Pałac Królewski w Madrycie

Pałac Królewski w Madrycie

Na zachód od Starego Madrytu, na skraju wzniesienia znajduje się jeden z najokazalszych zabytków stolicy Hiszpanii – Palacio Real.

Okazały pałac powstał w XVIII w. w modnym wówczas stylu francuskim i początkowo połączony był z wcześniejszym gmachem Alcazaru Habsburgów – spłonął on jednak w wigilię Bożego Narodzenia w 1734 r. w tajemniczych okolicznościach, a odnowiona fasada była przedłużeniem pałacu Burbonów. Okazałej budowli pozazdrościł swemu bratu nawet Napoleon, który uznał zamek za wygodniejszy i piękniejszy niż jego pałac w Tuileries. Zwiedzając pałac nie można przeoczyć wspaniałej komnaty Gran Comedor de Gala – jest to przepiękna ogromna sala bankietowa, w której co roku do bożonarodzeniowego obiadu zasiadają hiszpańskie i greckie rodziny królewskie (królowa Zofia jest siostrą ostatniego króla Grecji – Konstantyna). Warto zobaczyć też Salon Gasparini z fantazyjnymi chińskimi motywami i koronkowymi stiukami, Salon Porcelanas wyłożony chińską porcelaną na życzenie króla Karola III oraz Salon del Trono (Sala Tronowa) z freskami Tiepola i czterema lwami z brązu siedzącymi przy tronach. Rodzina królewska mieszka w innym miejscu – w Palacio de la Zarzuela.

Ogrody Campo del Moro

Do Pałacu Real przylegają przepiękne ogrody Campo del Moro oraz roztacza się widok na rzekę i dolinę poniżej głównych zabudowań. Na placu zwróconym w stronę miasta często można spotkać grajków i spacerowiczów, którzy delektują się widokiem pałacu na placu del Oriente. Za nim znajduje się Teatro Real i madrycka opera. Naprzeciw głównego placu pałacowego odgrodzonego potężną bramą znajduje się bardzo charakterystyczna Catedral de Nuestra Senora de la Almudena. Kościół budowany był przez ponad 350 lat, ukończono go dopiero w 1993 r. i w tym samym roku został poświęcony przez Jana Pawła II. Nazwa kościoła pochodzi od arabskiej nazwy spichlerza, który znajdował się tu, przez położeniem kamienia węgielnego pod budowę chrześcijańskiego kościoła. Znajduje się tu cenny, XVI-wieczny obraz patronki miasta – Virgen de la Almudena oraz cudowna figurka Madonny z VIII w.

Gmach Senatu

Warto udać się też na północ od pałacu, gdzie znajdziemy okazały gmach Senatu, a dalej Plaza Espana z pomnikiem Don Kichota i Sancha Panchy.
Nowoczesna część miasta to imponujące gmachy banków, licznych teatrów, kin, domów handlowych a wzdłuż 10-pasmowej alei Paseo de la Castellana ciągnie się dzielnica luksusowych domów i galerii sztuki współczesnej. Znaleźć można tu też wiele ciekawych muzeów jak: Narodowe Muzeum Archeologiczne, M. Lazaro Galdiano, Sorella i Nauk Przyrodniczych. Przy alei znajduje się też tzw. „druga świątynia Madrytu” – stadion piłkarski Santiago Bernabeu należący do drużyny Real Madrid. Mieści się z w nim duże muzeum poświęcone historii piłki nożnej i czołowej hiszpańskiej drużyny, a sama arena mieści 72 tys. widzów. Na końcu alei mieści się Plaza Castilia, na którym górują dwa pochylone, bliźniacze wieżowce zbudowane ze szkła, metalu i granitu – Torres Puerta de Europa, nazywane też Torres Kio.

Wszystkie pola:

array(19) { ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["watermark"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["latlng"]=> array(15) { ["address"]=> string(59) "Palacio Real de Madrid, Calle de Bailén, Madryt, Hiszpania" ["lat"]=> float(40.41795499999999918827597866766154766082763671875) ["lng"]=> float(-3.714311999999999169830289247329346835613250732421875) ["zoom"]=> int(11) ["place_id"]=> string(27) "ChIJwamkfX4oQg0RUUjO1nnsfy4" ["name"]=> string(28) "Pałac Królewski w Madrycie" ["street_number"]=> string(3) "s/n" ["street_name"]=> string(16) "Calle de Bailén" ["street_name_short"]=> string(13) "C. de Bailén" ["city"]=> string(6) "Madrid" ["state"]=> string(19) "Comunidad de Madrid" ["state_short"]=> string(2) "MD" ["post_code"]=> string(5) "28071" ["country"]=> string(9) "Hiszpania" ["country_short"]=> string(2) "ES" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["country"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(0) "" ["meta_key"]=> string(0) "" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["key_words"]=> string(0) "" ["is_news"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: