Na rowerze zimą w górach

Dla większości pasjonatek i pasjonatów jazdy na rowerze nie istnieją złe warunki atmosferyczne. Pogoda na rower jest zawsze, trzeba tylko odpowiednio się do niej dopasować pod względem ubioru oraz przygotowania sprzętu. Szczególne wymagania stawia jazda zimowa w górach. Odpowiednio przygotowana rowerowa wyprawa w góry pozwoli cieszyć się fantastycznymi widokami, da wiele przyjemności z jazdy, wzmocni odporność i zahartuje, a nie doprowadzi do zapalenia płuc.

Jak ubrać się na rower zimą?
Dobierając odzież na zimowy wyjazd rowerowy w góry, trzeba pogodzić ze sobą kilka założeń. Przede wszystkim ma być ciepło, nawet przy trzaskającym mrozie, ale nie może być za gorąco. Zimowy ubiór rowerzysty musi gwarantować pełną swobodę ruchów, nie ma mowy o uciskaniu pod pachami, krępowaniu ruchów głową czy ograniczeniach pracy nóg – bez tego po kilku kilometrach jazda zamieni się w koszmar. Podczas jazdy zimą, nie tylko w górach, należy za wszelką cenę chronić się przed przemoczeniem odzieży oraz przed silnymi podmuchami zimnego wiatru. Te wymagania można spełnić, stosując ubiór warstwowy, czyli ubierając się na popularną cebulkę. Warstwę pierwszą, bezpośrednio przy ciele powinna stanowić odzież termoaktywna. Szczególną cechą dobrej odzieży termo jest to, że utrzymuje ciepło, a jednocześnie zapobiega nadmiernemu poceniu się i szybko wysycha. Bielizna termiczna ma najczęściej konstrukcję bezszwową, wykonywana jest z elastycznych włókien, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do ciała i nie uciska. Zimą w grę wchodzą wyłącznie koszulka z długimi rękawami oraz długie spodnie termiczne. Warstwa środkowa w ubiorze zimowym ma chronić przed chłodem. Najlepiej sprawdzają się tu wszelkiego rodzaju polary o technicznych kroju. Grubość polaru (gramaturę) należy dobrać do temperatury panującej na zewnątrz. Krótki zamek w bluzie polarowej przydaje się do odprowadzania nadmiaru ciepła np. podczas intensywnych podjazdów. Jeżeli warunki pozwalają na jazdę tylko w koszulce termo i bluzie, to niezbędna będzie bluza z dzianiny blokującej podmuchy wiatru np. Gore-Tex Windstopper, Polartec Windblock. Ostatnia, najbardziej zewnętrzna warstwa ubioru zabezpiecza przed przemoknięciem. Jeżeli nie pada, świetnie spisuje się softshell, który blokuje podmuchy wiatru i daje podstawową ochronę przed wilgocią. Z kolei przy padającym deszczu, deszczu ze śniegiem lub mokrym śniegu niezbędna jest membranowa kurtka przeciwdeszczowa. Skuteczność ochrony przed deszczem zależy przede wszystkim od jakości membrany – najlepsze, ale i jednocześnie najdroższe są kurtki Gore-Tex. Na nogi należy założyć zimowe spodnie rowerowe z softshellu lub nieprzemakalnego materiału. Osoby, które zimą chcą jeździć z pedałami na zatrzaski, muszą zaopatrzyć się w specjalne ochraniacze neoprenowe na buty rowerowe. Do jazdy na zwykłych, szerokich platformach odpowiednie będą zaimpregnowane buty skórzane (np. niskie trekkingowe) i buty z membraną blokującą wilgoć. Należy pamiętać o ciepłych skarpetach np. z wełny Merino, a w skrajnych warunkach warto pomyśleć o skarpetach neoprenowych. Uzupełnieniem odzieży rowerowej do zimowej jazdy po górach powinny być: rękawiczki sofsthellowe z pełnymi palcami, przy silnym mrozie dodatkowo rękawice ocieplające z jednym palcem (typu mitten), balaclava pod kask lub dwa kominy (np. chusty Buff Polartec) – jeden na szyję, drugi na głowę pod kask.

Jak przygotować rower na zimową jazdę po górach?
Entuzjaści regularnej jazdy zimowej w górach mogą zastanowić się nad kupnem fatbike’a, który doskonale spisze się takich warunkach. Jednak większość na swoje górskie wycieczki wybierać się będzie na rowerach górskich. O czym trzeba pamiętać, przygotowując rower? Na pewno w górach zimą najlepiej posiadać hamulce tarczowe, ponieważ V-brake mogą nie zadziałać przy oblodzonych obręczach. Ważną rzeczą jest założenie opon typu mud z rzadkim i wysokim bieżnikiem, który zapewni dobrą przyczepność na śniegu. Jeżeli to możliwe na tylne koło warto założyć szerszą oponę niż na przód.

Jeżeli rower posiada amortyzatory, należy chronić je przed wilgocią oraz solą. Najłatwiej zrobić to stosując specjalne opaski neoprenowe, które uszczelnią amortyzator. Na łańcuch zimą stosuje się mokre, oleiste smary zabezpieczające przed korozją.

Wyposażeniem dodatkowym, które szczególnie przydaje się zimą, są dobre błotniki. Nie zawsze jeździ się po puchu lub zmrożonej trasie, a na mokrym śniegu i błocie pośniegowym błotniki zapewnią skuteczną ochronę przed przemoczeniem odzieży oraz zachlapaniem amortyzatorów. Jeżeli rower posiada pedały z zatrzaskami, a chcemy jeździć w zwykłych butach zimowych, konieczne będzie zamontowanie zwykłych pedałów z szerokimi platformami.

Podstawą bezpiecznej jazdy zimą na rowerze, również w górach, jest sprawne oświetlenie. Poza podstawowymi lampami przyda się dodatkowa lampka na kierownicy dająca krótki i szeroki strumień światła oraz przednia lampka na kask świecąca skupionym światłem o dalekim zasięgu.

Artykuł powstał przy współpracy z: Sklep Presto

Wszystkie pola:

array(17) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(26) "Na rowerze zimą w górach" ["meta_desc"]=> string(138) "Entuzjaści regularnej jazdy zimowej w górach mogą zastanowić się nad kupnem fatbike'a, który doskonale spisze się takich warunkach." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(19) "Odzież turystyczna" ["author"]=> string(22) "opr. red./Sklep Presto" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-16.3476562477248" ["lng"]=> string(17) "-7.78937012351031" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(true) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" }

key_words:

meta_title: Na rowerze zimą w górach

meta_keys:

meta_desc: Entuzjaści regularnej jazdy zimowej w górach mogą zastanowić się nad kupnem fatbike'a, który doskonale spisze się takich warunkach.

watermark:

interesting_places: Odzież turystyczna

author: opr. red./Sklep Presto

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik: 1

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Na rowerze zimą w górach

meta_keys:

meta_desc: Entuzjaści regularnej jazdy zimowej w górach mogą zastanowić się nad kupnem fatbike'a, który doskonale spisze się takich warunkach.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr. red./Sklep Presto

meta_desc: Entuzjaści regularnej jazdy zimowej w górach mogą zastanowić się nad kupnem fatbike'a, który doskonale spisze się takich warunkach.