Drawieński Park Narodowy

Drawieński Park Narodowy – szlaki turystyczne

Tych co lubią las i wodę, ciszę i śpiew ptaków, kontakt z naturą i piękne widoki zachwyci krajobraz Drawieńskiego Parku Narodowego. Podziwiać można atrakcyjną rzeźbę terenu, ukształtowanie linii brzegowej i kolor wód śródleśnych jezior, stare drzewa, głazy narzutowe, cenne gatunki roślin i zwierząt oraz wiele innych walorów dzikiej przyrody, a także zabytkowe miejsca. Drawieński Park Narodowy wart jest odwiedzenia głównie przez miłośników przyrody i turystyki kwalifikowanej.

Drawieński Park Narodowy zadowoli wędrujących po lasach i nad wodami. Szlaki turystyczne pozwolą przemierzyć większe odległości pieszym, rowerzystom, miłośnikom jeździectwa, a Drawa dostarczy licznych wrażeń kajakarzom. Na wędkarzy czekają północny brzeg j. Sitno i zachodni j. Ostrowieckiego, na których są pomosty wędkarskie oraz Drawa (od Drawna do elektrowni „Kamienna”).

Obsługą ruchu turystycznego zajmują się dwa Punkty Informacji Turystycznej – w Drawnie i w Głusku, można tam zaczerpnąć wiedzy, wnieść opłaty turystyczne i wędkarskie, kupić mapę, publikacje dotyczące DPN i okolicy.

Drawa uważana jest za jedną z najpiękniejszych rzek w Polsce. Swoje źródła ma na wysokości 150 m n.p.m. w Dolinie Pięciu Jezior koło Połczyna Zdroju. Płynie przez dwie krainy geograficzne: Pojezierze Drawskie, gdzie przepływa przez liczne jeziora i Równinę Drawską wijąc się wśród pomorskich lasów. Powierzchnia jej dorzecza wynosi prawie 3300 km2. Kończy bieg wpływając do Noteci na wysokości 30 m n.p.m. w okolicy Krzyża Wlkp. Średni spadek Drawy wynosi 0,6‰.

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, rzeka Drawa w granicach Parku udostępniona jest od 1 stycznia do 15 marca i od 1 lipca do 31 grudnia, w godzinach 9:00 do 19:00. Maksymalna liczba osób mogących przebywać jednocześnie na rzece Drawie w granicach DPN wynosi 700 osób.

Szlaki wodne
Na terenie DPN Drawa ma zmienny charakter; najpierw jest spokojna, następnie przyspiesza bieg, a w bystrym nurcie pojawiają się liczne zwalone drzewa. Kręte koryto wśród łąk i lasów podcina wysokie brzegi piaszczystych skarp. Szybki prąd i kamieniste dno zmieniają się na kolejnych jej odcinkach w leniwy nurt i piaszczyste dno porośnięte podwodnymi łąkami.

Szlaki piesze
Wędrowanie po lasach Puszczy Drawskiej jest najlepszym sposobem na jej poznanie. Na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego wytyczonych zostało około 90 km szlaków pieszych, które udostępnione są przez cały rok od świtu do zmierzchu również do uprawiania turystyki rowerowej oraz biegów narciarskich.

Szlaki rowerowe
Wycieczki rowerowe po lasach Puszczy Drawskiej są dobrym sposobem na jej poznanie. Na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego wytyczonych zostało około 80 km szlaków rowerowych, oraz około 90 km szlaków pieszych, po których także można poruszać się rowerem. Szlaki w granicach DPN udostępnione są przez cały rok od świtu do zmierzchu.

Szlaki konne
Dla jeźdźców dużą atrakcją mogą być wyprawy po lasach Puszczy Drawskiej. Tereny Drawieńskiego Parku Narodowego można przemierzać na końskim grzbiecie po wyznaczonych szlakach konnych oraz drogach publicznych. Szlaki konne Drawieńskiego Parku Narodowego oznakowane są pomarańczowymi kołami o średnicy 6 cm na białym tle.

Punkt Informacji Turystycznej – Przystań Wodna w Drawnie
 e-mail: przystan@dpn.pl, tel. 95 768 2395
Punkt Informacyjny Drawieńskiego Parku Narodowego w Głusku
e-mail: pit_glusko@dpn.pl, tel. 95 761 3820

dowiedz się więcej o Drawieńskim Parku Narodowym

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(25) "Drawieński Park Narodowy" ["meta_title"]=> string(69) "Gorzów Wielkopolski i okolice - atrakcje - Drawieński Park Narodowy" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(31) "Lubuskie - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(25) "Drawieński Park Narodowy" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(53.07761006697359817962933448143303394317626953125) ["lng"]=> float(15.960388181371900628846560721285641193389892578125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Drawieński Park Narodowy

meta_title: Gorzów Wielkopolski i okolice - atrakcje - Drawieński Park Narodowy

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places: Lubuskie - atrakcje turystyczne

author: Drawieński Park Narodowy

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Gorzów Wielkopolski i okolice - atrakcje - Drawieński Park Narodowy

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Drawieński Park Narodowy

meta_desc: