google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Wolimierz - urocze Izery

Osoby, które odwiedzają Wolimierz nie ukrywają, że pierwsza wizyta w tej podsudeckiej wsi jest swego rodzaju testem na spostrzegawczość turystów. Pozornie jest to przecież wieś, jakich wiele, licząca sobie około 300 mieszkańców i zapraszająca na wyprawy w kierunku okolicznych szczytów.

Wolimierz - urocze IzeryWolimierz

fot: turystadolnoslaski.pl

Gdy jednak poświęci się jej chwilę czasu, będzie można dostrzec o wiele więcej. Turyści, którzy nie poprzestają na pierwszym wrażeniu są zresztą zazwyczaj tymi, którzy co roku marzą o tym, aby choć na moment tu powrócić.

Wolimierz i jego historia
Miłośnicy miejscowości o rozbudowanej historii pełnej zagadek mogą być nieco rozczarowani, osada została bowiem założona dopiero w połowie siedemnastego wieku. Powstała dzięki protestantom uciekającym z ogarniętego niepokojami Śląska oraz Czech, do dziś przetrwało zresztą nazwisko Grzegorza Meurera – jej założyciela. Kolonia rozwijała się na tyle dynamicznie, że już po kilkudziesięciu latach dołączono do niej osadę noszącą dumną nazwę Nowy Wolimierz. Powiększyła się też w latach trzydziestych ubiegłego wieku, gdy w jej skład weszły kolonie Nowa oraz Stara Skiba. Losy jej mieszkańców nie różniły się od losów wielu innych osób zamieszkujących te tereny, choć warto wspomnieć o ich dość specyficznych zajęciach. W Wolimierzu wcale nie dominowali rolnicy, ale osoby zajmujące się tkactwem, wyrobem nici oraz bieleniem przędzy.

Co można zobaczyć w Wolimierzu?
Być może historia Wolimierza nie obfitowała w burzliwe wydarzenia wstrząsające regionem, nie oznacza to jednak, że nie pozostawiła we wsi swoich śladów. Chyba najciekawszymi zabytkami, które można tu podziwiać są łużyckie domy przysłupowe charakterystyczne dla pogranicza polsko-czesko-niemieckiego. We wsi znajduje się też kościół. Patronuje mu Najświętsza Maria Panna, a on sam istnieje już od siedemnastego wieku, choć początkowo był świątynią protestancką, teraz zaś służy katolikom. O przeszłości kościoła nie można jednak zapomnieć, tuz przy nim można bowiem podziwiać zabytkowy cmentarz z mogiłami mieszkańców wyznania ewangelickiego.

W góry, bracie!
Jeśli uważamy, że zabytki architektury znajdujące się w Wolimierzu nie zasługują na więcej niż kilka chwil uwagi, zawsze możemy skorzystać z innych walorów wsi. Chyba najważniejszym jest możliwość zakosztowania wypoczynku w spokoju, w miejscu, w którym czas może nie zatrzymał się, ale na pewno biegnie wolniej niż w większych miastach. Sam Wolimierz zdaje sobie zresztą sprawę z tego, że może być atrakcyjny dla turystów, jeśli więc decydujemy się na złożenie w nim wizyty, nie musimy obawiać się o to, że będziemy skazani na długie poszukiwanie noclegu. W samej wsi możemy pojawiać się tylko rano i przed snem, z Wolimierza prowadzi bowiem szereg szlaków wiodących ku Górom Izerskim i z pewnością będziemy potrzebowali czasu, aby je poznać.

Stacja Wolimierz
Wolimierz ma jeszcze jedną atrakcję, której nie można przemilczeć. Jest nią teren stacji kolejowej i choć już od dziesięcioleci nie zawitał tu żaden pociąg, od ponad dwudziestu lat na jej terenie mieszczą się fantastyczne instytucje kulturalne, które ożywiają region.


Autor bloga o turystyce na Dolnym Śląsku turystadolnoslaski.pl.

Kopalnia niklu, chryzoprazu i opalu zlokalizowana w miejscowości ...

Wulkany w Polsce? Tak, to możliwe! Nie każdy ...

Kamienna twierdza wśród gór, w której można spotkać ...

Głuszyca, miasto położone nad rzeką Bystrzycą, w kotlinie ...

O tym, jak piękne mogą być ruiny i ...

Miejsce tajemniczych obrzędów ku czci słońca i innych ...

nocleg

gastronomia

zdrowie i uroda

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/3343/wolimierz-ciekawe-atrakcje-turystyczne-izery-sudety-dolny-slask/