google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Sobótka i Ślęża

Miejsce tajemniczych obrzędów ku czci słońca i innych potęg natury, siedziba ich bogów i ośrodek kultu religijnego – góra Ślęża, bo o niej mowa, owiana jest legendą i mgiełką tajemnicy.

Sobótka i ŚlężaKościół na szczycie Ślęży

fot. Adam Dziura/CC BY-Sa

By zrównoważyć działanie magicznych sił od 1852 roku na szczycie „śląskiego Olimpu” wznosi się kościół pod wezwaniem  Nawiedzenia  NMP. Jest tam także schronisko z początku XX wieku. U stóp Ślęży leży Sobótka, która nazwę swą zawdzięcza sobotnim targom, jakie odbywały się tutaj już w średniowieczu. W owej Sobótce, w Domu Opata, mieści się ślężańskie  muzeum, w którym warto prześledzić dzieje pogańskiego kultu. Miejscowość ma wiele innych walorów. Owalny rynek przypomina o tradycjach najstarszej na Śląsku osady handlowej. Minione wieki przywołują także ciekawe zabytki: kościół św. Jakuba, sanktuarium św. Anny, zespół pałacowo-klasztorny należący niegdyś do augustianów, a później przekształcony świecką rezydencję.

Miasto jest świetną bazą wypadową na liczne szlaki turystyczne oraz trasy rowerowe w Ślężańskim Parku Krajobrazowym. Na trasach wędrówek uwagę przyciągają urokliwe kapliczki, kamienne rzeźby kultowe i średniowieczne krzyże pokutne. Po zwiedzaniu miasta lub powrocie z górskiej wycieczki trzeba zregenerować siły. Idealnym miejscem jest Szczere Pole”. Nazwa nie kłamie – to naprawdę szczere pole, a więc cisza, przestrzeń i przyroda. Restauracja specjalizuje się w kuchni europejskiej, serwuje także  znakomite staropolskie dania z kaszami i świetnie przyrządzonymi mięsami w roli głównej. Ale oferta „Szczerego Pola” nie ogranicza się do uciech kulinarnych. Odbywają się tu imprezy plenerowe, koncerty, zawody sportowe, zabawy, warsztaty ceramiczne i taneczne, a także spotkania artystyczne. Gospodarze organizują również całodniowe wycieczki z przewodnikiem, połączone ze zwiedzaniem. A jeśli komuś marzą się leniwe chwile na świeżym powietrzu, ma do dyspozycji wielki ogród. Na najmłodszych czeka plac zabaw – drewniana wioska ze starymi wózeczkami. „Szczere Pole” to coś więcej niż restauracja z ogrodem. To gościnne centrum życia towarzyskiego i kulturalnego w Sobótce. 

Szczere Pole
ul. Armii Krajowej 6
55-050 Sobótka
http://www.szczerepole.com.pl/

Wykorzystano fragmenty przewodnika turystycznego "Polska Pięknieje - sladem funduszy europejskich"
Autorzy tekstów: Jolanta Sieradzka-Kasprzak, Joanna Zaborowska, Wanda Michalska
Wydawca: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa

Przyjeżdżający do Wrocławia turyści mogą być zdziwieni potrawą, ...

Położony na Dolnym Śląsku Wrocław jest miastem licznie ...

We Wrocławiu jest wiele fascynujących miejsc, jednak największe ...

Co roku 25 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień ...

Wrocławski Mostek Czarownic to nie tylko miejsce, gdzie ...

Wrocław, jak przystało na miasto odwiedzane przez rzesze ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

atrakcje

https://veturo.pl/article/3047/sobotka-gora-sleza-dolny-slask-atrakcje-szczere-pole/