google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Bunkier w Konewce

Spała i okolice atrakcje turystyczne

Kompleks bunkrów i schronów w Konewce – jeden z dwóch kompleksów schronów kolejowych wchodzących w skład Stanowiska dowodzenia "Obszar Środek", położony w lesie obok wsi Konewka.

Bunkier w KonewceBunkry w Konewce

www.bunkierkonewka.eu

Kompleks schronów w Konewce składał się ze schronu kolejowego o długości około 385 m, dwóch schronów bojowych i najprawdopodobniej schronów technicznych podobnie jak w bliźniaczym zespole schronów znajdującym się obok wsi Jeleń. Kompleks od strony zewnętrznej otoczony był płotem z siatki drucianej i najprawdopodobniej od strony wewnętrznej zasiekami z drutu kolczastego. Budowę kompleksu realizowała Organizacja Todt w okresie od kwietnia do października 1940 r. Mniejsze obiekty realizowane były według standardowych planów Organizacji Todt jak np. Wilczym Szańcu, czy kwatery (OKH) w Mamerkach.

Schron kolejowy w Konewce jest dłuższy o 50 m od schronu w Jeleniu i w przeciwieństwie do niego jest na całej długości prosty (część obiektu w Jeleniu leży w łuku). Wnętrze tunelu przechodzącego przez schron ma wysokość 6 m. Przez środek tunelu biegł tor kolejowy z peronami (rampami) po bokach.

Obecnie w Konewce mieści się prywatna wystawa militariów, a schron wraz z obiektami towarzyszącymi został udostępniony do zwiedzania.

http://www.bunkierkonewka.eu

W latach II wojny światowej, a dokładniej od ...

Kamienna twierdza wśród gór, w której można spotkać ...

Zwiedzanie w czasie wakacji? Nuda, zwłaszcza dla faceta. ...

Pod Dworcem Kolejowym Szczecin Główny, w przydworcowej skarpie ...

Żagań szczyci się ponadsiedemsetletnią historią. W drugiej połowie ...

Księżna Anna z Sapiehów Jabłonowska wzniosła w 1780 ...

https://veturo.pl/article/2044/mazowsze-atrakcje-bunkry-schrony-w-konewce/