Autorka na spacerze z psem

Z psem do Parku Narodowego

Które parki i rezerwaty w Polsce wpuszczają psy i na jakich warunkach? Warto sprawdzić zanim zabierzemy czworonoga na daleką wyprawę. Jeśli nie chcemy narazić się prawu, a przede wszystkim leży nam na sercu los dzikich zwierząt i przyrody, warto sprawdzić przepisy dotyczące wprowadzania psów w obszar przyrody chronionej.

Jedną z największych przyjemności dla właścicieli psów jest spacer z czworonożnym przyjacielem. Najlepiej, kiedy połączony jest z ciekawą wyprawą. Wycieczka z psem po parkach narodowych i rezerwatach może jednak skończyć się mandatem. O czym muszą wiedzieć właściciele i jakich zasad przestrzegać?

W Polsce wyodrębniono 23 parki narodowe oraz 1481 rezerwatów przyrody. Nie we wszystkich psy są mile widziane. Przepisy reguluje Ustawa o Ochronie Środowiska, w której istnieje zapis o zakazie wprowadzania zwierząt na obszary objęte ochroną. Dyrekcja parku ma jednakże prawo zniesienia tego nakazu poprzez zapis w planie ochrony parku. Do tej pory większość parków narodowych i rezerwatów skorzystało z tej możliwości. Całkowity zakaz wprowadzania psów na teren ochronny wyznaczony został jedynie w ośmiu parkach, częściowy w sześciu. Za złamanie zakazu wprowadzania psów na tereny objęte ochroną grozi właścicielowi zwierzaka mandatem w wysokości do 500 zł. Na wycieczkę z psem nie wybierajmy się więc raczej do: Babiogórskiego parku Narodowego, Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Parku Narodowego Bory Tucholskie, Drawieńskiego parku Narodowego, Gorczańskiego Parku Narodowego, Pienińskiego Parku Narodowego, Poleskiego Parku Narodowego oraz Wolińskiego Parku Narodowego. Jeśli chodzi o rezerwaty, należy przed wycieczką sprawdzić regulamin. W każdym polskim rezerwacie obowiązują inne zasady, bo tez każdy rezerwat jest inny.

Częściowy zakaz wprowadzania psów obowiązuje w Białowieskim Parku Narodowym, w którym psy mogą przebywać na terenie Parku Pałacowego i Obrębu Ochronnego Hwoźna. Chodzi tam głównie o bezpieczeństwo będących pod ochroną żubrów (ochrona dzikich zwierząt to główny powód zamykania parków i rezerwatów przed domowymi czworonogami). W Biebrzańskim Parku Narodowym z psem możemy pokonać wszystkie trasy piesze oprócz Czerwonego Bagna i szlaku Sośni. W Roztoczańskim Parku Narodowym zakaz całkowity obowiązuje jedynie na Bukowej Górze. Dyrekcja Słowińskiego parku Narodowego zdecydowała się na wprowadzenie zakazu przebywania psów na plażach oraz  drogach do nich prowadzących. W Parku Narodowym Ujście Warty zakaz obowiązuje  jedynie na obszarze Ochrony Słońsk i Chyżno. Właściciele psów nie mogą pozwolić sobie na długie wycieczki po Tatrzańskim Parku Narodowym, gdyż takie spacery dozwolone są jedynie Drogą pod Reglami oraz Doliną Chochołowską w kierunku schroniska.

W pozostałych parkach w Polsce właściciele psów mogą bez konsekwencji finansowych i prawnych wędrować po szlaku ze swoimi pupilami. Muszą jednakże pamiętać o zasadach, panujących na tym specjalnym obszarze. Ochronie podlega tam przyroda oraz zwierzęta, mieszkające w lesie, dlatego nic nie powinno zagrażać ich życiu oraz burzyć naturalnego spokoju. W regulaminie parku znajdziemy m.in. zapis o obowiązku prowadzenia psów na smyczy. Dodatkowo, zwierzęta agresywne powinny mieć zakładane kagańce. Strażnicy nie będą brali pod uwagę tłumaczeń, że pies jest mały i niegroźny. Często znajdują oni w lesie poranione lub zabite przez psy dzikie zwierzęta, dlatego nie ma mowy o pobłażliwości.

Obowiązek trzymania psów na smyczy nie jest jedyną zasadą panującą w parkach narodowych i rezerwatach. Właściciele powinni zwrócić uwagę na to, aby ich pupil zachowywał się cicho, nie szczekał, ani nie płoszył zwierząt leśnych. Bardzo ważne jest też to, aby sprzątać po swoim psie. Bakterie i wirusy, które są niegroźne dla naszych czworonogów, mogą zaszkodzić środowisku naturalnemu. Przed wyprawą należy wiec zaopatrzyć się w specjalne woreczki.

Przepisy te mają też swoje uzasadnienie w ochronie bezpieczeństwa zwiedzających. Pies nieodpowiedzialnego właściciela, spuszczony ze smyczy, może spłoszyć zwierzę, które będzie po prostu niebezpieczne dla niego oraz człowieka. Zanim wybierzemy się do lasu z pupilem powinniśmy również wiedzieć, czy na terenie lasu nie obowiązuje zakaz czasowy, sezonowy, który wprowadzany jest, np. wtedy, gdy leśnicy podkładają szczepionki na wściekliznę dla lisów. Spacerując z psem po obszarze objętym ochroną jesteśmy wiec odpowiedzialni nie tylko za przyrodę dookoła, ale także za naszego czworonożnego przyjaciela.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(23) "Parki Narodowe w Polsce" ["meta_title"]=> string(104) "Z psem w dzicz - Spacer z psem, Gdzie można zabrać psa na spacer, Parki Narodowe, Turystyka, Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(213) "Pies w Parku Narodowym lub rezerwacie? Dowiedz się, które parki i rezerwaty w Polsce wpuszczają psy i na jakich warunkach? Veturo.pl sprawdza przepisy dotyczące wprowadzania psów w obszar przyrody chronionej." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(16) "Agnieszka Banach" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(15) "20.390624997165" ["lng"]=> string(16) "49.5309117097805" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Parki Narodowe w Polsce

meta_title: Z psem w dzicz - Spacer z psem, Gdzie można zabrać psa na spacer, Parki Narodowe, Turystyka, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Pies w Parku Narodowym lub rezerwacie? Dowiedz się, które parki i rezerwaty w Polsce wpuszczają psy i na jakich warunkach? Veturo.pl sprawdza przepisy dotyczące wprowadzania psów w obszar przyrody chronionej.

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: Agnieszka Banach

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Z psem w dzicz - Spacer z psem, Gdzie można zabrać psa na spacer, Parki Narodowe, Turystyka, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Pies w Parku Narodowym lub rezerwacie? Dowiedz się, które parki i rezerwaty w Polsce wpuszczają psy i na jakich warunkach? Veturo.pl sprawdza przepisy dotyczące wprowadzania psów w obszar przyrody chronionej.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Agnieszka Banach

meta_desc: Pies w Parku Narodowym lub rezerwacie? Dowiedz się, które parki i rezerwaty w Polsce wpuszczają psy i na jakich warunkach? Veturo.pl sprawdza przepisy dotyczące wprowadzania psów w obszar przyrody chronionej.