google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Hiszpania - Majorka

Łagodny klimat, lazurowe morze z podwodnymi jaskiniami, wspaniałe plaże i malownicze wioski otoczone gajami oliwnymi.

Majorka jest największą hiszpańską wyspą, która należy do archipelagu Balearów. Nazywana niegdyś „Wyspą Spokoju” dziś jest jednym z głównych regionów turystycznych Europy. Łagodny, śródziemnomorski klimat, barwne krajobrazy skąpane w bujnej roślinności gajów cytrusowych, lazurowe morze, urokliwe zatoki kryjące złote plaże i podwodne jaskinie oraz gościnność sprawiają, że wyspą zachwycali się: Agata Christie, Winston Churchill, brytyjska i hiszpańska rodzina królewska, a Fryderyk Chopin mieszkał tu przez kilka lat.

Jako pierwsi dotarli tu Fenicjanie, a po nich przez kilka wieków wyspą władali Grecy – oni właśnie nadali nazwę archipelagowi – Ballein - „strzelanie z procy”, gdyż wywodzili się stąd najlepsi strzelcy biorący udział w wojnach punickich. Wyspa była cennym łupem dla Kartagińczyków, Rzymian, Wandalów, Wizygotów i Maurów, którzy w porównaniu z kontynentalną częścią Hiszpanii podbili wyspę dość późno i władali nią niecałe 300 lat. Po rekonkwiście przez kilkadziesiąt lat istniało tu Królestwo Majorki, jednak wkrótce weszło ono w skład Aragonii. W swej bogatej historii wyspa była wielokrotnie atakowana przez piratów, przez co wiele miejscowości zakładanych było w znacznej odległości od morza. Przy zachodnim brzegu, na wysepce Sa Dragonera swoją piracką bazę miał słynny Barbarossa. Podczas panowania generała Franco Majorka stała się centrum masowej turystyki – powstało tu wiele betonowych konstrukcji, które zamiast zachęcić po pewnym czasie zaczęły odstraszać turystów. Pod koniec ubiegłego stulecia wiele z nich zostało wyburzonych i w ich miejsce powstały bardziej kameralne i przytulne hotele. Postawiono również na powrót do tradycji i dawniej używanego języka katalońskiego – nazwy większości miejscowości pisane są w dwóch językach, a kataloński stał się drugim językiem urzędowym Autonomii Balearów.

Majorka ma do zaoferowania wszystko czego potrzeba turystyce – od wysokich gór i urwisk z zapierającymi dech w piesiach widokami na morze na północnym zachodzie, przez urokliwe wioski i miasteczka otoczone gajami oliwnymi, cytrusowymi i winnicami na centralnej równinie, po świetnie zagospodarowane, piaszczyste wybrzeże na południu i wschodzie. Wyspa oferuje również wiele cennych pamiątek historycznych jak i współczesnych rozrywek, co sprawia, że nie można się tutaj nudzić.

Stolicą i największym miastem jest Palma de Mallorca położona w południowo-zachodniej części wyspy nad zatoką o tej samej nazwie. Jest to duże miasto z portem lotniczym i morskim, które słynie głównie z bardzo bujnego życia nocnego (większość dyskotek mieści się w dzielnicy El Terreno i Avgada) i wielu festiwali. Znajduje się tu wiele wspaniałych zabytków i bogatych w zbiory muzeów świadczących o latach świetności miasta i wyspy.

Najbardziej charakterystyczną budowlą jest okazała, gotycka katedra La Seu znajdująca się w najstarszej części Palmy przy porcie. Stoi ona w miejscu zburzonego po rekonkwiście meczetu, jej budowa rozpoczęła się w pierwszej połowie XIII w. i oficjalnie zakończyła się 400 lat później. Jednak po trzęsieniu ziemi w 1851 r. konieczna była gruntowna przebudowa. Wnętrze katedry rozświetla kolorowe światło wpadające tu przez 35 witrażowych okien i jedną z największych na świecie rozet. Naprzeciw katedry znajduje się okazały Palau de l'Almudaina – gotycki pałac przekształcony z arabskiej twierdzy, który od XIII w. był siedzibą królów. Warto też zobaczyć barokowy ratusz, będący jednym z najstarszych na wyspie Kościół Mędrców – Santa Eulalia oraz El Call – dzielnicę żydowską otoczoną niegdyś murami getta, gdzie w średniowieczu rozwijała się kartografia i nawigacja.

Będąc w Palmie warto zwiedzić tutejsze dwa najważniejsze muzea: Majorkańskie – mieszczące się w rezydencji patrycjuszy z XVI w. oraz Katedralne z malowidłami szkoły malarskiej cieszącej się uznaniem w XIV i XV w. Na przedmieściach miasta mieści się najważniejsza militarna budowla – Castell de Bellver, gdzie obecnie mieści się Muzeum Historyczne, a dalej na zachód znajduje się Poble Espano - „Hiszpańskie Miasto” z kopiami najsłynniejszych budowli kraju jak np. Alhambra z Granady czy dom El Greco z Toledo.

Wybrzeże Palmy to głównie port pasażerski i towarowy, a niewielkie plaże piaszczyste pojawiają się we wschodniej części. Większe plaże, gdzie koncentruje się turystyka rozciągają się na wschód od miasta i ciągną się przez ok. 6 km aż do miejscowości El Arenal. W zatoce Palmy koncentruje się ponad 1/3 przyjazdów na Majorkę, a tutejsze lotnisko należy do najbardziej ruchliwych w Europie.

Majorka tłumnie przyciąga miłośników sportów wodnych dzięki bardzo dobrze zagospodarowanym rekreacyjnie plażom i wielu szkołom windsurfingu, nurkowania i żeglarstwa. Jeżeli chcemy odkrywać podwodne groty lub poznać morskie życie najlepszym miejscem będą niewielkie, skaliste zatoki wschodniej części wyspy. Z kolei najwięcej wypożyczalni skuterów i rowerów wodnych oraz motorówek znajduje się w Zatoce Palmy. Coraz większą popularnością na wyspie cieszy się trekking i wspinaczka górska w zachodniej części wyspy, gdzie są wspaniałe punkty widokowe na morze i sierrę. Majorka posiada długie tradycje i wiele szkół jeździeckich, które proponują przejażdżki po wybrzeżu, ale również rajdy konne wyznaczonymi na wyspie szlakami. Znajduje się tu również wiele pół golfowych i kortów tenisowych.

 

Pełna uroku Hiszpania stanowi jeden z najchętniej wybieranych ...

Barcelona - historyczna stolica Katalonii, miasto położone nad ...

Prezentujemy siedem powodów, dla których Wyspy Kanaryjskie są ...

Wyspy Kanaryjskie wyróżnia kuchnia pełna kontrastów oraz różnorodnych ...

Toledo stanowi jeden z najcenniejszych skarbów architektury hiszpańskiej ...

https://veturo.pl/article/162/hiszpania_majorka/