Wiosenny przegląd pojazdu – co skontrolować?

Po sezonie zimowym auto wymaga wiosennego przeglądu, aby działało sprawnie i nie groziło awarią. W okresie niskich temperatur i śniegu mogło ulec wielu usterkom, którym jak najszybciej należy zapobiec. Co kontrolować, aby sprawnie poruszać się swoim pojazdem po drogach?   

Czyszczenie auta
Zimą samochód narażony jest na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych – mrozu i śniegu. Błoto pośniegowe osadza się na całej karoserii i podwoziu, a wewnątrz na dywanikach, a nawet tapicerce może gromadzić się piasek z naszego obuwia. Po zimie, kiedy na dobre na dworze zrobi się ciepło i słonecznie, warto wybrać się na myjnię samochodową i dokładnie umyć swój pojazd – nie tylko karoserię, która może wymagać także woskowania i polerowania, ale również dokładni wyczyścić podwozie. Czyste auto będzie nam się przyjemnie prowadzić. Warto zadbać także o czystość we wnętrzu auta – okresowe czyszczenie kokpitu i tapicerki, przy użyciu właściwych środków czyszczących i piorących pozwoli usunąć kurz, brud i wszelkie plamy.

Jeśli w pojeździe panuje nieprzyjemny zapach, można użyć w nim odświeżaczy i neutralizatorów zapachów, albo dokonać profesjonalnego ozonowania. Czyste auto znacznie łatwiej przyjdzie nam skontrolować pod kątem poprawnego działania poszczególnych podzespołów czy poziomu płynów eksploatacyjnych.
Płyny w samochodzie

Podstawową kwestią przy dokonywaniu samodzielnego przeglądu pojazdu – osobowego, ciężarowego czy nawet TIR-a, jest skontrolowanie stanu płynów. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić poziom:
-oleju silnikowego – służy do tego bagnet zanurzony w oleju, z oznaczonym minimalnym, bezpiecznym poziomem. Jeśli jest go zbyt mało, grozi to zatarciem silnika, dlatego olej okresowo trzeba uzupełniać, albo wymieniać u mechanika,
-płynu hamulcowego,
-płynu hydraulicznego w zbiorniczku wspomagania kierownicy
-płynu w chłodnicy,
-płynu do spryskiwaczy szyb – trzeba pamiętać o wymianie płynu zimowego w spryskiwaczach na płyn letni.

Zbyt niskie poziomy wspominanych płynów grozić mogą nagłą awarią samochodu i zniszczeniem jego podzespołów, co będzie generowało bardzo wysokie koszty naprawy. Szeroki wachlarz płynów samochodowych znajdziesz w sklepie Motochemia.pl w dziale z produktami do przygotowania samochodu na sezon wiosna/lato.

Kontrola stanu nadwozia
Oczyszczona karoseria z pyłu, brudu i błota po zimie może odsłonić przed kierowcą ubytki. Najlepiej właśnie na wiosnę uzupełnić je, aby w dalszym okresie nie powiększały się. Nawet mały ubytek bez uzupełnienia może dalej odpryskać, tworząc miejsce, w którym łatwo może rozwinąć się rdza. Ubytki uzupełnia się przy użyciu lakieru, kredek lakierniczych, a trwałe zabrudzenia usuwa poprzez glinkowanie. Można także rozważyć profesjonalną konserwację lub renowację lakieru w warsztacie.

Kontrola stanu technicznego
Bardzo ważne jest, aby w ramach wiosennego przeglądu pojazdu sprawdzić jego poszczególne układy i podzespoły, mające bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo poruszania się po drodze. Na szczególną uwagę zasługuje układ hamulcowy, zwłaszcza stan tarcz i klocków hamulcowych. Jeśli są zbyt cienkie, trzeba je wymienić na nowe. Należy skontrolować, czy nie dochodzi do wycieku płynu hamulcowego, a przewody hamulcowe są w odpowiednim stanie.

Kierowca powinien sprawdzić czy układ kierowniczy działa bez zarzutów, tj. jaki jest stan drążków kierowniczych i ich końcówek oraz gumowych osłon. Wszelkie luzy w układzie kierowniczym trzeba bezwzględnie wyeliminować. Należy po zimie sprawdzić zawieszenie auta, m.in. stan amortyzatorów, gum stabilizatora, gumowych osłon przegubów, sprężyn zawieszenia, wahaczy itp. Luzy na kołach i półosiach także trzeba zlikwidować, aby układ zawieszenia działał w pełni sprawnie.

Wiosenny przegląd to dobra pora na kontrolę stanu tłumika i rury w układzie wydechowym, wymianę starych elementów na nowe oraz montaż nowych filtrów powietrza i filtru kabinowego – zapewni to czyste powietrze w kabinie kierowcy.

Wydawać by się mogło, że wycieraczki i ich stan to trywialny problem, ale mają one bezpośredni wpływ na zachowanie idealnej widoczności kierowcy na drodze podczas opadów atmosferycznych. Na wiosnę sprawdźmy więc, czy wycieraczki – przednie oraz ewentualnie tylna, są w odpowiednim stanie i czy guma pióra dobrze zbiera wodę z szyb. Jeśli wydają one nieprzyjemny dźwięk i nie do końca poprawnie zbierają wodę, nadają się do wymiany. Pióra można kupić w sklepach motoryzacyjnych, a nawet w marketach. Są dopasowane do modelu i typu pojazdu.

Podobną kontrolą należy objąć żarówki samochodu – powinny świecić z jednakową intensywnością. Przepalone żarówki trzeba koniecznie wymienić na nowe.

Opony pojazdu do wymiany
Wiosna to czas, kiedy rosną temperatury na zewnątrz, dlatego pojawia się potrzeba wymiana opon zimowych na letnie. Kiedy temperatura utrzymuje się na dworze w okolicach 10 stopni Celsjusza przez co najmniej tydzień, można umówić się w warsztacie na wymianę ogumienia. Przed wymianą sprawdźmy, czy posiadany komplet opon letnich znajduje się w dobrym stanie, tj. jaka jest głębokość ich bieżnika. Powinna ona wynosić  przynajmniej 3-4 mm.

Dzięki skrupulatnemu przeglądowi pojazdu można zadbać o jego idealną sprawność, dobry stan i powiększenie komfortu z jazdy samochodem.

Wszystkie pola:

array(17) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(46) "Wiosenny przegląd pojazdu - co skontrolować?" ["meta_desc"]=> string(168) "Podstawową kwestią przy dokonywaniu samodzielnego przeglądu pojazdu - osobowego jest skontrolowanie stanu płynów. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić poziom:" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(12) "mat. prasowe" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-8.43749999882549" ["lng"]=> string(17) "-11.1697788986434" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(true) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" }

key_words:

meta_title: Wiosenny przegląd pojazdu - co skontrolować?

meta_keys:

meta_desc: Podstawową kwestią przy dokonywaniu samodzielnego przeglądu pojazdu - osobowego jest skontrolowanie stanu płynów. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić poziom:

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: mat. prasowe

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik: 1

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Wiosenny przegląd pojazdu - co skontrolować?

meta_keys:

meta_desc: Podstawową kwestią przy dokonywaniu samodzielnego przeglądu pojazdu - osobowego jest skontrolowanie stanu płynów. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić poziom:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: mat. prasowe

meta_desc: Podstawową kwestią przy dokonywaniu samodzielnego przeglądu pojazdu - osobowego jest skontrolowanie stanu płynów. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić poziom: