google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Peru – imponujące bogactwo natury i kultury

Travel Channel

Peru to kraj fascynujący baśniowymi krajobrazami i niespotykanymi skarbami bogatej kultury. Położony jest w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym.

Nazwa wywodzi się prawdopodobnie lokalnego słowa biru, które oznacza „rzeka”. Według innych źródeł natomiast pochodzi od imienia indiańskiego wodza - Beru.

Peru – imponujące bogactwo natury i kultury

Adam Bortnowski

Historia tego andyjskiego kraju jest niezwykle bogata i długa - sięga zamierzchłych czasów, kiedy mieszkańcami lądów obu Ameryk byli Indianie. Kilka wieków później na terenach tych powstało państwo Inków. W licznych źródłach odnaleźć można informacje na temat perfekcyjnej administracji, przemyślanej pod każdym względem architektury, świetnym systemie prawnym jaki stworzyli Inkowie oraz prężnie rozwijającej się gospodarce.

Państwo Inków istniało sto lat. W XVI wieku imperium to zaczęło być podbijane przez hiszpańskich najeźdźców pod dowództwem konkwistadora Francisco Pizzaro. Potęga jaką reprezentowali Inkowie nie zdołała odeprzeć ataków zbrojnych napastników. Te pamiętne wydarzenia zapisane na kartach historii spowodowały, że obecnie na mapie Ameryki Południowej znajduje się Peru. Państwo to cechuje ogromna różnorodność. Przejawia się ona przede wszystkim w niezwykłym położeniu geograficznym, które powoduje, że Peru zachwyca bogactwem dziedzictwa etnicznego, kuchni, muzyki oraz folkloru.

Do skarbów materialnej kultury Inków niewątpliwie można zaliczyć zachowane do dziś, monumentalne kamienne budowle. Wśród nich znajdują się ruiny pałaców królewskich, twierdzy Sacsahuamán, a także zespoły architektoniczne m.in. Machu Picchu. Geniusz tych fenomenalnych konstrukcji polega na tym, że do ich wzniesienia nie używano zaprawy murarskiej, a mimo to udało im się przetrwać tysiące lat. Machu Picchu jest najlepiej zachowanym miastem Inków i obecnie jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Peru.

Warto wspomnieć, że budowla ta została wpisana na listę nowych 7 cudów świata. Miejsce to usytuowane jest w południowym Peru w Andach Peruwiańskich na wysokości 2090 –2400 m.n.p.m.

Imponujące budowle zostały wzniesione z jasnego granitu i w unikalny sposób harmonizują z istniejącą rzeźbą terenu, zapierając tym samym dech w piersiach.

Udając się w głąb lądu, do regionu Puno trafimy na najwyżej położone jezioro żeglowne dla dużych statków i zarazem największe wysokogórskie na Ziemi. Mowa o jeziorze Titicaca, które znajduje się na wysokości 3812 m n.p.m. Przewodnicy, prowadzący turystów krętymi ścieżkami wokół jeziora mówią, że to „jedyne miejsce na ziemi, gdzie możesz jednocześnie dostać choroby morskiej
i wysokościowej”. Jezioro ma ponad 190 km długości i 80 km szerokości (w najszerszym miejscu).

Po boliwijskiej stronie znajduje się Wyspa Słońca. Legenda głosi, że właśnie w tym miejscu narodził się biały bóg Wirakocza oraz pierwsi Inkowie. Wielką ciekawostką turystyczną są lokalne mniejszości zamieszkujące niewielkie wyspy rozrzucone po jeziorze. Przykładowo, rdzenni mieszkańcy Taquile do dziś kultywują tradycje związane z zawieraniem małżeństw. Wśród niecodziennych zwyczajów tubylców wymienić można m.in. obrzucanie kamieniami wybranki serca czy nakaz, by żona chodziła przynajmniej 2 metry za swoim mężem. Przewodnicy opowiadając tę historię zawsze lekko się uśmiechają „niegdyś były to 3 metry, ale wiecie – upadek obyczajów…”.

Meksykiem nie sposób się nie zachwycić. Każdy kto ...

Meksyk jest czternastym pod względem wielkości krajem na ...

Żadna podróż do Meksyku nie może się odbyć ...

Barcelona - historyczna stolica Katalonii, miasto położone nad ...

Grecja przyciąga turystów nie tylko pięknymi widokami, smacznym ...

Jeśli zastanawiasz się dokąd zabrać swoją przyszłą (lub ...

https://veturo.pl/article/1768/peru-atrakcje-peru-ciekawe-miejsca-w-peru-veturo/