google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Jezioro Titicaca

Titicaca – drugie pod względem wielkości jezioro w Ameryce Południowej, położone w północnej części zagłębienia Altiplano, pomiędzy wschodnimi i zachodnimi pasmami Andów (obszar Andów Środkowych) na terenie Peru i Boliwii.

Jezioro TiticacaTiticaca, Peru

fot. A. Bortnowski

Jest to najwyżej położone jezioro żeglowne dla dużych statków i zarazem największe jezioro wysokogórskie na Ziemi. Najchętniej odwiedzana przez turystów jest słynąca z zabytków z czasów inkaskich Wyspa Słońca – według legend Inków tutaj narodził się biały bóg Wirakocza oraz pierwsi Inkowie: Manco Capac oraz jego siostra, a zarazem żona Mama Ocllo, a także samo Słońce czyli Inti.

Wyspa ta jest wciąż miejscem świętym dla zamieszkujących Boliwię oraz Peru Indian Ajmara i Keczua. Wyspa Słońca ma 10 km długości i 5 km szerokości. Zamieszkana jest przez 2 tys Indian. Na terenie całej wyspy zachowały się pozostałości z okresu inkaskiego, z których najsłynniejsze to Pilko Kaina oraz kompleks Chincana, w skład którego wchodzi święta skała związana z inkaską legendą stworzenia.

W Challapampa znajduje się muzeum przedmiotów znalezionych tu przez archeologów, z których część wykonano ze szczerego złota. Nieco mniejsza od Wyspy Słońca jest Wyspa Księżyca, gdzie znajduje się klasztor kapłanek słońca.

Wyspa Słońca (hiszp. Isla del Sol) – wyspa położona na jeziorze Titicaca w Boliwii. Zamieszkuje ją około 2 tys. mieszkańców, głównie Indian. Według legend Inków tutaj narodził się biały bóg Viracocha oraz pierwsi Inkowie: Manco Capac oraz jego siostra, a zarazem żona Mama Ocllo, a także samo Słońce czyli Inti. Wyspa ta jest wciąż miejscem świętym dla zamieszkujących Boliwię oraz Peru Indian Ajmara i Keczua. Jest licznie odwiedzana przez turystów, ze względu na zabytki z okresu inkaskiego, z których najsłynniejsze to Pilko Kaina oraz kompleks Chincana, w skład którego wchodzi święta skała związana z inkaską legendą stworzenia. W Challapampa znajduje się muzeum przedmiotów znalezionych tu przez archeologów, z których część wykonano ze szczerego złota.

Lima – jest stolicą i jednocześnie największym miastem ...

Machu Picchu (keczua Machu Pikchu – stary szczyt– ...

Krajem Ameryki Łacińskiej, które powinno znaleźć się na ...

W 2007 roku ponad 100 milionów ludzi głosowało ...

Peru to kraj fascynujący baśniowymi krajobrazami i niespotykanymi ...

https://veturo.pl/article/2690/peru-ciekawe-miejsca-atrakcje-jezioro-titicaca/