Kopalnia w Szklarach

Kopalnia Szklary – dolnośląskie złoto

Kopalnia niklu, chryzoprazu i opalu zlokalizowana w miejscowości Szklary Huta z powodzeniem zasługuje na miano miejsca unikatowego. Co ważne, jest wyjątkowa nie tylko z perspektywy Polski, ale i całej Europy, nie tylko bowiem dostarcza cennych kamieni o przeznaczeniu jubilerskim, ale również gwarantuje ich wyjątkowe właściwości.

Do kopalni najłatwiej dostać się wyjeżdżając z Wrocławia w kierunku Ząbkowic Śląskich. Podziemna Trasa Edukacyjna jest dobrze oznakowana, a wejście do niej znajduje się w centrum miejscowości Szklary Huta.

Rys historyczny
Kopalnia została utworzona pod koniec osiemnastego wieku, w roku 1914 zdecydowano się przy tym na jej rozbudowę. Właśnie wtedy powstawała sztolnia „Robert” ważna między innymi ze względu na to, że dziś można ją zwiedzać w ramach Podziemnej Trasy Edukacyjnej. Oczywiście, nie jest to jedyna trasa tego typu dostępna dla turystów, jeśli jednak chcielibyśmy doświadczyć porównywalnych wrażeń poza Szklarami, musielibyśmy udać się z wizytą do Australii.

Zwiedzanie
Podziemna Trasa Edukacyjna w kopalni Szklary może być zwiedzana zarówno przez turystów indywidualnych, jak i przez grupy zorganizowane. Wycieczki odbywają się począwszy od maja aż do września, wizytę można przy tym dostosować do swoich możliwości, kopalnia czeka bowiem na gości od wtorku do niedzieli począwszy od 10.15 aż do 17.15. Na wizytę w kopalni należy przeznaczyć przynajmniej godzinę, nie należy przy tym obawiać się, że brak niezbędnej wiedzy na temat kamieni jubilerskich sprawi, że nie będziemy w stanie docenić dolnośląskiego złota. Obchód kopalni odbywa się pod opieką przewodnika, który jest w stanie w ciekawy sposób zapoznać turystów ze szczegółami tego, co widzą. W czasie wycieczki można zresztą poznać nie tylko dzieje górnictwa i hutnictwa prężnie rozwijającego się w Szklarach.

Turyści mają okazję podziwiania minerałów, a nawet – zajrzenia do znajdującego się na terenie kopalni schronu przeciwatomowego pamietającego jeszcze czasy PRL. Dziś nie obawiamy się już katastrofy nuklearnym, w schronie można więc podziwiać kolekcje najpiękniejszych opali, chryzoprazów i chalcedonów.

Planując wyprawę z dziećmi warto pamiętać o tym, że mamy do czynienia z kopalnią, a więc z miejscem, w którym panują specyficzne warunki klimatyczne. Warto zatem założyć nie tylko ciepłą odzież, ale i pełne obuwie sportowe. Goście odwiedzający kopalnie mogą też liczyć na hełmy i latarki, co zresztą może być odbierane przez najmłodszych turystów jako dodatkowa atrakcja.

Goście kopalni w Szklarach
Z możliwości zwiedzania kopalni mogą korzystać zarówno grupy zorganizowane liczące maksymalnie 25 osób, jak i turyści indywidualni. Wizyta w kopalni w szczególny sposób rekomendowana jest dzieciom uczęszczającym do szkół podstawowych i gimnazjum oraz studentom geologii i górnictwa. Wymogi bezpieczeństwa sprawiają, że na teren kopalni nie zaprasza się dzieci, które nie ukończyły jeszcze czwartego roku życia, każde starsze dziecko może jednak uczestniczyć w zwiedzaniu pod warunkiem, że znajdzie się pod opieką osoby dorosłej, która będzie czuwać nad jego bezpieczeństwem.

Autor artykułu Apartamenty Wrocławskie – zapewniamy wyjątkowy nocleg w doskonałych cenach

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(114) "Kopalnia Szklary - atrakcje, wycieczki, podziemna trasa turystyczna - Kłodzko, Ząbkowice Sląskie - Dolny Ślask" ["meta_desc"]=> string(159) "Planując wyprawę z dziećmi warto pamiętać o tym, że mamy do czynienia z kopalnią, a więc z miejscem, w którym panują specyficzne warunki klimatyczne." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(30) "Śląsk - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(9) "opr. red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.645740921471798401398700661957263946533203125) ["lng"]=> float(16.82785749201070046865424956195056438446044921875) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Kopalnia Szklary - atrakcje, wycieczki, podziemna trasa turystyczna - Kłodzko, Ząbkowice Sląskie - Dolny Ślask

meta_keys:

meta_desc: Planując wyprawę z dziećmi warto pamiętać o tym, że mamy do czynienia z kopalnią, a więc z miejscem, w którym panują specyficzne warunki klimatyczne.

watermark:

interesting_places: Śląsk - atrakcje turystyczne

author: opr. red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Kopalnia Szklary - atrakcje, wycieczki, podziemna trasa turystyczna - Kłodzko, Ząbkowice Sląskie - Dolny Ślask

meta_keys:

meta_desc: Planując wyprawę z dziećmi warto pamiętać o tym, że mamy do czynienia z kopalnią, a więc z miejscem, w którym panują specyficzne warunki klimatyczne.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr. red.

meta_desc: Planując wyprawę z dziećmi warto pamiętać o tym, że mamy do czynienia z kopalnią, a więc z miejscem, w którym panują specyficzne warunki klimatyczne.