google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Zespół pałacowo–parkowy w Małej Wsi

Zespół pałacowo–parkowy w Małej Wsi należy do najciekawszych i najpiękniejszych rezydencji Mazowsza. Powstał według projektu znanego architekta hilarego Szpilowskiego. W skład zespołu pałacowego wchodzą także cztery oficyny symetrycznie rozmieszczone po obydwu stronach gazonu, wozownia oraz budynek hydroforni.

Zespół pałacowo–parkowy w Małej WsiZespół pałacowo–parkowy w Małej Wsi

fot: malawies.com.pl

Całość otoczona jest 20-hektarowym, zabytkowym parkiem. Jednopiętrowy pałac nakryty jest dachem czterospadowym, z czterokolumnowym portykiem, z herbem Walickich Łada w tympanonie. Barokową cechą tej klasycystycznej rezydencji jest to, że reprezentacyjne pomieszczenia umieszczono na piętrze (wysokość ok. 5 m), a mieszkalne na parterze (wysokość ok 2,6 m). Wnętrza zachowały oryginalny wystrój pałacowy: sztukaterie, kominki, liczne dekoracje malarskie głównie o motywach antycznych. o absolutnej unikatowości tego miejsca stanowi jednak polichromia na ścianie największej sali pałacu tzw. Sali Warszawskiej przedstawiająca panoramę Warszawy wykonaną według obrazu Canaletta.

Prof. Marek Kwiatkowski, dyrektor Łazienek warszawskich powiedział, że „skalą i rozmachem sala ta przyćmiła Salę Stołową Pałacu Myśliwskiego w Łazienkach”. W sieni małowiejskiego pałacu wita postać Diogenesa z lampą. Nad schodami prowadzącymi na piętro widnieje łaciński napis-motto umieszczone tam już przez budowniczego pałacu: „Dicite victuri patrum, post fata nepotes, velle Deo patria vivere, velle mori”, co znaczy: „Uczcie się Wy, potomkowie, co przyjdziecie po ojców zgonie, żyć dla boga, dla kraju i dla nich, gdy trzeba, umierać”. Również walory przyrodnicze okolic zachęcają do odwiedzenia tego miejsca. Zespół pałacowo-parkowy znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie największego w europie Środkowej rezerwatu modrzewia. Wnętrza pałacu wykorzystywano też w realizacjach filmowych takich obrazów jak: „Ada! to nie wypada” (1936), „Nad Niemnem” (1987),  „Pułkownik Kwiatkowski” (1995).

Obecnie zespół pałacowy dysponuje dwudziestoma miejscami noclegowymi w pokojach jedno, dwu, trzy i czteroosobowych. Warunki sprzyjają organizacji wszelkiego rodzaju warsztatów, szkoleń a także organizacji imprez okolicznościowych. Istnieje możliwość jego zwiedzania przez zorganizowane grupy po uprzednim kontakcie telefonicznym.

Zespół pałacowoparkowy w Małej Wsi Mała Wieś 
05-622 Belsk Duży
tel.: 509-748-893, 501-721-538
www.malawies.com.pl

Wykorzystano fragment: Zamki, pałace i dwory Mazowsza
Opracowanie: Robert Sypek
Wydawca: Samorząd Województwa Mazowieckiego
03-719 Warszawa, ul. Jagiellońska 26
e-mail: urząd_marszalkowski@mazovia.pl

Poznaj rezydencję, która dawniej uchodziła za jedną z ...

Czy wiecie, że jest w Polsce miejsce, gdzie ...

Pałac Goetzów powstał w latach 1889 – 1900, ...

O największej atrakcji jaką jest zamek w Nowym ...

Położony nieopodal Sobieszowa (dzielnicy Jeleniej Góry) zamek Chojnik ...

Pozostałości  czternastowiecznego  zamku  krzyżackiegoto wizytówka  Człuchowa. Najlepiej zachowanym  ...

nocleg

rozrywka

https://veturo.pl/article/3222/zespol-palacowo-parkowy-mala-wies/