Meksyk

Ciekawe miejsca w Meksyku

Cobá – miasto Majów z okresu prekolumbijskiego na Półwyspie Jukatan. Znajduje się w stanie Quintana Roo w Meksyku. Zajmuje powierzchnię ponad 70 km2, a w okresie największej świetności była zamieszkana przez ponad 50,000 ludzi.

Jest to miejsce stosunkowo mało wyeksplorowane przez archeologów; szacuje się, że na terenie Coby istnieje około 6,500 struktur, z czego odkrytych zostało jedynie kilkadziesiąt – resztę budowli porasta dżungla.

Narodowe Muzeum Antropologiczne – muzeum w stolicy Meksyku, położone w stołecznym parku Chapultepec. Otwarte 17 września 1964 roku muzeum zostało zaprojektowane przez Pedro Ramíreireza Vásquezea. Projekt nawiązuje do przedkolumbijskich budowli mieszkańców obecnego Meksyku. Cześć dużego, prostokątnego dziedzińca przykryta jest zadaszeniem wspartym na jednym słupie pokrytym płaskorzeźbami przedstawiającymi historię Meksyku. Z prostokątnego dziedzińca wchodzi się do mieszczących się na parterze 12 sali wystawowych, razem muzeum ma 23 sale z ekspozycją stałą i 1 z okolicznościową. Na piętrze urządzona jest ekspozycja etnograficzna.

Zócalo – główny plac miejski w mieście Meksyk, noszący oficjalną nazwę Plaza de la Constitución. Zajmuje powierzchnię 46800 m² (195 m × 240 m) i jest jednym z największych placów na świecie.Plac został wytyczony przez konkwistadorów w XVI w. w miejscu, gdzie uprzednio znajdowało się polityczne i religijne centrum azteckiej stolicy Tenochtitlan, ze świątynią nazwaną przez Hiszpanów Templo Mayor oraz pałacem Moctezumy. Tuż przy placu zbudowano katedrę, Palacio Nacional.

Meksyk (hiszp. Ciudad de México) – stolica Meksyku, położona na wyżynie leżącej w środkowej części kraju. Zajmuje powierzchnię 1479 km². Populacja miasta wynosi 8 720 916 mieszkańców, natomiast obszar metropolitarny zamieszkuje 19 231 829 osób (2005 r.). Szacuje się, że całe megalopolis liczy ok. 22–25 mln mieszkańców i jest uznawana za trzecią po Tokio i Seulu aglomerację miejską świata. Region miasta odznacza się także jednym z największych i najszybszych przyrostów liczby ludności. Wyspa, na której Aztekowie wznieśli swoją stolicę stała się centrum współczesnego Meksyku. Rejon ten nosi nazwę Zócalo (wcześniej znany jako Plaza Mayor, teraz jest to Plaza de la Constitución). W północnej części Zócalo znajduje się barokowo-klasycystyczna Katedra Miejska. Jest to ogromna, 5-nawowa budowla z wyposażeniem wnętrz w stylu churrigueryzmu (m.in. ołtarz Altar de los Reyes). Na ruinach pałacu królewskiego Azteków położony jest Pałac Narodowy (Palacio National). Pałac ten będący dawniej siedzibą wicekróla Nowej Hiszpanii, obecnie jest ośrodkiem władzy wykonawczej, a został wzniesiony w XVII w. Kolonialna część stolicy rozciąga się na przestrzeni paru ulic poza Zócalo.

Ze względu na ogromny teren jaki pokrywa obszar metropolitarny, w każdej z jego części wykształciły się oddzielne centra handlowe i usługowe. Dawne historyczne centrum Meksyku obecnie straciło na znaczeniu. Poza miastem pobudowane zostały wielkie centra handlowe (np. Plaza Satélite i Perisur).

Puebla – miasto w środkowym Meksyku, w Kordylierze Wulkanicznej, na wysokości 2195 metrów, zamieszkiwane przez około 2 mln mieszkańców, będące stolicą stanu Puebla. Puebla zostało założone w 1531 roku przez arcybiskupa Santo Domingo Toribio Benavente. W 1832 roku przejściowo stolica Republiki Meksyku. W 1847 roku zajęte przez wojska amerykańskie. W 1862 roku w bitwie pod miastem wojska generała I. Zaragozy pokonały Francuzów. W latach 1863-1867 okupowane przez Francuzów. Rozwój gospodarczy i rozbudowa na przełomie XIX i XX wieku. Puebla jest ważnym ośrodkiem przemysłowym i kulturalnym kraju. Rozwinięty przemysł środków transportu (produkcja samochodów), maszynowy, metalowy (w tym huta żelaza), materiałów budowlanych, ceramiczny, szklarski, włókienniczy, skórzany i spożywczy. Ośrodek handlu i rzemiosła. Miasto to również ważny węzeł kolejowy i drogowy wraz z portem lotniczym. Znany ośrodek turystyczny.

Monterrey – miasto w północno-wschodnim Meksyku, na przedgórzu Sierra Madre Wschodnie, stolica stanu Nuevo León. Monterrey jest także znane jako „Miasto Gór” i „Sultana del Norte” (Sułtan Północy), miasto to jest nowocześnie uprzemysłowionym, ważnym punktem biznesowym w Meksyku. Monterrey, z liczebnością mieszkańców około 3,8 mln, jest trzecią najbardziej zaludnioną metropolią w Meksyku (po Ciudad de México i Guadalajara).

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(46) "Meksyk - ciekawe miejsca w Meksyku - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(111) "miasto Majów z okresu prekolumbijskiego na Półwyspie Jukatan. Znajduje się w stanie Quintana Roo w Meksyku." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(8) { ["address"]=> string(6) "Meksyk" ["lat"]=> float(23.63450100000000020372681319713592529296875) ["lng"]=> float(-102.552784000000002606611815281212329864501953125) ["zoom"]=> int(11) ["place_id"]=> string(27) "ChIJU1NoiDs6BIQREZgJa760ZO0" ["name"]=> string(6) "Meksyk" ["country"]=> string(6) "Meksyk" ["country_short"]=> string(2) "MX" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "MEX" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Meksyk - ciekawe miejsca w Meksyku - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: miasto Majów z okresu prekolumbijskiego na Półwyspie Jukatan. Znajduje się w stanie Quintana Roo w Meksyku.

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Meksyk - ciekawe miejsca w Meksyku - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: miasto Majów z okresu prekolumbijskiego na Półwyspie Jukatan. Znajduje się w stanie Quintana Roo w Meksyku.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: miasto Majów z okresu prekolumbijskiego na Półwyspie Jukatan. Znajduje się w stanie Quintana Roo w Meksyku.