google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Legnica - atrakcje turystyczne

Legnica atrakcje

Legnica leży w południowo-zachodniej Polsce, w środkowej części województwa dolnośląskiego, na równinie legnickiej. Krajobraz okolicy urozmaicają rzeki: Kaczawa i Czarna Woda.

Legnica - atrakcje turystyczneLegnica

fot. polska.travel

Pierwsze udokumentowane ślady osadnictwa Słowian na terenie Legnicy pochodzą z VIII wieku. Ale już dużo wcześniej, w pobliżu magicznej góry Ślęży (tej z posągami z czasów starożytnych) osiedlili się Celtowie. Ze źródeł rzymskich wynika, że Legnica jest następczynią celtyckiej osady Lugidunum, leżącej przed wiekami na rozlewiskach Kaczawy.

Nazwę Legnica znajdujemy już w dokumencie pisanym Bolesława Kędzierzawego z 1149 roku. Lokacja Legnicy w 1264 roku, położenie miasta na skrzyżowaniu szlaków handlowych z Niemiec, poprzez Wrocław i Kraków do Kijowa jak również z Wielkopolski na południe oraz kopalnia złota w pobliskich Mikołajowicach, przyczyniły się do szybkiego rozwój miasta.

Od 1675 roku Legnica leżała w granicach Prus. Ustalenie granic na konferencji poczdamskiej w 1945 roku sprawiło, że Legnica stała się polskim miastem. No i się zaczęło. Pozbyto się wszystkiego co było niemieckie. Ludności i zabytków. Dzieła dokończono w latach 60. i 70. XX wieku, kiedy w miejscu wyburzonych pozostałości starych, poniemieckich kamienic w rynku i przy zamku, wybudowano bloki mieszkalne. Jak bańka mydlana zniknął zabytkowy układ urbanistyczny. W proch rozsypały się średniowieczne mury obronne.

Dobrze zachowane poniemieckie obiekty wojskowe przejęła północna grupa wojsk Armii Radzieckiej. Pokolenia rosyjskich żołnierzy stacjonowały w Legnicy od 1945 do 1993 roku. Było ich tylu, że Legnicę nazywano małą Moskwą.

Dziś, Legnica to renesansowe kamienice zwane Śledziówkami tuż obok katedry i ratusza na rynku, w sąsiedztwie bezpośrednim wielkopłytowych bloków. Renesansowy dom Pod Przepiórczym Koszem, zdobiony strojnym sgraffito, kontrastuje z szeregową zabudową mieszkalną.

Legnicę zdobią dwie wieże jednego z pierwszych zamków warownych w Polsce. Z wieżą św. Jadwigi wiąże się prastara legenda. Jadwiga, wówczas żona pana na zamku, księcia Henryka I Brodatego, w wieku lat 31, będąc już matka 7. dzieci, złożyła śluby czystości, przeprowadziła się do pomieszczeń w wieży zamkowej i tam oddawała się modlitwom tudzież rozmowom z aniołami.

Całość pierwotnej budowli zamkowej składała się z dwóch cylindrycznych wież, jednej wieży czworobocznej, trzykondygnacyjnego palatium oraz kaplicy. Zamek stanowił jedność z murami obronnymi. Fortyfikacje legnickie, które w dniu 9 kwietnia 1241 roku, skutecznie zatrzymały hulających po Europie Mongołów, nie przetrwały wydarzeń roku 1945.

Dzisiejszy zamek, poza cudem zachowanymi dwiema gotyckimi wieżami: ośmioboczną wieżą św. Piotra i okrągłą wieżą św. Jadwigi, jest dziełem odbudowy z lat 60. XX wieku. Garstkę, która została z romańskiego zamku księcia Henryka I Brodatego, możemy zobaczyć w gablocie na dziedzińcu.

Nieopodal Legnicy, w Legnickim Polu, w niedużym kościele Świętej Trójcy, dziś muzeum, jest ruchoma makieta słynnej bitwy pod Legnicą z 1241 roku.

Kopalnia niklu, chryzoprazu i opalu zlokalizowana w miejscowości ...

Wulkany w Polsce? Tak, to możliwe! Nie każdy ...

Kamienna twierdza wśród gór, w której można spotkać ...

Osoby, które odwiedzają Wolimierz nie ukrywają, że pierwsza ...

Głuszyca, miasto położone nad rzeką Bystrzycą, w kotlinie ...

O tym, jak piękne mogą być ruiny i ...

nocleg

gastronomia

sport

atrakcje

zakupy

https://veturo.pl/article/2016/dolny-slask-atrakcje-turystyczne-ciekawe-miejsca-legnica/