google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Park Krajobrazowy Promno

Park Krajobrazowy Promno położony jest w obrębie Równiny Wrzesińskiej, około 20 kilometrów na wschód od Poznania, na terenie gmin Pobiedziska i Kostrzyn. To najmniejszy park krajobrazowy w województwie wielkopolskim i jeden z  najmniejszych w Polsce. 

Park Krajobrazowy PromnoPark Krajobrazowy Promno

fot:MOs810 CC BY-SA

Celem ochrony jest zachowanie krajobrazu polodowcowego o zróżnicowanej rzeźbie terenu, urozmaiconego wodami płynącymi i wieloma jezioram  oraz dobrze wykształconych zbiorowisk leśnych (zwłaszcza grądów), torfowiskowych i wodno-błotnych z licznymi osobliwościami orystycznymi i ciekawą fauną.

Specyczną cechą parku jest bardzo wysoki udział terenów leśnych, stanowiących około 60 procent jego powierzchni. Dzięki obecności wielu starych i spróchniałych drzew, park zasiedla wiele gatunków ptaków gnieżdżących się w dziuplach (dziuplaków), w tym duża populacja dzięcioła średniego. Lasy koło Promna to jedyne miejsce w regionie, gdzie można zobaczyć orzesznicę-niewielkiego gryzonia przypominającego wiewiórkę, jednak ze względu na jej skryty tryb życia takie spotkania należą do rzadkości.

Park Krajobrazowy Promno jest atrakcyjny o każdej porze roku, jednak najlepiej odwiedzić go wiosną, kiedy masowo kwitną rośliny runa leśnego w lasach grądowych (aspekt wiosenny). Jesienią tutejsze lasy cieszą oczy szeroką paletą barw żółci, brązu i czerwieni. Niewielki park jest idealnym miejscem do spacerów i pieszych wędrówek. Na turystów czekają również szlaki rowerowe.  Dla wielbicieli zyskującego dużą popularność marszu z kijkami (nordic  walking) przygotowano trzy profesjonalne trasy.  

autor: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, www.zpkww.pl
tekst, zespół w składzie: Piotr Basiński, Aleksandra Bukowska, Karolina Ferenc, Artur Golis, Agata Grunt, Magdalena Grunt, Michał Klawinski, Małgorzata Kołtowska, Monika Konatowska, Dariusz Król, Maciej Nowak, Aurelia Pawlak, Natalia Sulanowska, Paweł Śliwa.

Łomzyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi leży w zachodniej ...

Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy położony jest w środkowej części ...

Rogaliński Park Krajobrazowy powstał na obszarze Kotliny Śremskiej ...

Pszczewski Park Krajobrazowy położony jest na pograniczu Wielkopolski ...

Przemęcki Park Krajobrazowy obejmuje fragment Pojezierza Sławskiego leżący ...

Powidzki Park Krajobrazowy położony jest na obszarze gmin: ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/3207/park-krajobrazowy-promno-lasy-zwierzeta-szlaki-turystyczne/