google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Dom Polonii w Pułtusku

W zabytkowych wnętrzach XV-wiecznego zamku położonego na skraju Puszczy Białej nad Narwią, zaledwie 60 km na północ od centrum Warszawy, mieści się nowoczesny kompleks hotelowo –gastronomiczno - konferencyjny, noszący nazwę Domu Polonii. Kusi on gości licznymi atrakcjami, a przede wszystkim wyśmienitą polską kuchnią.

Do budowy zamku biskupi płoccy przystąpili w końcu XiV wieku. Źródła historyczne potwierdzają, że pierwszy zamek był drewniany. Murowanym elementem okazała się tylko czworoboczna wieża, której relikty archeolodzy odnaleźli w zachodnim skrzydle budowli.

W 1368 r. w czasie najazdu księcia litewskiego kiejstuta na Mazowsze zamek został spalony. tak o tym wydarzeniu napisał Jan Długosz: zamek zaś usilnie broniony przez starostów i tych, którzy z okolic pouciekali do niego w popłochu, podkładawszy pod mury zamkowe stosy drzewa smolnego, podpalili. wnet szerzący się płomień ogarnął gród cały, a ludzie w nim zamknięci nie mogąc wytrzymać pożaru, wszyscy wraz z zamkiem spłonęli. Dzięki zawarciu przez koronę z Wielkim księstwem litewskim w dniu 14 sierpnia 1385 r. unii w krewie ustało zagrożenie od wschodu.

Wtedy też najprawdopodobniej  zapadła w Pułtusku decyzja o przebudowie grodu. Przystąpiono do stopniowej niwelacji dotychczasowych wałów. Na ich miejscu stanęły mury obwodowe. Do wieży od północnego wschodu dostawiono najpierw jednotraktowy budynek mieszkalny, tzw. Mały Dom. Dziedziniec, powstały w obrębie murów, wybrukowano otoczakami i cegłami. W połowie XV wieku nastąpiła kolejna rozbudowa. od zachodu (tj. na południe od wieży) wzniesiono główny budynek, także jednotraktowy i jednopiętrowy, zwany Wielkim Domem.

Baza hotelowa Domu Polonii liczy 101 miejsc noclegowych w renesansowym zamku (apartamenty, pokoje jedno- i dwuosobowe) oraz 60 miejsc w budynkach na podzamczu (Stanica Wodna, Domek Ogrodnika). W zamku na gości oczekują restauracje: Karmazynowa, Turkusowa, Pod Złotym Jeleniem, oraz klub nocny i kawiarnia. W Stanicy Wodnej w sezonie letnim, w Barze Kasztelanka,  przy stolikach pod w ukwieconych ogródkach, z widokiem na Narew serwuje się posiłki i przekąski. Staropolskim zwyczajem, przy dźwiękach różnych kapel, goście kosztują zamkowych nalewek, wina i piwa z beczek. Takie degustacje uatrakcyjniają zjazdy, konferencje, sympozja, które w programie pobytu uwzględniają pokazy walk bronią średniowieczną, pojedynki szlachciców w XVIIwiecznych strojach, recitale ballad i romansów czy występy duetów cygańskich. Na terenie zamku można obejrzeć kanonierów strzelających z armat.

Dom Polonii  w Pułtusku Hotel ***,
Restauracje i Centrum  Konferencyjne
ul. Szkolna 11 06-100 Pułtusk
tel.: (23) 692-90-00 
www.dompolonii.pultusk.pl

Wykorzystano fragment: Zamki, pałace i dwory Mazowsza
Opracowanie: Robert Sypek
Wydawca: Samorząd Województwa Mazowieckiego
03-719 Warszawa, ul. Jagiellońska 26
e-mail: urząd_marszalkowski@mazovia.pl

Szukasz pomysłu, jak w ciekawy sposób spędzić weekend? ...

Historia Polski robi niesamowite wrażenie zarówno na Polakach, ...

Organizacja przyjęcia urodzinowego dla bliskiej osoby to spore ...

Spacerowanie to jedna z przyjemniejszych form poznawania miasta. ...

Kiedy przechadzamy się alejkami Łazienek Królewskich w Warszawie, ...

Park rozrywki Julinek jest największą tego typu atrakcją ...

nocleg

gastronomia

atrakcje

https://veturo.pl/article/3224/pultusk-atrakcje-ciekawe-miejsca-zamek-dom-polonii/