Zamek Joannitow w Lagowie

Łagów – atrakcje turystyczne

W Łagowie można spotkać ślady kultury łużyckiej, datowane na XIII i XIV w. Znajdują się one przy Sokolej Górze. Do tych późnośredniowiecznych zabytków zaliczamy kamienną wieżę obronną na kopcu grodziska, która istniała na tym wzniesieniu.

Główną atrakcją Łagowa Lubuskiego jest gotycki Zamek Joannitów  (Castrum Lagowe) z charakterystyczną wysoką na 35m wieżą, z której można podziwiać panoramę wsi. Jego budowa rozpoczęła się w XIV w. Był on siedzibą komandorii zakonu Joannitów. Zamek został zbudowany na planie czworoboku. Okala go mur obronny i stary park założony w XVIIIw. Z zamkiem związana jest legenda o Rycerzu w Płomieniach, który ma się ukazywać wiosną i latem podczas burzy wyłącznie mężczyznom. Rycerz w Płomieniach to zjawa XVI-wiecznego komtura Andrzeja von Schliebena, który złamał śluby zakonne i wstąpił w związek małżeński. Jego postać ukazuje się w czarnej zbroi w otoczeniu płomieni. W łagowskim kościele św. Jana Chrzciciela znajduje się płyta nagrobna komtura i jego syna, także Andrzeja von Schliebena.

Brama Polska (Poznańska)
Dwukondygnacyjne Brama Polska, zwana też Poznańską z XV w. stanowiła część obwarowania Łagowa.  Nazwa Brama Polska odnosi się do kierunku – prowadziła ona do Polski. W XVII i XX w. obiekt został poddany przebudowom, a w XX w. przeszedł generalny remont. Brama została wybudowana z cegieł. Znajduje się ona w zachodniej części miejscowości. Znajdują się w niej dwa okna. Przez bramę można przejechać samochodem, gdyż został w niej wykuty ostrołukowy przejazd. Obecnie w bramie można przenocować.

Brama Marchijska (Niemiecka/Berlińska)
Brama Marchijska (zwana także Niemiecką lub Berlińską) pochodzi z XVI w. Jest to druga obronna brama Łagowa.  Nazwa związana jest z kierunkiem, do którego prowadziła -Marchią Brandenburską. Jej budowa jest szachulcowo-ceglana. Brama była przebudowywana w XVII w.  Przez tę bramę również można przejechać autem. W chwili obecnej znajdują się w niej apartamenty gościnne.

Kościół neoklasycystyczny
Kościół św. Jana Chrzciciela z 1725r., przebudowana w r.1877 to kamienno-ceglana budowla w stylu neoklasycystycznym.  Znajduje się on w pobliżu zamku. Obecnie jest to kościół parafialny rzymskokatolicki, pierwotnie była to świątynia protestancka. W kościele znajdują się płyty nagrobne komtura łagowskiego zgromadzenia Joannitów, Andrzeja von Schliebena oraz jego syna.

Wiadukt kolejowy
Na uwagę zasługuje również wiadukt kolejowy o długości 40m i wysokości ok.25m z 1906r. Znajduje się on przy ulicy Mostowej. Został on wybudowany z cegieł i granitu na linii kolejowej Toporów-Międzyrzecz. Na wiadukt można wejść schodami znadującymi się tuż przy wiadukcie. Z góry rozciąga się przepiękny widok na panoramę Łagowa. Kilka razy w tygodniu przejeżdża tędy pociąg.

Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy
Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy leży na terenie gmin Łagów i Sulęcin. Jego powierzchnia wynosi 5367,2 ha.  Kompleks powstał w roku 1985 w celu ochrony przyrody i krajobrazu. Przeważającą część parku zajmują stare lasy (65%), głównie bukowe,  porastające wzniesienia moreny czołowej. Na terenie parku położone są trzy rezerwaty przyrody: Buczyna Łagowska, Nad Jeziorem Trześniowskim oraz Pawski Ług i aż osiem jezior: Trześniowskie (nazywane również Jez. Ciecz), Łagowskie, Buszno, Buszenko, Linie, Bobrze, Czarne i małe jeziorko bez nazwy geograficznej.  Jezioro Trześniowskie jest jednym z najgłębszych polskich jezior (maksymalna głębokość wynosi 58,8m). Czystość wód jezior Parku Krajobrazowego zalicza się do I i II klasy.

Sokola Góra
Sokola Góra to niewielkie wzniesienie, na którym istniała wieki temu osada. Znajdują się tam ślady kultury łużyckiej. To również nazwa ścieżki historyczno-przyrodnicza, która prowadzi przez łagowskie lasy. Wiedzie ona niedaleko cmentarza, na którym znajdują się XVIII-wieczne nagrobki.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(7) "Łagów" ["meta_title"]=> string(61) " Łagów - atrakcje turystyczne - ciekawe miejsca - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(90) "Łagów - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Łagowie w Lubuskiem - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(31) "Lubuskie - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(13) "UM w Łagowie" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(52.332213182402398388148867525160312652587890625) ["lng"]=> float(15.296058652648699904830209561623632907867431640625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Łagów

meta_title: Łagów - atrakcje turystyczne - ciekawe miejsca - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Łagów - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Łagowie w Lubuskiem - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places: Lubuskie - atrakcje turystyczne

author: UM w Łagowie

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Łagów - atrakcje turystyczne - ciekawe miejsca - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Łagów - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Łagowie w Lubuskiem - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: UM w Łagowie

meta_desc: Łagów - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Łagowie w Lubuskiem - poleca veturo.pl