Warszawa

Poczuj klimat PRL-u w Warszawie

Tęsknisz za atmosferą PRL-u? Chciałbyś na chwilę przenieść się w czasie do tamtych lat?Zabierz się z nami w sentymentalną podróż po stolicy. Pokażemy Ci miejsca przesiąknięte historią i takie, w których na nowo można poczuć klimat Polski Ludowej w Warszawie.

Poza socrealistycznymi pozostałościami PRL-u w Warszawie, takimi jak – znany wszystkim „prezent od wujka Stalina” – Pałac Kultury i Nauki, Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przy Żwirki i Wigury,  osiedle Muranów, czy budynek Ministerstwa Rolnictwa, w Warszawie jest wiele miejsc, które na nowo odkrywają przed Wami czar Polski Ludowej. Moda na PRL trwa i w stolicy pojawiają się coraz to nowe  muzea, wystawy i restauracje tematyczne, które podbiją serce zarówno starszych, którzy pamiętają tamte lata, jak i młodszych, którzy PRL kojarzą głównie z absurdem, innością i historią.

Spacer śladami PRL-u
Miejsca takie jak Pałac Kultury, Plac Defilad, czy Rotunda  na trwałe wpisały się już do krajobrazu stolicy i nie trzeba ich nikomu przedstawiać. Wybierając się na spacer śladami PRL-u, wato też przejść obok dawnego Domu Partii, czy Pałacu Mostowskich, gdzie niegdyś mieściła się  Komenda Stołeczna Milicji Obywatelskiej.

Spacerując przy Pasażu „Wiecha”, warto zwrócić uwagę na budynek dawnego Kina Relax. Po nieistniejącym już legendarnym kinie został między innymi typowy PRL-owski neon. A po drodze, zatrzymując się się na rogu Złotej i  Marszałkowskiej, można zobaczyć idealny widok na Ścianę Wschodnią.

Ciekawe może się okazać też Osiedle Za Żelazną Bramą i mieszcząca się pomiędzy budynkami żelbetonowa Rzeźba Syrenki, będąca dobrym przykładem estetyki czasów Polski Ludowej.
Warto też wybrać się w leniwy rejs po Wiśle i spędzić popołudnie jak bohaterowie „Rejsu”  Marka Piwowskiego lub wyruszyć w podróż  po stolicy w starej nysce dzięki inicjatywie Adventure Warsaw.

Bary mleczne i nie tylko!
Kto z nas nie słyszał o barach mlecznych, PRL-owskich jadłodajniach szybkiej obsługi, gdzie królowały kompoty, schabowe, zupa mleczna i ceny wielokrotnie niższe niż te, które spotkamy obecnie? W Warszawie wciąż można się na nie natknąć. Bar Mleczny Bambino  na Kruczej, słynny Prasowy przy Marszałkowskiej i Mleczarnia Jerozolimska wciąż oferują posiłki w domowym klimacie. Zawsze można też wpaść do Złotej Kurki lub Familijnego.

Warto też łyknąć trochę PRL-owskiego absurdu w Czerwonym Wieprzu, restauracji która mieści się w  historycznie zachowanym socrealistycznym pawilonie typu „Lipsk”. Na miejscu, śledzeni wzrokiem portretów, niczym partyjne szychy, możemy skonsumować zupę truflową Gierka,  polędwiczki wieprzowe I-ego sekretarza, jagnięcinę Lenina lub bezę Fidela. Znajdzie się także coś dla proletariatu – nóżki w galarecie, smalec luksusowy, rosół gospodyni domowej lub dorodny eksportowy śledzik bałtycki. Po prostu miodzio!

Na wódeczkę i przekąski warto wpaść też na Okrętową do leżącej  w centrum osiedla z wielkiej płyty Cafe PRL. Knajpa znajduje się w starym pawilonie pośrodku blokowiska. Ściany oklejone gazetami, specyficzny wystój, duży wybór alkoholi oraz menu, w którego skład wchodzą żurek i śledzik to to, czego możecie się po niej spodziewać.

I jeszcze coś dla wykształciuchów i panów literatów. W zabytkowej kamienicy przy Kopernika wskrzeszono restaurację Kameralną, która przypomina estetycznie klimaty z czasów, gdy Leopold Tyrmand pisał swoje dzienniki i przywraca ducha swojej kultowej poprzedniczki. Tutejsze menu nawiązuje do starych dobrych polskich seriali i produkcji filmowych. Przystawki w stylu „Seksmisji”, a może zupa w klimacie „Samych Swoich”? Czynne codziennie od 12.00 do ostatniego gościa.

