Najbardziej wykorzystywany język w Azji

Azja to wielki kontynent. W istocie jest to największy kontynent na naszej planecie. Ów kontynent skrywa różne tajemnice. Zamieszkują go doprawdy wielkie i ciekawe kultury. To tam znajduje się Chińska Republika Ludowa, Wietnam, Japonia, Indie oraz największe obszarowo państwo świata – Federacja Rosyjska. W Azji są jeszcze inna państwa i kultury. A każda nacja posługuje się jakimś językiem. Doprawdy, który język jest najbardziej charakterystyczny dla Azji?

Chiny na najludniejsze państwo świata. Chińczyków jest ponad miliard. Imponująca liczba. Stąd też najliczniejsza grupa językowa to grupa chińsko-tybetańska. A skąd tybetańska? Chodzi tutaj zarówno o krainę geograficzną, jak również ludzi. Jak wiadomo Chiny wchłonęły drogą militarnej agresji Tybet.

Inna wielka grupa językowa w Azji to grupa języków indoeuropejskich. Do tej grupy można przypisać sporo obszarów. Trzeba pamiętać, że Indie to również mocno zaludnione państwo. Tylko Chińczycy stanowią liczniejszy naród. Do grupy języków indoeuropejskich zalicza się ponad dziewięćset milionów mówiących.

Warto tutaj wymienić języki indoirańskie, a do niej można zaliczyć około trzysta osiemdziesiąt milionów użytkowników, język ormiański czy też języki słowiańskie. Do tej grupy zaliczamy m.in. język rosyjski. A językiem tym porozumiemy się na obszarze dawnego Związku Radzieckiego. A z pewnymi wyjątkami również w innych krajach azjatyckich.

Niewątpliwie najliczniejsza grupa językowa a Azji to grupa chińsko-tybetańska. Choć określenie to może być mylące. Niektórzy językoznawcy uważają, że nie można tych języków traktować jako jedną rodzinę ponieważ zanadto się od siebie różnią. Niekiedy więc spotkamy się z określeniem grupa chińsko i tybeto-birmańska. Można nawet dostrzec pewne podobieństwa pomiędzy tymi językami.

Niewątpliwie jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę użytkowników języka to najczęściej używanym językiem w Azji jest bez wątpienia język chiński. Można by zadać podchwytliwe pytanie – jaki jest najczęściej wykorzystywany język na świecie. Większość osób powie, że angielski. Ale jeżeli weźmiemy pod uwagę liczbę rodzimych użytkowników języka to okaże się, że wcale nie angielski. Tylko język chiński. To taka mała ciekawostka.

Język chiński to nie tylko często wykorzystywany język w samych Chinach, czy też nawet w Azji. Jak wiemy Chiny są obecnie potęgą gospodarczą. Oznacza to kontakty na płaszczyźnie ekonomicznej z całym światem. A więc i liczba osób posługująca się językiem chińskim będzie rosła. W każdym zakątku globu. A język to również kultura. W tym miejscu warto o czymś wspomnieć – są głosy, że chińska nacja może zawojować świat. Czy tak rzeczywiście jest? Faktycznie, znaczenie tego państwa na kuli ziemskiej wzrasta, ale nie przesadzajmy. Na świecie są jeszcze inne potęgi, układ sił jest zbalansowany.

Nauka języka chińskiego i generalnie języków z tej grupy nie jest rzeczą prostą. A to z uwagi na dochodzącą tutaj intonację. To samo słowo wypowiedziane z innym natężeniem może oznaczać co innego. Podobnie w przypadku języka koreańskiego, wietnamskiego, japońskiego i generalnie języków z tego obszaru językowego. Mimo tego warto rozważyć naukę języka chińskiego.

Portal Azjatyckie-Przygody.pl wsparł nas merytorycznie.

Wszystkie pola:

array(17) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(40) "Najbardziej wykorzystywany język w Azji" ["meta_desc"]=> string(166) "Chiny na najludniejsze państwo świata. Chińczyków jest ponad miliard. Imponująca liczba. Stąd też najliczniejsza grupa językowa to grupa chińsko-tybetańska." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(8) "mat.red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(33.585337340878396616972167976200580596923828125) ["lng"]=> float(107.6660156100100067533276160247623920440673828125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "CHI" }

key_words:

meta_title: Najbardziej wykorzystywany język w Azji

meta_keys:

meta_desc: Chiny na najludniejsze państwo świata. Chińczyków jest ponad miliard. Imponująca liczba. Stąd też najliczniejsza grupa językowa to grupa chińsko-tybetańska.

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: mat.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Najbardziej wykorzystywany język w Azji

meta_keys:

meta_desc: Chiny na najludniejsze państwo świata. Chińczyków jest ponad miliard. Imponująca liczba. Stąd też najliczniejsza grupa językowa to grupa chińsko-tybetańska.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: mat.red.

meta_desc: Chiny na najludniejsze państwo świata. Chińczyków jest ponad miliard. Imponująca liczba. Stąd też najliczniejsza grupa językowa to grupa chińsko-tybetańska.