google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Jezioro Drawsko

Pojezierze Drawskie

Drawsko – jezioro na Pojezierzu Drawskim, położone w woj. zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Czaplinek. Powierzchnia zwierciadła wody wynosi 1 781,5 ha. Objętość wody w zbiorniku wynosi 331 443,5 tys. m³. Według publikacji z 1991 roku maksymalna głębokość wynosi 79,7 m, a średnia głębokość 17,7 m. Drawsko jest drugim jeziorem po Hańczy pod względem głębokości w Polsce.

 

Jezioro DrawskoJezioro Drawsko

fot. mat.prasowe

Przez jezioro Drawsko przepływa rzeka Drawa, nad Drawskiem położone jest miasto Czaplinek. Na jeziorze znajduje się 12 wysp: Lelum, Polelum, Mokra, Środkowa, Zachodnia, Bagienna, Samotna, Dzika (Bobrowa), Żurawia, Czapla, Kacza oraz największa wyspa Bielawa, która jest piątą wyspą jeziorną w Polsce pod względem wielkości. Zwierciadło wody jeziora znajduje się na wysokości 128,7 m n.p.m. Jezioro Drawsko powstało w miejscu skrzyżowania się kilku głębokich rynien polodowcowych.

 

Nazwa jeziora została zanotowana jako Dravzk w 1286 roku oraz Drawsko w 1433 roku. Została utworzona przy pomocy przyrostka *–ьsko od nazwy rzeki Drawa. Na mapie z 1789 zapisano nazwę Draziger See. Na polskiej mapie wojskowej z 1938 r. podano polski egzonim Drawsko przy oznaczeniu jeziora. Nazwę Drawsko wprowadzono urzędowo w 1949 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę jeziora – Dratzig-See.

Zwaliska zamku usytuowane na wzniesieniu w wąskim przesmyku ...

Żelisławski Zapiecek to projekt  Stowarzyszenia Miłośników Żelisławia "Zapiecek", ...

Zawsze chciałeś pojechać do Czarnobyla i zobaczyć miasto ...

Wiernie oddane historyczne rekonstrukcje budynków i fortyfikacji działają ...

Uprawianie windsurfingu wiele osób kojarzy z koniecznością wyjazdu ...

Szczecinek to turystyczna perła Pojezierza Drawskiego. Doskonałe zaplecze ...

https://veturo.pl/article/2017/pojezierze-drawskie-atrakcje-ciekawe-miejsca-jezioro-drawsko/