Na Nowym Świecie zjeść można też w niewielkiej knajpie Pewex. Już sama nazwa wskazuje z czym będziemy mieć do czynienia. Klimat PRL-u tworzą wzorzyste tapety i stare meble. Siedząc w pamiętającym czasy późnego Gomułki fotelu w kształcie muszli i sącząc dobre piwo, można się tu całkiem dobrze zrelaksować.

Muzea i wystawy
Obowiązkowym punktem wycieczki powinno być mieszczące się na terenie dawnej Fabryki PZO na Pradze (w socrealistycznym budynku z lat 50-tych) Muzeum Czar PRL. Miejsce to stworzono specjalnie po to, by „oswoić miniony ustrój”. Zobaczyć tu można typowe M2 z „epoki” i sklep z  pustą ladą, a także dowiedzieć się czegoś o PRL-owskiej propagandzie w tutejszym biurze KC. Wśród eksponatów znajduje się między innymi prawdopodobnie jedyny w Polsce saturator stacjonarny, oryginalny portret Gomułki z Domu Partii, czy kultowy telewizor Rubin.

Galeria Sztuki Użytkowej Ekierka Siedem to miejsce, gdzie można zobaczyć znane z PRL-u przedmioty w niecodziennym wydaniu. State meble, plakaty, sprzęt RTV, pocztówki, kolekcje butelek po napojach i setki innych przedmiotów tworzą wyjątkową wystawę, która przeniesie Cię w czasie, rozbawi i sprawi, że dowiesz się czegoś nowego o życiu w Polsce Ludowej. W galerii planowane są także projekcje filmów, spotkania i koncerty tematyczne. Niedawno otwarto też przy niej sklep, w którym można kupić zarówno oryginalne przedmioty z czasów PRL-u, jak i rzeczy stylizowane na ten okres.

Specyficzna kreska, wyblakłe kolory i absurdalne dla dzisiejszej widowni hasła – oryginalność i niezwykłość plakatów z okresu Polski Ludowej jest znana nie od dziś. Jeśli masz ochotę wybrać się na wystawę plakatu PRL, to możesz to zrobić dzięki akcji Przystanek Historia. Fanom literatury polecamy natomiast wybrać się do Muzeum Literatury, gdzie  ruszyła wystawa Ulice Złego poświęcona twórczości Leopolda Tyrmanda, a w szczególności jego bestsellerowej w okresie PRL-u powieści kryminalnej „Zły”.

Warto też wpaść do Muzeum Neonu, gdzie dom znalazło kilka dawnych, warszawskich  neonów, będących wizytówką miasta z okresu PRL-u. Odnowione neonowa Syrenka z ulicy Grójeckiej i „Mydła Farby” z Nowolipki to tylko przykład, tego co możecie tam zobaczyć.  Wiele z neonów będących pod opieką muzeum trafiło też do Soho Factory przy Mińskiej 25 –  między innymi ośmiometrowy „Jubiler”, „Warszawa Wschodnia”, „Kino Praha,” „Filiżanka Jaś i Małgosia” i „Główna Księgarnia Techniczna”.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(47) "Poczuj klimat PRL-u, Mazowsze, nietypowe miejca" ["meta_desc"]=> string(107) "Warszawa - nietypowe atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca związane z klimatem PRL-u poznasz na veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(31) "Mazowsze - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(8) "Redakcja" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(52.238228653551999514093040488660335540771484375) ["lng"]=> float(20.99487304395049847016707644797861576080322265625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Poczuj klimat PRL-u, Mazowsze, nietypowe miejca

meta_keys:

meta_desc: Warszawa - nietypowe atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca związane z klimatem PRL-u poznasz na veturo.pl

watermark:

interesting_places: Mazowsze - atrakcje turystyczne

author: Redakcja

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Poczuj klimat PRL-u, Mazowsze, nietypowe miejca

meta_keys:

meta_desc: Warszawa - nietypowe atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca związane z klimatem PRL-u poznasz na veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Redakcja

meta_desc: Warszawa - nietypowe atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca związane z klimatem PRL-u poznasz na veturo.pl