Majowie

Gdzie mieszkali Majowie

Żyli tysiące lat temu i byli jedną z najbardziej zaawansowanych cywilizacji świata. Ich upadek był przez wiele lat ogromną zagadką dla naukowców. Narobili sporo hałasu z zaświatów, kiedy w grudniu 2012 czekaliśmy na przepowiedziany przez nich koniec świata. Na terenie dzisiejszego Meksyku możemy podziwiać miejsca, które stworzyli właśnie Majowie. Żaden miłośnik historii tego nie odpuści!

Nie tylko sombrero
Każdy, kto planuje wakacje w Meksyku powinien wiedzieć, że Meksyk to nie tylko sombrero i tequila, ale też imponujący kawałek historii świata, który możemy odnaleźć na Półwyspie Jukatan. Pozostałości po miastach budowanych przez Majów to podróż do przeszłości i odtworzenie namiastki życia, jakie prowadzili przez ok 2 000 lat. Wie o tym Josh Gates, który nie oparł się pokusie spotkania z tą wspaniałą i bogatą cywilizacją. W programie Wyprawa w nieznane Josh odkrywa starożytne ołtarze ofiarne Majów w jaskiniach ukrytych w dżungli i pod ruinami Meksyku, jednocześnie analizując upadek niezwykłego imperium Majów. Jakich jeszcze niespotykanych doświadczeń możemy się spodziewać w tej kolebce cywilizacji?

Jukatan, fot.pixabay.com

Ruiny historii
Podążając po śladach Majów odkryjemy kilka miast rozsianych po Meksyku, które skrywają niejedną tajemnicę. Chociażby Chichén Itzá. Najsłynniejszą częścią miasta jest Świątynia Kukulkana, która stanowi kamiennym kalendarz Majów. Dostać się do niej można po łącznie 365 schodkach, czyli tylu, co dni w roku. Ekscytujące jest również obserwatorium astronomiczne mieszczące się w wieży zwanej Śimakiem powstałe jeszcze w czasach, gdy Europejczycy wierzyli, że Słońce krąży wokół Ziemi!

W czasie złotej ery Majów powstało miasto Uxmal. Góruje nad nim Piramida Czarownika o wysokości ok. 35 metrów zbudowana na eliptycznej podstawie – unikat na tle innych piramid wznoszonych przez Majów! Innym, mistrzowskim dziełem jest bogato zdobiony długi budynek – Pałac Gubernatora. W mieście czeka na nas również wiele innych fascynujących budowli jak Czworokąt Mniszek, Dom Żółwi czy Ołtarz Jaguarów. Miłośnicy sportu z kolei zainteresują się
z pewnością boiskiem do gry w piłkę – pelotę.

Atrakcje Tulum

Tulum to kolejne miasto z pięknymi ruinami budowli Majów, na czele z  El Castillo czyli Zamkiem. Jednak wyróżnia je dodatkowo położenie – na wybrzeżu, przy pięknej tropikalnej plaży. Moc zwiedzania i atrakcji a potem relaks na pięknej piaszczystej plaży… Czy trzeba czegoś więcej?

Tulum, fot. pixabay.com

Tulum w pewnym okresie służyło za port innemu, dużemu miastu – Coba. U szczytu funkcjonowania mieszkało w nim nawet ponad 50 tysięcy Majów. Jest ono trochę bardziej zapomniane i najmniej zbadane od pozostałych. Kryje się bowiem pośród amazońskiej dżungli skutecznie ukrywając się od wścibskich oczu. Knieje dżungli kryją też najwyższą piramidę na Jukatanie – Nohoch Mul. Większość zabudowań nie została jeszcze odsłonięta. Jednakże dodaje to tylko uroku i tajemnicy temu miejscu. Niejednokrotnie to właśnie Coba robi na turystach największe wrażenie.

W dzisiejszej dzielnicy Chiapas znajduje się natomiast Palenque – mniejsze od sąsiednich miast Majów, jednak zawierające jedne z najwspanialszych elementów architektonicznych. Wśród nich piramida schodkowa – Świątynia Inskrypcji, która jak się okazało dopiero w XX w. skrywa kryptę grobową jednego z królów.

Palenque, fot. pixabay.com

No to w drogę!
To tylko część atrakcji pozostawionych przez Majów, których doświadczycie w Meksyku na Półwyspie Jukatan. Tak jak Josh Gates w Wyprawie w nieznane możecie na własne oczy zobaczyć pozostałości wspaniałej cywilizacji i przeżyć niezapomnianą przygodę wśród antycznych budowli i zielonej przyrody.

Powered by GetYourGuide

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(109) "Meksyk - Majowie z Jukatanu - Tajemnice wielkich Majów - Tulum, Meksyk atrakcje, ciekawe miejsca - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(200) "Każdy, kto planuje wakacje w Meksyku powinien wiedzieć, że Meksyk to nie tylko sombrero i tequila, ale też imponujący kawałek historii świata, który możemy odnaleźć na Półwyspie Jukatan. " ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(4) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(21.1336962855694991958444006741046905517578125) ["lng"]=> float(-88.5278320189232061920847627334296703338623046875) ["zoom"]=> int(6) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "MEX" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Meksyk - Majowie z Jukatanu - Tajemnice wielkich Majów - Tulum, Meksyk atrakcje, ciekawe miejsca - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Każdy, kto planuje wakacje w Meksyku powinien wiedzieć, że Meksyk to nie tylko sombrero i tequila, ale też imponujący kawałek historii świata, który możemy odnaleźć na Półwyspie Jukatan.

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Meksyk - Majowie z Jukatanu - Tajemnice wielkich Majów - Tulum, Meksyk atrakcje, ciekawe miejsca - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Każdy, kto planuje wakacje w Meksyku powinien wiedzieć, że Meksyk to nie tylko sombrero i tequila, ale też imponujący kawałek historii świata, który możemy odnaleźć na Półwyspie Jukatan.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: Każdy, kto planuje wakacje w Meksyku powinien wiedzieć, że Meksyk to nie tylko sombrero i tequila, ale też imponujący kawałek historii świata, który możemy odnaleźć na Półwyspie Jukatan.