google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Łagów - atrakcje turystyczne

Łagów

W Łagowie można spotkać ślady kultury łużyckiej, datowane na XIII i XIV w. Znajdują się one przy Sokolej Górze. Do tych późnośredniowiecznych zabytków zaliczamy kamienną wieżę obronną na kopcu grodziska, która istniała na tym wzniesieniu.

Łagów - atrakcje turystyczneZamek Joannitow w Lagowie

Licencja: CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons

Główną atrakcją Łagowa Lubuskiego jest gotycki Zamek Joannitów  (Castrum Lagowe) z charakterystyczną wysoką na 35m wieżą, z której można podziwiać panoramę wsi. Jego budowa rozpoczęła się w XIV w. Był on siedzibą komandorii zakonu Joannitów. Zamek został zbudowany na planie czworoboku. Okala go mur obronny i stary park założony w XVIIIw. Z zamkiem związana jest legenda o Rycerzu w Płomieniach, który ma się ukazywać wiosną i latem podczas burzy wyłącznie mężczyznom. Rycerz w Płomieniach to zjawa XVI-wiecznego komtura Andrzeja von Schliebena, który złamał śluby zakonne i wstąpił w związek małżeński. Jego postać ukazuje się w czarnej zbroi w otoczeniu płomieni. W łagowskim kościele św. Jana Chrzciciela znajduje się płyta nagrobna komtura i jego syna, także Andrzeja von Schliebena.

Brama Polska (Poznańska)
Dwukondygnacyjne Brama Polska, zwana też Poznańską z XV w. stanowiła część obwarowania Łagowa.  Nazwa Brama Polska odnosi się do kierunku - prowadziła ona do Polski. W XVII i XX w. obiekt został poddany przebudowom, a w XX w. przeszedł generalny remont. Brama została wybudowana z cegieł. Znajduje się ona w zachodniej części miejscowości. Znajdują się w niej dwa okna. Przez bramę można przejechać samochodem, gdyż został w niej wykuty ostrołukowy przejazd. Obecnie w bramie można przenocować.

Brama Marchijska (Niemiecka/Berlińska)
Brama Marchijska (zwana także Niemiecką lub Berlińską) pochodzi z XVI w. Jest to druga obronna brama Łagowa.  Nazwa związana jest z kierunkiem, do którego prowadziła -Marchią Brandenburską. Jej budowa jest szachulcowo-ceglana. Brama była przebudowywana w XVII w.  Przez tę bramę również można przejechać autem. W chwili obecnej znajdują się w niej apartamenty gościnne.

Kościół neoklasycystyczny
Kościół św. Jana Chrzciciela z 1725r., przebudowana w r.1877 to kamienno-ceglana budowla w stylu neoklasycystycznym.  Znajduje się on w pobliżu zamku. Obecnie jest to kościół parafialny rzymskokatolicki, pierwotnie była to świątynia protestancka. W kościele znajdują się płyty nagrobne komtura łagowskiego zgromadzenia Joannitów, Andrzeja von Schliebena oraz jego syna.

Wiadukt kolejowy
Na uwagę zasługuje również wiadukt kolejowy o długości 40m i wysokości ok.25m z 1906r. Znajduje się on przy ulicy Mostowej. Został on wybudowany z cegieł i granitu na linii kolejowej Toporów-Międzyrzecz. Na wiadukt można wejść schodami znadującymi się tuż przy wiadukcie. Z góry rozciąga się przepiękny widok na panoramę Łagowa. Kilka razy w tygodniu przejeżdża tędy pociąg.

Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy
Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy leży na terenie gmin Łagów i Sulęcin. Jego powierzchnia wynosi 5367,2 ha.  Kompleks powstał w roku 1985 w celu ochrony przyrody i krajobrazu. Przeważającą część parku zajmują stare lasy (65%), głównie bukowe,  porastające wzniesienia moreny czołowej. Na terenie parku położone są trzy rezerwaty przyrody: Buczyna Łagowska, Nad Jeziorem Trześniowskim oraz Pawski Ług i aż osiem jezior: Trześniowskie (nazywane również Jez. Ciecz), Łagowskie, Buszno, Buszenko, Linie, Bobrze, Czarne i małe jeziorko bez nazwy geograficznej.  Jezioro Trześniowskie jest jednym z najgłębszych polskich jezior (maksymalna głębokość wynosi 58,8m). Czystość wód jezior Parku Krajobrazowego zalicza się do I i II klasy.

Sokola Góra
Sokola Góra to niewielkie wzniesienie, na którym istniała wieki temu osada. Znajdują się tam ślady kultury łużyckiej. To również nazwa ścieżki historyczno-przyrodnicza, która prowadzi przez łagowskie lasy. Wiedzie ona niedaleko cmentarza, na którym znajdują się XVIII-wieczne nagrobki.

dowiedz się więcej o Łagowie     

Zwiedzanie w czasie wakacji? Nuda, zwłaszcza dla faceta. ...

Kursy promu „Bez Granic”, to efekt wieloletniej współpracy ...

Początki kościoła sięgają 3. ćw. XIII w. kiedy ...

W Chwarszczanach - wsi leżącej ok. 5 km ...

Strzelce zlokalizowane są 25 km na północny wschód ...

Dzieje Zamku w Sierakowie skrywa mgła tajemnicy. Pierwsze ...

nocleg

atrakcje

https://veturo.pl/article/1941/lagow-lubuskie-atrakcje-turystyczne-ciekawe-miejsca/