Jelenia Góra – atrakcje turystyczne

Jelenia Góra, nowoczesne miasto, oddzielone różowo - szarą mgłą od szczytów gór. Jelenią Górę, leżącą w województwie dolnośląskim, w Kotlinie Jeleniogórskiej, nad rzeką Bóbr, otaczają góry: Izerskie, Kaczawskie, Rudawy Janowickie i Karkonosze.

Prawdopodobnie król Bolesław Krzywousty w 1108 roku, na terenie dzisiejszej Jeleniej Góry założył nieznany z nazwy słowiański gród. Dziś na wzgórzu Bolesława Krzywoustego jest słowiańskie grodzisko.
W połowie XIII wieku książę Bolesław II Rogatka prowadził w okolicy akcję osadniczą. Data uzyskania praw miejskich Jeleniej Góry nie jest znana. Nie bez znaczenia dla rozwoju miasta było prawo bicia własnej monety i przywilej jarmarków z 1519 roku oraz zyskowna produkcja woali, czyli płócien lnianych. Podobno niemowlęta zamożnych mieszczan jeleniogórskich spały w srebrnych kołyskach.

Efektem okresu prosperity jest stara zabudowa Jeleniej Góry. Kamienice podcieniowe z rożnych epok, domy, teatry, szkoły i klasycystyczny ratusz z lat 1747-1749. Około 1910 roku budynek ratusza został połączony ze średniowiecznymi kamienicami zwanymi „siedem domów”. Rąbka jeleniogórskich tajemnic uchylił rok 2000, kiedy to w pierwszym z „siedmiu domów” odkryto studnię głęboką na 20 m. A w podziemiach ratusza są ślady budowli gotyckiej i renesansowej. Miasto otaczają fragmenty murów obronnych z XIV wieku. Na przedmurzu kiedyś była sucha fosa, w czasach pokoju wykorzystywana jako ogród. Droga do miasta prowadziła przez trzy bramy – Zamkową, Wojanowska oraz bramę przy ul. Długiej. Dzisiejszy wygląd baszty Wojanowskiej, z basteją kryjącą kaplicę św. Anny, jest wynikiem jej odbudowy po zawaleniu wskutek wichury szalejącej w 1480 roku. Nową basztę ozdobił zegar i kopuła z latarnią.

Gotycki kościół św. Erazma i Pankracego XIV wieku jest najstarszą świątynia w Jeleniej Górze. Wieża kościelna wznosi się na 51 m. Surowy gotyk ostrołukowych odrzwi i obramowań okiennych, oraz sklepienie krzyżowo – żebrowe i przypory kontrastują z barokowym wnętrzem. W 1909 roku przy północnej nawie kościoła dobudowano neogotycką klatkę schodową. W kościele warto zobaczyć pomnik św. Jana Nepomucena z 1709 roku, który w 1812 roku strącono z mostu na Bobrze. Dzisiejszy wygląd pomnik zawdzięcza restauracji w 1886 roku. Wyjątkowy jest barokowy kościół Świętego Krzyża z lat 1709-1719, jeden z sześciu śląskich Kościołów Łaski. Ambona jest wykonana z jednego kamienia, rzeźbienia są wzorowane na ornamentyce kościoła św. Katarzyny w Sztokholmie.

Z porośniętego sosnami wzgórza nad Sobieszowem, dzielnicą Jeleniej Góry, miasta pilnuje niezdobyty nigdy zamek Chojnik. Dopiero niszczycielska siła pioruna, w 1675 roku zamieniła Chojnik w malownicze ruiny z „koronkowym” murem i pręgierzem na dziedzińcu. Dostępu do zamku broni strome urwisko Piekielnej Doliny, gdzie księżniczka Kunegunda, niechcianych pretendentów do swej ręki, na zatracenie posyłała. Z wieży zamkowej roztacza się wspaniały widok na miasto w kotlinie.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(22) "Jelenia Góra atrakcje" ["meta_title"]=> string(39) "Góry Izerskie atrakcje - Jelenia Góra" ["meta_desc"]=> string(93) "Jelenia Góra - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Jeleniej Górze poznasz na veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(29) "Sudety - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.8860552704584989669456263072788715362548828125) ["lng"]=> float(15.75439452905740012056412524543702602386474609375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Jelenia Góra atrakcje

meta_title: Góry Izerskie atrakcje - Jelenia Góra

meta_keys:

meta_desc: Jelenia Góra - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Jeleniej Górze poznasz na veturo.pl

watermark:

interesting_places: Sudety - atrakcje turystyczne

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Góry Izerskie atrakcje - Jelenia Góra

meta_keys:

meta_desc: Jelenia Góra - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Jeleniej Górze poznasz na veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: Jelenia Góra - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Jeleniej Górze poznasz na veturo.pl