google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Jelenia Góra - atrakcje turystyczne

Jelenia Góra atrakcje

Jelenia Góra, nowoczesne miasto, oddzielone różowo - szarą mgłą od szczytów gór. Jelenią Górę, leżącą w województwie dolnośląskim, w Kotlinie Jeleniogórskiej, nad rzeką Bóbr, otaczają góry: Izerskie, Kaczawskie, Rudawy Janowickie i Karkonosze.

Jelenia Góra - atrakcje turystyczneJelenia Góra

fot. Klaus-Norbert Müller

Prawdopodobnie król Bolesław Krzywousty w 1108 roku, na terenie dzisiejszej Jeleniej Góry założył nieznany z nazwy słowiański gród. Dziś na wzgórzu Bolesława Krzywoustego jest słowiańskie grodzisko.
W połowie XIII wieku książę Bolesław II Rogatka prowadził w okolicy akcję osadniczą. Data uzyskania praw miejskich Jeleniej Góry nie jest znana. Nie bez znaczenia dla rozwoju miasta było prawo bicia własnej monety i przywilej jarmarków z 1519 roku oraz zyskowna produkcja woali, czyli płócien lnianych. Podobno niemowlęta zamożnych mieszczan jeleniogórskich spały w srebrnych kołyskach.

Efektem okresu prosperity jest stara zabudowa Jeleniej Góry. Kamienice podcieniowe z rożnych epok, domy, teatry, szkoły i klasycystyczny ratusz z lat 1747-1749. Około 1910 roku budynek ratusza został połączony ze średniowiecznymi kamienicami zwanymi „siedem domów". Rąbka jeleniogórskich tajemnic uchylił rok 2000, kiedy to w pierwszym z „siedmiu domów" odkryto studnię głęboką na 20 m. A w podziemiach ratusza są ślady budowli gotyckiej i renesansowej. Miasto otaczają fragmenty murów obronnych z XIV wieku. Na przedmurzu kiedyś była sucha fosa, w czasach pokoju wykorzystywana jako ogród. Droga do miasta prowadziła przez trzy bramy – Zamkową, Wojanowska oraz bramę przy ul. Długiej. Dzisiejszy wygląd baszty Wojanowskiej, z basteją kryjącą kaplicę św. Anny, jest wynikiem jej odbudowy po zawaleniu wskutek wichury szalejącej w 1480 roku. Nową basztę ozdobił zegar i kopuła z latarnią.

Gotycki kościół św. Erazma i Pankracego XIV wieku jest najstarszą świątynia w Jeleniej Górze. Wieża kościelna wznosi się na 51 m. Surowy gotyk ostrołukowych odrzwi i obramowań okiennych, oraz sklepienie krzyżowo - żebrowe i przypory kontrastują z barokowym wnętrzem. W 1909 roku przy północnej nawie kościoła dobudowano neogotycką klatkę schodową. W kościele warto zobaczyć pomnik św. Jana Nepomucena z 1709 roku, który w 1812 roku strącono z mostu na Bobrze. Dzisiejszy wygląd pomnik zawdzięcza restauracji w 1886 roku. Wyjątkowy jest barokowy kościół Świętego Krzyża z lat 1709-1719, jeden z sześciu śląskich Kościołów Łaski. Ambona jest wykonana z jednego kamienia, rzeźbienia są wzorowane na ornamentyce kościoła św. Katarzyny w Sztokholmie.

Z porośniętego sosnami wzgórza nad Sobieszowem, dzielnicą Jeleniej Góry, miasta pilnuje niezdobyty nigdy zamek Chojnik. Dopiero niszczycielska siła pioruna, w 1675 roku zamieniła Chojnik w malownicze ruiny z „koronkowym" murem i pręgierzem na dziedzińcu. Dostępu do zamku broni strome urwisko Piekielnej Doliny, gdzie księżniczka Kunegunda, niechcianych pretendentów do swej ręki, na zatracenie posyłała. Z wieży zamkowej roztacza się wspaniały widok na miasto w kotlinie.

Huta Julia w Piechowicach jest jedną z najbardziej ...

Wędrówki po parkach narodowych czy krajobrazowych, zwiedzanie zamku, ...

Położony nieopodal Sobieszowa (dzielnicy Jeleniej Góry) zamek Chojnik ...

Obecny pałac jest trzykondygnacyjną budowlą z użytkowym poddaszem. ...

29 kwietnia składy Pendolino pojawią się w Jeleniej ...

Największym skarbem Cieplic, któremu Uzdrowisko Cieplice zawdzięcza nie ...

nocleg

gastronomia

zdrowie i uroda

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/1937/jelenia-gora-atrakcje-turystyczne-ciekawe-miejsca/