Winnica

Wyspy Kanaryjskie – ojczyzna serów i win

Wyspy Kanaryjskie wyróżnia kuchnia pełna kontrastów oraz różnorodnych smaków. Ma to swoje przełożenie na różnorodność dwóch najbardziej charakterystycznych produktów gastronomii kanaryjskiej: win i serów.

Archipelag Wysp Kanaryjskich to niezwykłe miejsce, w którym liściaste lasy rosną w sąsiedztwie pustynnej scenerii, zastygłej lawy i fal czystego oceanu, a każda z Wysp jest unikatowa. Ma to swoje przełożenie na różnorodność dwóch najbardziej charakterystycznych produktów gastronomii kanaryjskiej: win i serów.

To połączenie uwielbiane jest przez miłośników kuchni na całym świecie. Pozornie odmienne smaki fantastycznie ze sobą współgrają, tworząc jedną z najszlachetniejszych par kulinarnych. Mimo, że zestawienie to kojarzone jest z tradycyjną kuchnią francuską, jedne z najlepszych win i serów na świecie powstają na Wyspach Kanaryjskich, cieszących się mianem miejsca o najlepszym na świecie klimacie.

W winnicach Wysp Kanaryjskich powstaje 10 tradycyjnych odmian win, znacznie się od siebie różniących. Przyczyną tak dużej odmienności jest różnorodność mikroklimatów występujących na każdej z siedmiu głównych wysp. Nie bez znaczenia jest również nietypowe podłoże, duże różnice w wysokościach oraz rzadko spotykane odmiany winorośli. Wszystko to przekłada się na unikatowy smak i aromat win kanaryjskich, zdobywających coraz większą popularność wśród amatorów i koneserów. Odmiany win uprawianych na Wyspach Kanaryjskich objęte są chronioną nazwą pochodzenia, gwarantującą jakość produktu i jego unikatowość. Najsłynniejszą odmianą winorośli na Wyspach Kanaryjskich jest malvasía. Ta lubiąca ciepły klimat odmiana winorośli, uprawiana była jeszcze w czasach starożytnej Grecji. Dzisiaj jest rozpowszechnionym na całym świecie szczepem, który jednak wyjątkowo dobrze przyjął się na wulkanicznych podłożach Lanzarote, sprawiając, że tutejsze wina cieszą się wyjątkową sławą. Wina z Wysp Kanaryjskich cenione są wśród koneserów o czym świadczą wysokie punktacje w znanych wyróżnieniach Peñín i Parker, które co roku przyznawane są najlepszym winom na świecie. Historia winiarstwa na wyspie sięga XVI wieku, a wzmianki o kanaryjskich trunkach opisane były nawet w dziełach Williama Shakespeare’a.

Wyjątkowo jakość sprawia, że również kanaryjskie sery są nagradzane znaczącymi nagrodami w prestiżowych konkursach, takich jak World Cheese Awards. Mikroklimat archipelagu wpływa również na różnorodność serów powstających na wyspach. Wyróżnia je szeroki wachlarz odmiennych smaków, kolorów i tekstur, które zachowują swoje właściwości dzięki tradycyjnym metodom wytwarzania. Najlepszym sposobem odkrycia tych smaków jest wizyta w jednej z licznych piwnic winiarskich i wytwórni sera na Wyspach Kanaryjskich, gdzie oprócz degustacji, można poznać metody produkcji i zgłębić tajniki powstawania win i serów.

Powered by GetYourGuide

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(84) "Wino kanaryjskie - ciekawostki - winnice - Wyspy kanaryjskie, Teneryfa, Gran Canaria" ["meta_desc"]=> string(105) "W winnicach Wysp Kanaryjskich powstaje 10 tradycyjnych odmian win, znacznie się od siebie różniących." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(19) "Marta Krężelewska" ["latlng"]=> bool(false) ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "ESP" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Wino kanaryjskie - ciekawostki - winnice - Wyspy kanaryjskie, Teneryfa, Gran Canaria

meta_keys:

meta_desc: W winnicach Wysp Kanaryjskich powstaje 10 tradycyjnych odmian win, znacznie się od siebie różniących.

watermark:

interesting_places:

author: Marta Krężelewska

latlng:

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Wino kanaryjskie - ciekawostki - winnice - Wyspy kanaryjskie, Teneryfa, Gran Canaria

meta_keys:

meta_desc: W winnicach Wysp Kanaryjskich powstaje 10 tradycyjnych odmian win, znacznie się od siebie różniących.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Marta Krężelewska

meta_desc: W winnicach Wysp Kanaryjskich powstaje 10 tradycyjnych odmian win, znacznie się od siebie różniących.