google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Brama Poznania - muzeum interaktywne

Poznań atrakcje

Brama Poznania, czyli Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, to instytucja, która odwołując się do ponad tysiącletniej historii poznańskiej Wyspy Katedralnej odkrywa przed zwiedzającymi miejsce narodzin polskiej państwowości. Stanowi ona przykład nowatorskiego nie tylko w skali miasta, ale i kraju myślenia o muzealnictwie, architekturze, przestrzeni publicznej i życiu lokalnej społeczności.

Brama Poznania - muzeum interaktywneBrama Poznania

fot. Łukasz Gdak

Brama Poznania nie jest tradycyjnym muzeum, lecz dynamiczną instytucją kultury, która doskonale wpisuje się w historyczną tkankę miasta. Stworzyła ona wokół siebie przestrzeń, która w naturalny sposób przyciąga ludzi, stając się miejscem twórczych działań, spotkań i wypoczynku.

Brama Poznania zlokalizowana jest w najstarszej części miasta, nad Cybiną, w sąsiedztwie dwóch historycznych dzielnic: Ostrowa Tumskiego i Śródki. Kompleks jej obiektów to nowo wybudowany minimalistyczny w formie budynek główny i zrewitalizowana Śluza Katedralna (pozostałość zachowanych na Ostrowie Tumskim umocnień z czasów panowania pruskiego). Łączy je symbolicznie kładka nad rzeką. Budynek główny przecięty jest w połowie szczeliną, która w ciekawy sposób kadruje widok na najstarszą w Polsce katedrę.
Zamysłem twórców tego wyjątkowego Centrum było takie zaprezentowanie dziedzictwa Ostrowa Tumskiego i pierwszych świadectw polskiej państwowości, by zachęcić zwiedzających do bliższego przyjrzenia się wyspie i jej zabytkom. Ekspozycja Bramy Poznania to multimedialna i interaktywna opowieść, która przygotowuje odbiorcę do samodzielnego poszukiwania i interpretacji śladów przeszłości w realnej przestrzeni Wyspy Katedralnej.

Wyjątkowa ekspozycja
Nowatorska koncepcja budowy Bramy Poznania zdobyła uznanie w Polsce i na świecie, przynosząc instytucji:
- 2015 nominację do najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej: Mies van der Rohe Award 2015 – za najlepszą realizację na Starym Kontynencie
- 2014: tytuł jednego z 7 nowych cudów Polski w czwartej edycji konkursu magazynu National Geographic Traveler
- 2014: II miejsce w plebiscycie Bryła Roku 2013

Koncepcja Bramy Poznania zakłada wykorzystanie najnowszych trendów wystawienniczych i realizację programu edukacyjnego, inspirowanego doświadczeniami najlepszych europejskich instytucji zajmujących się dziedzictwem historycznym i kulturowym.
Ekspozycja multimedialna nie ma ściśle wyznaczonego kierunku. Jej aranżacja zakłada dowolność zwiedzania, według wielu ścieżek, otwierających różnorodne perspektywy interpretacyjne. Ekspozycja składa się z czterech sal głównych, trzech sal zaprojektowanych z myślą o rodzinach z dziećmi oraz dwóch sal projekcyjnych. Nowoczesna technika audiowizualna - monitory, pryzmaty, okulary stereoskopowe, ekrany dotykowe, wirtualne księgi - umożliwia zwiedzającemu odbycie podróży w czasie do początków państwa polskiego. Dzięki niej można stać się świadkiem chrztu księcia Mieszka I, zobaczyć, jak powstawała pierwsza katedra w Polsce, poznać najwybitniejszych przedstawicieli epoki renesansu związanych z Poznaniem, przenieść się na arystokratyczne salony XIX wieku czy wespół z archeologami odkrywać tajemnice ukryte w murach budowli Ostrowa Tumskiego. Każdy ze zwiedzających samodzielnie decyduje o tym, jaką ścieżką przejdzie ekspozycję, a towarzyszy mu audioprzewodnik, pozwalający na całkowicie swobodny dostęp do informacji.

Brama Poznania na co dzień
Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego ma bogatą ofertę zarówno dla pojedynczych gości, jak i grup zorganizowanych. W obiektach Bramy Poznania odbywają się także zajęcia dla:
- dzieci w wieku przedszkolnym,
- dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej,
- młodzieży gimnazjalnej,
- młodzieży szkół średnich,
- rodzin (można skorzystać ze zniżki - Karta Dużej Rodziny)
- seniorów z wnukami,
- nauczycieli,
- osób niesłyszących.


Dysponujemy ciekawym i różnorodnym programem: edukacyjnym, kulturalnym, popularno-naukowym i turystycznym. Oferta edukacyjna kierowana jest do szerokiego grona odbiorców w różnym wieku z uwzględnieniem ich szczególnych oczekiwań i potrzeb.
Oferta kulturalna i popularno-naukowa obejmuje wydarzenia przybliżające odbiorcom problematykę historycznego dziedzictwa i szeroko rozumianej kultury.
Wspieramy ciekawe inicjatywy artystyczne.
Organizujemy otwarte odczyty, dyskusje i seminaria.
Prezentujemy tematyczne wystawy czasowe.

Oferta turystyczna Bramy Poznania to także wycieczki z przewodnikiem po Ostrowie Tumskim, propozycje gier terenowych oraz spływy kajakowe Cybiną i Wartą.
Po zwiedzeniu ekspozycji można wypocząć na położonym nad Cybiną amfiteatrze, na leżaku w cieniu najstarszej w Polsce katedry lub na tarasie na dachu budynku głównego, z którego rozpościera się wspaniały widok na tętniące życiem miasto. Zapraszamy!

Godziny otwarcia
wtorek – piątek 9.00 – 18.00 (ostatnie wejście na ekspozycję o 17.00)
sobota – niedziela 10.00 – 19.00 (ostatnie wejście na ekspozycję o 18.00)
poniedziałek – nieczynne

dowiedz się więcej

W mieście przepysznych rogali kryją się miejsca, które ...

Piwo, napój chyba najmocniej osadzony w europejskiej historii ...

Jest z metalu. Waży ponad 200 ton i ...

Stary Rynek ma regularny kształt kwadratu o boku ...

Nie ma początku, ani końca. I niełatwo go ...

Jak powstaje piwo? Słód, chmiel, drożdże, krystalicznie czysta ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/2045/poznan-atrakcje-ciekawe-miejsca-brama-poznania/