San Cristobal de las Casas

Meksyk – ciekawe miejsca

Żadna podróż do Meksyku nie może się odbyć bez zanurzenia się w bogatej przeszłości tego kraju. Meksyk jest pełen świetnie odrestaurowanych archeologicznych dzieł sztuki, dających szansę poznania życia z przed tysięcy lat. Te starożytne ruiny rozproszone są po całym kraju. Najciekawsze są piramidy Majów na półwyspie Jukatan i skomplikowane starożytne miasto nieopodal dzisiejszego Mexico City. Oto nasz wybór najlepszych zabytków Meksyku.

Quintana Roo

Tulum jest jedną z mniejszych budowli Majów lecz położenie na klifie z widokiem na ocean sprawia, że jest jedną z bardziej malowniczych.

Tulum było jednym z ostatnich zbudowanych przez Majów miast, powstało między 1200 a 1450 rokiem i było ważnym portem handlowym do czasu hiszpańskiego podboju.

Turyści przybywają z Cancun i Playa del Carmen aby zobaczyć otoczone z trzech stron kamiennymi ścianami ruiny. Głównym punktem programu jest El Castillo, zamek, który niegdyś był latarnią. Po zbadaniu stanowisk archeologicznych warto zejść w dół po kliefie i zanurzyć się w oceanie lub skoczyć do pobliskich cenotów.

Mniej niż 10 mil na południe od Tulum znajduje się Muyil, znane również jako Chunyaxche. Muyil zbudowano przed Tulum, między rokiem 1100 a 1200 i służyło jako ważny punkt wymiany handlowej Majów. Ze względu na niewielkie rozmiary nie jest tak popularny jak inne atrakcje. Możliwe więc, że uda się nie tylko zwiedzić to cudowne miejsce ale również zaznać w nim odrobinę spokoju.

Jukatan

Chichen Itza jest najbardziej znaną ruiną z epoki Majów na półwyspie Jukatan oraz najczęściej odwiedzaną w całym Meksyku. Niesamowita architektura oraz unikalna historia zagwarantowały jej miejsce na liście nowych 7 Cudów Świata w 2001 roku.

Grupy zwiedzających wyruszają z Cancum i Playa del Carmen. Można też wypożyczyć samochód i zaplanować wizytę samemu. Jeszcze niedawno można było wspiąć się po 365 schodach na szczyt piramidy. Niestety dzisiaj, ze względów bezpieczeństwa, można ją podziwiać tylko z ziemi. Na miejscu zobaczyć można również pole do gry w piłkę, świątynie oraz kolumnady. Dekoracyjne platform miały służyć ofiarom z ludzi.

Około 45 mil od Chichen Itza po środku jukatańskiej dżungli znajduje się Ek Balam, rozległy kompleks znany jako „Czarny Jaguar„. Archeologowie zaczęli restaurować ten obszar dopiero w 1997 roku i od tego czasu odkryli wiele skarbów.

Największą budowlą jest Acropolis, sześciopoziomowy pałac, który miał być rezydencją gubernatorów i elity politycznej między rokiem 600 a 900. Ze szczytu widać cały kompleks z boiskiem do gry oraz stanowiskami, na których dokonywano ofiar z ludzi. Kompleks otwarty jest codziennie od 8:30 do 16:30 za niewielką opłatą. Ze względu na trwające prace mało jest udogodnień dla turystów. Można jednak wpaść do włoskiej restauracji Dolce Mente podającej naturalne i organiczne dania.

Niektóre z najładniejszych zabytków można znaleźć 50 mil od kulturalnego serca Jukatanu, Meridy. Między rokiem 600 a 900, Uxmal było centrum religijnym, a niektórzy uważają nawet, że stolicą regionu Puuc. Najwyższą budowlą jest piramida Dom Magika wznosząca się na 100 stóp. Inne ciekawe miejsca to ruiny dawnej szkoły oraz Pałacu Gubernatora. Dom Żółwi zyskał swą nazwę od rzeźb żółwi dekorujących budynek. Noc warto spędzić w jednym z lokalnych hoteli dzięki czemu można skorzystać z nocnego pokazu świetlnego.

Campeche

W Campeche można zwiedzić kilka ruin w ciągu jednego dnia ponieważ wszystkie położone są dosyć blisko siebie. Cały obszar jest przykładem stylu architektonicznego zwanego Rio Bec, który charakteryzuje się rzeźbionymi ornamentami takimi jak twarze potworów oraz wysokimi wieżami i fałszywymi schodami. Jeśli chcesz zbadać ten rejon spróbuj hotel Rio Bec Dreams, znajdujący się blisko największych atrakcji.

Obszar Becan datuje się na 600 B.C. Miasto otoczone było fosą i miało 7 mostów. Wiele budowli przetrwało do dziś. Znajdują się tu świątynie z piramidami na szczytach oraz duży pałac witający zwiedzających rzeźbą potwora. W trakcie wycieczki trzeba też odwiedzić ruiny Xpuhil. Ten mniejszy kompleks jest oddalony o kilka mil drogi i nie jest zbyt popularny. Można nacieszyć się nienaruszonym obszarem i ciszą podziwiając 3 wysokie i wyjątkowe wieże.

