Bochnia – kopalnia naprawdę cudowna

Bochnia to jedno z najdłużej istniejących miast Małopolski. Naukowcy twierdzą, że w sól wydobywana jest tam od tysięcy lat, a „białe złoto” ma tutaj nadal dużą wartość. Co jednak łączy kopalnię z szewcem i dlaczego miłośnicy piwa zwracali tutaj uwagę na słomiane wiechy?

Nazwa Bochnia ma nic wspólnego z pieczywem i bochenkami. Starosłowiańskie słowa bochy, oznaczają po prostu nieprzebyte bagna. W tym regionie, w którym od kilkunastu wieków wydobywa się sól, zawsze było wiele terenów bagiennych. Część z nich to pozostałości solankowych jezior, z których lokalni przedsiębiorcy pozyskiwali sól. Głównym jej źródłem była jednak najbardziej znana kopalnia soli w Polsce. Sól w Bochni wydobywać zaczęto dziewięć wieków temu dzięki boskiej interwencji. Żona lokalnego księcia, który kopalnię ufundował, pochodziła z Węgrzech, gdzie jej rodzina również miała kopalnie soli. Węgierska księżniczka Kinga, przyszła święta, wrzuciła w rodzinnym Marmaroszu do kopalni cenny pierścień… który dzięki cudownej interwencji górnicy wydobyli ponoć później z boheńskiej soli. Czyżby pierwszy cud księżnej?

40 lat po otwarciu kopalni w Bochni sól odkryto także w Wieliczce – obie kopalnie połączono więc w Żupy Krakowskie, czyli wspólny biznes, który przynosił polskim królom niezłe dochody. Szyby w Bochni sięgały 300 metrów w głąb ziemi, więc lokalni górnicy wykonywali pracę bardzo niebezpieczną. W 1450 roku zbuntowali się przeciwko skąpym szefom i na kilka dni przerwali pracę. Można śmiało powiedzieć, że był to pierwszy w Polsce prawdziwy strajk.

Dziś kopalnia gości jedynie turystów, oferując nie tylko muzeum, ale i hotel oraz uzdrowisko. W bocheńskiej kopani przez cały rok utrzymuje się dokładnie ta sama temperatura i wilgotność. Dzięki temu podziemna komora o nazwie „Ważyn” – największe tego typu wyrobisko górnicze w Europie – doskonale wpływa na zdrowie.Zwiedzając bocheńską kopalnie można zmierzyć się z czarną otchłanią podziemnych tuneli. Szyb „Sutoris”, czynny nieprzerwanie od 750 lat, zawiezie nas z pomocą maleńkiej windy na głębokość 223 metrów. To właśnie w tym szybie odnaleziono pierścień księżnej Kingi. Zgodnie z legendą, na życzenie książęcej żony górnicy wykopali tunel w ogródku pewnego szewca (miejsce to Kinga poznała w snach). Boskie natchnienie podpowiedziało księżnej, że właśnie tutaj można znaleźć cenny minerał – węgierski pierścień znaleziono w pierwszej wydobytej bryle soli.

Na pamiątkę tego zdarzenia szyb ten nazwano szewskim, czyli po łacinie: Sutoris. Górnicy nie zapomnieli o swojej patronce i na jej pamiątkę wykuli w skale kaplicę: ambonę i cztery figury świętych. W tej bajkowej scenerii do dziś pary przysięgają sobie wierność na ślubnym kobiercu.

Bochnia zawsze była miastem soli – o czym przypominają wyloty trzech szybów solnych na Bocheńskim rynku. W tak bogatym mieście nigdy nie brakowało dobrych karczm, z których każda specjalizowała się w jednym z rodzajów trunków: słomiane wiechy informowały o sprzedaży piwa, wieńce zapraszały na kielich wina, a znak krzyża zachęcał smakoszy pitnych miodów. Dziś każda „karczma” ma swój szyld i oferuje każdy trunek, jaki sobie zażyczymy. O historii znaków nikt już nie pamięta. Podobnie jak o pochodzeniu obelisku w Kamionnej. Kilkusetletni pomnik przypomina o zwycięstwie nad Szwedami w 1656 roku, jednak nikt nie wie kto i kiedy tenże pomnik ufundował. Zdaje się, że w dziedzinie tajemnic i mrocznych zakamarków Bochnia może zadowolić nawet bardzo wymagającego podróżnika.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(80) "Bochnia - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca - kopalnia w Bochnii - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(197) "Dziś kopalnia gości jedynie turystów, oferując nie tylko muzeum, ale i hotel oraz uzdrowisko. W bocheńskiej kopani przez cały rok utrzymuje się dokładnie ta sama temperatura i wilgotność." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(34) "Małopolska - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(8) "Redakcja" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(49.96874606425939902010213700123131275177001953125) ["lng"]=> float(20.427017209077998671773457317613065242767333984375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(true) ["video"]=> string(183) "https://www.youtube.com/embed/yiWxD_BC7PM" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Bochnia - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca - kopalnia w Bochnii - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Dziś kopalnia gości jedynie turystów, oferując nie tylko muzeum, ale i hotel oraz uzdrowisko. W bocheńskiej kopani przez cały rok utrzymuje się dokładnie ta sama temperatura i wilgotność.

watermark:

interesting_places: Małopolska - atrakcje turystyczne

author: Redakcja

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video: 1

video: https://www.youtube.com/embed/yiWxD_BC7PM" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Bochnia - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca - kopalnia w Bochnii - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Dziś kopalnia gości jedynie turystów, oferując nie tylko muzeum, ale i hotel oraz uzdrowisko. W bocheńskiej kopani przez cały rok utrzymuje się dokładnie ta sama temperatura i wilgotność.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Redakcja

meta_desc: Dziś kopalnia gości jedynie turystów, oferując nie tylko muzeum, ale i hotel oraz uzdrowisko. W bocheńskiej kopani przez cały rok utrzymuje się dokładnie ta sama temperatura i wilgotność.