyka winna na świecie, wyprawy winne, winnice na świecie, wyprawy enoturystyczne na świecie, veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(157) "Na świecie coraz większą popularność zdobywa turystyka winna. Zobacz dokąd warto się udać, by zażyć najlepszych win na świecie - poleca veturo.pl " ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-41.5722656192138" ["lng"]=> string(17) "-43.6376630441894" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Travel Channel

meta_title: turystyka winna na świecie, wyprawy winne, winnice na świecie, wyprawy enoturystyczne na świecie, veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Na świecie coraz większą popularność zdobywa turystyka winna. Zobacz dokąd warto się udać, by zażyć najlepszych win na świecie - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: turystyka winna na świecie, wyprawy winne, winnice na świecie, wyprawy enoturystyczne na świecie, veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Na świecie coraz większą popularność zdobywa turystyka winna. Zobacz dokąd warto się udać, by zażyć najlepszych win na świecie - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: Na świecie coraz większą popularność zdobywa turystyka winna. Zobacz dokąd warto się udać, by zażyć najlepszych win na świecie - poleca veturo.pl