Obiekt Calakmul położony jest najdalej ale zdecydowanie wart jest wycieczki. Calakmul położony jest niedaleko granicy z Gwatemalą, w rezerwacie o powierzchni 2 milionów akrów. Znajdziemy tu prawie siedem tysięcy zabudowań, z których największym jest piramida zwana Strukturą II. Wznosi się 180 stóp ponad dżungle. Struktura II jest największą piramidą Majów.

Chiapas

Głęboko w górzystym regionie Chiapas znajdują się dwa ważne zabytki ery Majów, do których łatwo dotrzeć z miasta San Cristobal de las Casas. Najłatwiej dostać się do Palenque, którego lata świetności przypadały na okres od 500 – 700 roku.

Pałac nad którym góruje 4-piętrowa wieża różni się od innych tego typu budowli. Wszystkie budynki są bogato zdobione malunkami przedstawiającymi sceny z życia Majów. W okolicy można spenetrować ścieżki w dżunglę oraz zobaczyć liczne wodospady. W lokalnym muzeum można zobaczyć wiele eksponatów takich jak rzeźby i reliefy przedstawiające władców i bogów.

Bonampak zajmuje ważne miejsce w historii Majów, gdyż odnalezienie szczegółowych fresków w 1946 roku ukształtowało obecne rozumienie ich kultury. Kolorowe murale pokazują sceny życia codziennego, w tym ceremonie religijne, dużą bitwę oraz krwawe rytuały. Freski w świątyni mocno odczuły mijające lata, ich barwy nie są już tak wyraźne i jaskrawe.

Oaxaca

Centralna dolina Oaxaca była kiedyś centrum kultur mezoamerykańskich przed najazdem Hiszpanów. Świadectwem ciekawego stylu architektonicznego tamtych czasów jest Monte Alban, skomplikowany obiekt z budynkami, podziemnymi przejściami oraz infrastrukturą kanalizacyjną i retencyjną.

Obiekt stworzony został przez prekolumbijski lud Zapotec około roku 500 p.n.e.. Dzisiaj ruiny koncentrują się wokół Gran Plaza, otwartej przestrzeni otoczonej przez budynki, pałace, piramidy oraz ponad 170 grobowców. W muzeum można zobaczyć Danzantes, serię rzeźbionych kamiennych tablic przedstawiających mężczyzn w różnych stadiach tortury i rytualnego poświęcenia.

Mitla była kulturalnym ośrodkiem ludu Zapotec, którzy zasiedlili to miejsce około 900 p.n.e.. Około 30 mil od Oaxaca, obiekt ten przedstawia kulturę i życie  mezoamerykańskie poprzez serię struktur wybudowanych na dnie doliny. Są tu centrum ceremonialne, pałace oraz dziedzińce. Gdy Hiszpanie przybyli tu w XVI wieku, zbudowali kościół San Pablo na jednej z platform aby uwięzić znajdujących się pod nią lokalnych bogów. Obiekt ten słynie z pięknych fresków oraz szczegółowych wzorów geometrycznych na ścianach stojących budowli.

Mexico

Jeśli odwiedzasz Mexico City, Teotihuacan powinno znaleźć się na szczycie twojej listy. Znajdujące się około 25 mil od współczesnego Mexico City, Teotihuacan było epicentrum Mezoameryki od drugiego wieku p.n.e. do upadku około roku 700. Aleja Umarłych jest szeroką główną ulicą dzielącą miasto na pół od Placu Księżyca do Ciudadela. Piramida Słońca jest trzecią największą na świecie. Do dziś można obejrzeć liczne świątynie, bloki mieszkalne i warsztaty rzemieślnicze.

Powered by GetYourGuide

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(61) "Meksyk atrakcje Meksyku, ciekawe miejsca w Meksyku, veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(170) "Kraj w Ameryce Północnej ma wiele zabytków świadczących o bogatej kulturze żyjących tu przed wiekami ludów. Poznaj najciekawsze zabytki Meksyku - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(4) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(19.5763540316849002920207567512989044189453125) ["lng"]=> float(-99.66796873607700035790912806987762451171875) ["zoom"]=> int(7) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "MEX" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Meksyk atrakcje Meksyku, ciekawe miejsca w Meksyku, veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Kraj w Ameryce Północnej ma wiele zabytków świadczących o bogatej kulturze żyjących tu przed wiekami ludów. Poznaj najciekawsze zabytki Meksyku - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Meksyk atrakcje Meksyku, ciekawe miejsca w Meksyku, veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Kraj w Ameryce Północnej ma wiele zabytków świadczących o bogatej kulturze żyjących tu przed wiekami ludów. Poznaj najciekawsze zabytki Meksyku - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: Kraj w Ameryce Północnej ma wiele zabytków świadczących o bogatej kulturze żyjących tu przed wiekami ludów. Poznaj najciekawsze zabytki Meksyku - poleca veturo.pl