google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Machu Picchu

Machu Picchu (keczua Machu Pikchu – stary szczyt– najlepiej zachowane miasto Inków, w odległości 112 km od Cuzco. Położone jest na wysokości 2090-2400 m n.p.m., na przełęczy pomiędzy Wayna Picchu i Machu Picchu w Andach Peruwiańskich.

Poniżej płynie rzeka Urubamba. Miasto zbudowano według kompleksowo opracowanych planów w II połowie XV wieku podczas panowania jednego z najwybitniejszych władców Pachacuti Inca Yupanqui (1438–1471).

Pełniło wówczas funkcję głównego centrum ceremonialnego, ale także gospodarczego i obronnego. Zamieszkiwali je kapłani, przedstawiciele inkaskiej arystokracji, żołnierze oraz opiekunowie tutejszych świątyń. Miasto składało się z dwóch części. W Górnej, zwanej hanman, znajdowały się: Świątynia Słońca, Grobowiec Królewski, Pałac Królewski oraz Intihuatana, największa inkaska świętość.

W Dolnej mieściły się domy mieszkalne kryte strzechą oraz warsztaty produkcyjne. Na stromych zboczach otaczających miasto znajdowały się tarasy uprawne o szerokości 2-4 m., z pionowymi ścianami między nimi wzniesionymi z kamieni. Z nieznanych powodów miasto opuszczono ok. 1537 r.

Współczesna nazwa miasta jest połączeniem machu (stary) w języku keczua i zapożyczonego z hiszpańskiego słowa pico (szczyt). Oryginalnie miasto nazywało się Patallaqta, od keczuańskich słów pata (stopień, schodek) i llaqta (miasto)

Lima – jest stolicą i jednocześnie największym miastem ...

Titicaca – drugie pod względem wielkości jezioro w ...

Krajem Ameryki Łacińskiej, które powinno znaleźć się na ...

W 2007 roku ponad 100 milionów ludzi głosowało ...

Peru to kraj fascynujący baśniowymi krajobrazami i niespotykanymi ...

https://veturo.pl/article/2689/peru-atrakcje-ciekawe-miejsca-machu-picchu/