google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Dziecko w kajaku

Zabranie dziecka na spływ kajakowy to naprawdę bardzo dobry pomysł. Dostarczamy mu frajdy, pokażemy, że można miło spędzić czas bez komputera i telewizora, nauczymy kontaktu z przyrodą i pokażemy inny świat, który ono też kiedyś pokaże swoim dzieciom.

Dziecko w kajakuDziecko w kajaku

fot. pixabay.com

Bezpieczeństwo nasze i naszych pociech zale-żeć będzie przede wszystkim od naszej wyobraźni i przewidywal-ności, a dziecięca radość z kajakowania od naszej kreatywności.

Czas spędzony w kajaku z dzieckiem to doskonała okazja do rozmowy o rzeczach ważnych ale i do zabawy w różnego rodzaju słowne zagadki. Czasem wystarczy kawałek sznurka i kory aby podczas płynięcia młodsze dzieci nie znudziły się za szybko. Jedno dziecko powinno płynąc pod opieką minimum jednej dorosłej osoby, bowiem w razie wywrotki jedna osoba dorosła może skutecznie zadbać tylko o jedno dziecko. O doborze osad warto pomyśleć przed spływem, tak aby w przypadku rodzin, które są nieparzyste, móc zawczasu zaplanować, kto z kim będzie płynął i w razie potrzeby namówić znajomych do wspólnego udziału w spływie i opieki nad dziećmi w kajaku. Osady w kajakach można konfigurować na wiele sposobów, na przykład: ojcowie płyną z dziećmi, a mamy razem, ważne aby dwójki dzieci nie sadzać samych do jednego kajaka.

Nigdy nie lekceważmy informacji na temat przenosek, młynów, jazów i innych budowli wodnych – są to często miejsca trudne, niebezpieczne lub wręcz niespływalne. Brawura w tych miejscach może skończyć się wypadkiem! Posiadane informacje, czy napotkane ostrzeżenia weryfikujmy w razie wątpliwości ogląda-jąc dane miejsce z brzegu. Nie należy też przeceniać swoich sił i umiejętności. Woda jest żywiołem, z którego mocy często nie zdajemy sobie sprawy. Nawet spokojna rzeka nizinna leniwie tocząca swe wody, może przysporzyć nam kłopotów jeśli zachowamy się lekkomyślnie.

Pływanie kajakiem pod wpływem alkoholu jest prawnie wzbro-nione, wysoce nieodpowiedzialne i może zakończyć się tragedią. Lato, weekend i tak zwane „okoliczności przyrody” sprzyjają wszelkim imprezom plenerowym, jednak spożywanie alkoho-lu wydłuża czas reakcji i rozleniwia. W upalne dni pijąc alkohol  w kajaku dodatkowo narażamy organizm na odwodnienie. W dni chłodne, lub w czasie deszczu możemy z kolei nadmiernie się wychłodzić bo „jeden głębszy” rozgrzewa tylko pozornie.

dowiedz się więcej na temat spływów kajakowych Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego

wykorzystano fragment poradnika pt: "Rodzinne wędrowanie" pod redakcją Jolanty Śledzińskiej i Andrzeja Wielochy
Zespół autorski: AndrzejOchremiak, Jolanta Śledzińska, Wojciech Wierba, Barbara Zygmańska

Dlaczego właściwie ten szlak zyskał miano najbardziej niebezpiecznego ...

Dotychczas wszystkie te osoby z Polski, które zainteresowane ...

Tak, w końcu! W końcu nadszedł ten czas, ...

Są stabilne i nadają się do ustawienia również ...

Planujesz zlecenie wysyłki kurierskiej do Stanów Zjednoczonych? Ten ...

Dziecięce wycieczki to czas beztroskich zabaw i nieposkromionej ...

https://veturo.pl/article/2469/splywy-kajakowe-dziecko-w-kajaku/