Legnica

Legnica – atrakcje turystyczne

Legnica leży w południowo-zachodniej Polsce, w środkowej części województwa dolnośląskiego, na równinie legnickiej. Krajobraz okolicy urozmaicają rzeki: Kaczawa i Czarna Woda.

Pierwsze udokumentowane ślady osadnictwa Słowian na terenie Legnicy pochodzą z VIII wieku. Ale już dużo wcześniej, w pobliżu magicznej góry Ślęży (tej z posągami z czasów starożytnych) osiedlili się Celtowie. Ze źródeł rzymskich wynika, że Legnica jest następczynią celtyckiej osady Lugidunum, leżącej przed wiekami na rozlewiskach Kaczawy.

Nazwę Legnica znajdujemy już w dokumencie pisanym Bolesława Kędzierzawego z 1149 roku. Lokacja Legnicy w 1264 roku, położenie miasta na skrzyżowaniu szlaków handlowych z Niemiec, poprzez Wrocław i Kraków do Kijowa jak również z Wielkopolski na południe oraz kopalnia złota w pobliskich Mikołajowicach, przyczyniły się do szybkiego rozwój miasta.

Od 1675 roku Legnica leżała w granicach Prus. Ustalenie granic na konferencji poczdamskiej w 1945 roku sprawiło, że Legnica stała się polskim miastem. No i się zaczęło. Pozbyto się wszystkiego co było niemieckie. Ludności i zabytków. Dzieła dokończono w latach 60. i 70. XX wieku, kiedy w miejscu wyburzonych pozostałości starych, poniemieckich kamienic w rynku i przy zamku, wybudowano bloki mieszkalne. Jak bańka mydlana zniknął zabytkowy układ urbanistyczny. W proch rozsypały się średniowieczne mury obronne.

Dobrze zachowane poniemieckie obiekty wojskowe przejęła północna grupa wojsk Armii Radzieckiej. Pokolenia rosyjskich żołnierzy stacjonowały w Legnicy od 1945 do 1993 roku. Było ich tylu, że Legnicę nazywano małą Moskwą.

Dziś, Legnica to renesansowe kamienice zwane Śledziówkami tuż obok katedry i ratusza na rynku, w sąsiedztwie bezpośrednim wielkopłytowych bloków. Renesansowy dom Pod Przepiórczym Koszem, zdobiony strojnym sgraffito, kontrastuje z szeregową zabudową mieszkalną.

Legnicę zdobią dwie wieże jednego z pierwszych zamków warownych w Polsce. Z wieżą św. Jadwigi wiąże się prastara legenda. Jadwiga, wówczas żona pana na zamku, księcia Henryka I Brodatego, w wieku lat 31, będąc już matka 7. dzieci, złożyła śluby czystości, przeprowadziła się do pomieszczeń w wieży zamkowej i tam oddawała się modlitwom tudzież rozmowom z aniołami.

Całość pierwotnej budowli zamkowej składała się z dwóch cylindrycznych wież, jednej wieży czworobocznej, trzykondygnacyjnego palatium oraz kaplicy. Zamek stanowił jedność z murami obronnymi. Fortyfikacje legnickie, które w dniu 9 kwietnia 1241 roku, skutecznie zatrzymały hulających po Europie Mongołów, nie przetrwały wydarzeń roku 1945.

Dzisiejszy zamek, poza cudem zachowanymi dwiema gotyckimi wieżami: ośmioboczną wieżą św. Piotra i okrągłą wieżą św. Jadwigi, jest dziełem odbudowy z lat 60. XX wieku. Garstkę, która została z romańskiego zamku księcia Henryka I Brodatego, możemy zobaczyć w gablocie na dziedzińcu.

Nieopodal Legnicy, w Legnickim Polu, w niedużym kościele Świętej Trójcy, dziś muzeum, jest ruchoma makieta słynnej bitwy pod Legnicą z 1241 roku.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(16) "Legnica atrakcje" ["meta_title"]=> string(47) "Legnica atrakcje Legnicy - atrakcje turystyczne" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(30) "Śląsk - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(13) "polska.travel" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(51.2139379823419034210019162856042385101318359375) ["lng"]=> float(16.15264892353290093751638778485357761383056640625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Legnica atrakcje

meta_title: Legnica atrakcje Legnicy - atrakcje turystyczne

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places: Śląsk - atrakcje turystyczne

author: polska.travel

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Legnica atrakcje Legnicy - atrakcje turystyczne

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: polska.travel

meta_desc: