Wolimierz

Wolimierz – urocze Izery

Osoby, które odwiedzają Wolimierz nie ukrywają, że pierwsza wizyta w tej podsudeckiej wsi jest swego rodzaju testem na spostrzegawczość turystów. Pozornie jest to przecież wieś, jakich wiele, licząca sobie około 300 mieszkańców i zapraszająca na wyprawy w kierunku okolicznych szczytów.

Gdy jednak poświęci się jej chwilę czasu, będzie można dostrzec o wiele więcej. Turyści, którzy nie poprzestają na pierwszym wrażeniu są zresztą zazwyczaj tymi, którzy co roku marzą o tym, aby choć na moment tu powrócić.

Wolimierz i jego historia
Miłośnicy miejscowości o rozbudowanej historii pełnej zagadek mogą być nieco rozczarowani, osada została bowiem założona dopiero w połowie siedemnastego wieku. Powstała dzięki protestantom uciekającym z ogarniętego niepokojami Śląska oraz Czech, do dziś przetrwało zresztą nazwisko Grzegorza Meurera – jej założyciela. Kolonia rozwijała się na tyle dynamicznie, że już po kilkudziesięciu latach dołączono do niej osadę noszącą dumną nazwę Nowy Wolimierz. Powiększyła się też w latach trzydziestych ubiegłego wieku, gdy w jej skład weszły kolonie Nowa oraz Stara Skiba. Losy jej mieszkańców nie różniły się od losów wielu innych osób zamieszkujących te tereny, choć warto wspomnieć o ich dość specyficznych zajęciach. W Wolimierzu wcale nie dominowali rolnicy, ale osoby zajmujące się tkactwem, wyrobem nici oraz bieleniem przędzy.

Co można zobaczyć w Wolimierzu?
Być może historia Wolimierza nie obfitowała w burzliwe wydarzenia wstrząsające regionem, nie oznacza to jednak, że nie pozostawiła we wsi swoich śladów. Chyba najciekawszymi zabytkami, które można tu podziwiać są łużyckie domy przysłupowe charakterystyczne dla pogranicza polsko-czesko-niemieckiego. We wsi znajduje się też kościół. Patronuje mu Najświętsza Maria Panna, a on sam istnieje już od siedemnastego wieku, choć początkowo był świątynią protestancką, teraz zaś służy katolikom. O przeszłości kościoła nie można jednak zapomnieć, tuz przy nim można bowiem podziwiać zabytkowy cmentarz z mogiłami mieszkańców wyznania ewangelickiego.

W góry, bracie!
Jeśli uważamy, że zabytki architektury znajdujące się w Wolimierzu nie zasługują na więcej niż kilka chwil uwagi, zawsze możemy skorzystać z innych walorów wsi. Chyba najważniejszym jest możliwość zakosztowania wypoczynku w spokoju, w miejscu, w którym czas może nie zatrzymał się, ale na pewno biegnie wolniej niż w większych miastach. Sam Wolimierz zdaje sobie zresztą sprawę z tego, że może być atrakcyjny dla turystów, jeśli więc decydujemy się na złożenie w nim wizyty, nie musimy obawiać się o to, że będziemy skazani na długie poszukiwanie noclegu. W samej wsi możemy pojawiać się tylko rano i przed snem, z Wolimierza prowadzi bowiem szereg szlaków wiodących ku Górom Izerskim i z pewnością będziemy potrzebowali czasu, aby je poznać.

Stacja Wolimierz
Wolimierz ma jeszcze jedną atrakcję, której nie można przemilczeć. Jest nią teren stacji kolejowej i choć już od dziesięcioleci nie zawitał tu żaden pociąg, od ponad dwudziestu lat na jej terenie mieszczą się fantastyczne instytucje kulturalne, które ożywiają region.

Autor bloga o turystyce na Dolnym Śląsku turystadolnoslaski.pl.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(67) "Wolimierz - atracje, ciekawe miejsca - Izery, Sudety, Dolny Śląsk" ["meta_desc"]=> string(107) "Wolimierz - poznaj atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Sudetach na Dolnym Śląsku - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(21) "turystadolnoslaski.pl" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.9571511425989029930860851891338825225830078125) ["lng"]=> float(15.3161430337581006000391425914131104946136474609375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Wolimierz - atracje, ciekawe miejsca - Izery, Sudety, Dolny Śląsk

meta_keys:

meta_desc: Wolimierz - poznaj atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Sudetach na Dolnym Śląsku - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: turystadolnoslaski.pl

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Wolimierz - atracje, ciekawe miejsca - Izery, Sudety, Dolny Śląsk

meta_keys:

meta_desc: Wolimierz - poznaj atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Sudetach na Dolnym Śląsku - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: turystadolnoslaski.pl

meta_desc: Wolimierz - poznaj atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Sudetach na Dolnym Śląsku - poleca veturo.pl