google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Co warto zobaczyć na Majorce

Każda z wysp Balearów posiada cechy, odróżniające ją od pozostałych. Każda ma wystarczająco dużo własnego uroku, aby warto było ją odwiedzić. Na Majorce, największej z wysp, znajduje się Palma, stolica archipelagu i siedziba rządu regionu autonomicznego. Palma jest nowoczesnym i kosmopolitycznym miastem, cieszącym się sławą letniej rezydencji, co podkreśla jeszcze obecność hiszpańskiej rodziny królewskiej i innych znanych postaci ze świata polityki, sztuki i kultury, przyjeżdżających tu w czasie letniego urlopu.

Co warto zobaczyć na MajorceMajorka, zatoka

fot. pixabay.com

Ze wszystkich wysp właśnie Majorka dysponuje najbardziej wszechstronną ofertą turystyczną. Wyspa jest zróżnicowana krajobrazowo. W paśmie górskim Serra de Tramuntana ze szczytem Puig Major (1 445 m n.p.m.), będącym najwyższym wzniesieniem, można podziwiać wysokogórski krajobraz. Na tym obszarze ogwałtownych wzniesieniach terenu leżą malownicze miejscowości jak Valldemossa, Sóller i Deià. Północna linia wybrzeża Majorki, którą tworzy ponad stukilometrowy łańcuch górski, oferuje poza typowo górskim krajobrazem także urocze zatoki i plaże, np. Cala de Deià, Port de Sóller, Cala deTuent iSa Calobra.

Wnętrze kraju ma przede wszystkim wiejski charakter, niewiele przypomina o turystycznej sławie wyspy i pozwala zrozumieć, dlaczego Majorce nadano wspomniane już wcześniej miano „wyspy spokoju”. Ponieważ teren ten prawie nie podlega wpływom turystyki, zachował wiele tradycyjnych zwyczajów. Wyróżnia się on dzięki swej architektonicznej i krajobrazowej różnorodności. Południe Majorki jest surowsze, bardziej suche i posiada parę najpiękniejszych plaż na wyspie: Ses Covetes i Es Trenc oraz plaże Mondragó, Cala Figuera i Cala Santanyí.

Na wschodzie wyspy istnieją jeszcze mało zabudowane zatoki, jak np. Cala Mesquida, Cala Agulla i Cala Torta. Dodatkowo można zwiedzić tu nastrojowe jaskinie Arta i Canyamel czy też pieczary Del Drac posiadające duże podziemne jezioro, i groty Dels Hams w Portocristo.

Inne interesujące turystycznie obszary znajdują się w dalekich zatokach północno-zachodniej części wyspy. Są to Alcúdia i Pollença. Jedną znajważniejszych miejscowości regionu jest Pollença, która stała się znana dzięki obecności wielu słynnych malarzy i artystów. Miejscowy port, będący magnesem dla ekskluzywnej turystyki, jest jednym znajbardziej kosmopolitycznych miejsc spotkań na wyspie.

Zatoka Cala de San Vicenç i półwysep Formentor to kolejne miejsca, które koniecznie należy zwiedzić. Innym ważnym centrum turystycznym, leżącym na północno-zachodnim wybrzeżu, jest Alcúdia. Dla podróżnych szczególnie ciekawe są mury miejskie, ruiny miasta rzymskiego Pollentia oraz dobrze zachowany amfiteatr. Wzdłuż szerokiej zatoki Alcúdia leżą długie, słoneczne plaże oraz miejscowości: Can Picafort, Son Serra de Marina i Colònia de Sant Pere, które są tu najważniejszymi centrami urlopowymi w zatoce. Znajduje się tu także park krajobrazowy S'Albufera, jeden z pięciu istniejących na Balearach. Pozostałe z nich to: Mondragó w Santanyí, Sa Dragonera w Andratx i S'Albufera des Grau na Minorce, jak też Ses Salines na Ibizie i Formenterze.

Pełna uroku Hiszpania stanowi jeden z najchętniej wybieranych ...

Barcelona - historyczna stolica Katalonii, miasto położone nad ...

Prezentujemy siedem powodów, dla których Wyspy Kanaryjskie są ...

Wyspy Kanaryjskie wyróżnia kuchnia pełna kontrastów oraz różnorodnych ...

Toledo stanowi jeden z najcenniejszych skarbów architektury hiszpańskiej ...

https://veturo.pl/article/2402/majorka-co-warto-zobaczyc-zatoki-plaze-miasta-ciekawe-miejsca/