Augsburg, Bawaria, Niemcy

Augsburg – miasto reformatorów, biznesmenów i artystów

Mówiąc o Bawarii, mamy na myśli przede wszystkim tętniące życiem Monachium. Ale bawarski land to także między innymi Augsburg – miasto, które na przestrzeni z różnych względów odgrywało ważną rolę nie tylko w dziejach Niemiec. Obecnie również ma wiele do zaoferowania…

Pierwsza osada na terenach współczesnego Augsburga powstała już 15 lat przed narodzeniem Chrystusa – jako obóz wojskowy Rzymian za panowania cesarza Oktawiana Augusta. Późniejszy szybki rozwój miejscowości wiązał się przede wszystkim z dogodnym położeniem na szlaku do Norymbergi. Nie umknęło to uwadze władz kościelnych i już od VI wieku Augsburg był siedzibą biskupstwa. W sierpniu 955 roku w okolicach miasta miało natomiast miejsce wydarzenie, które w znacznym stopniu ukształtowało historię ówczesnej Europy. W bitwie na Lechowym Polu (lub – jak kto woli – nad rzeką Lech) śmiało do tej pory poczynające sobie po całym kontynencie wojska węgierskie zostały pokonane przez rycerstwo niemieckie, wspierane przez oddziały czeskie. Kto wie, jak potoczyłyby się dalej dzieje Starego Kontynentu, gdyby to Węgrzy byli wówczas górą i kontynuowali swoje łupieżcze najazdy sięgające nawet Półwyspu Iberyjskiego?

Po raz kolejny głośno na całą Europę o Augsburgu było w XV i XVI wieku, gdy miasto stało się międzynarodowym centrum handlu i finansjery. Duża w tym zasługa dwóch rodów: Welserów i Fuggerów, których wpływy wykraczały daleko poza terytoria dzisiejszych Niemiec. Dość powiedzieć, że szczególnie członkowie drugiego ze wspomnianych klanów przeszli do historii jako bankierzy ówczesnych papieży oraz cesarzy. Fuggerowie byli nieprzyzwoicie bogaci, ale trzeba im oddać, że posiadaną fortuną umieli dzielić się z innymi. To bowiem właśnie oni – a konkretnie Jakub, zwany Bogatym – wpadli na pomysł wybudowania pierwszego na świecie osiedla socjalnego dla najuboższej części społeczeństwa. Dokładnie pół tysiąca lat temu, po uprzednim wykupieniu fragmentu jednej z dzielnic, rozpoczęto wznoszenie Fuggerei. W pierwszej kolejności osiedlili się tam rzemieślnicy razem z rodzinami, którzy wpadli w długi nie z własnej winy. To wyjątkowe „miasto w mieście” z powodzeniem funkcjonuje do dziś i – co ciekawe – przez cały czas przyjmuje nowych rezydentów na niezmienionych zasadach: mogą tam trafić ludzie, którzy urodzili się w Augsburgu, są katolikami i znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Obecnie dzielnica zamieszkana jest w znacznej mierze przez osoby starsze, a zwiedzać ją można za wykupieniem stosownego biletu.

Cały kompleks składa się z 52 domów mieszkalnych w stylu niemieckiego renesansu i jest otoczony murami z bramami, które są zamknięte dla osób postronnych od godziny 22 do 6 rano. Każdy z domów jest dwukondygnacyjny, a na jednym poziomie mieszka jedna rodzina. Mieszkania posiadają osobne wejścia i liczą około 60 metrów kw., na które składają się trzy pokoje, kuchnia i łazienka (kilka lokali jest udostępnionych dla zwiedzających). Każdy, którego Fundacja Fuggerów przyjmie do Fuggerei, ma tam zapewnione lokum do końca życia, lecz bez prawa dziedziczenia. Jako „czynsz” mieszkańcy zobowiązują się do odmówienia trzech modlitw dziennie za właściciela obiektu, a ponadto raz do roku każda z rodzin uiszcza symboliczną opłatę – dawniej był to jeden gulden reński, a obecnie jest to 88 centów.

Augsburg zaistniał także w świadomości europejskiej jako ważny ośrodek reformacji. W 1530 roku miało tam miejsce tzw. augsburskie wyznanie wiary, od którego swoją nazwę wziął Kościół ewangelicko-augsburski. Konfesja augsburska, składająca się z 28 artykułów, do dziś pozostaje zresztą podstawową księgą wyznaniową luteranizmu. Sam Martin Luter przebywał natomiast w Augsburgu w 1518 roku, a więc wkrótce po wywieszeniu w Wittenberdze swoich słynnych 95 tez, które zapoczątkowały cały ruch reformatorski – więcej na ten temat możemy dowiedzieć się w kościele Św. Anny z muzeum „Lutherstiege”. Warto też pamiętać, że to w Augsburgu w 1555 roku nastąpiło zawarcie pokoju religijnego przez cesarza Ferdynanda I Habsburga.
O Augsburgu w całej Europie znów mówiło się w XVIII wieku.  Tym razem jako o „mieście Mozarta”. To właśnie tam bowiem urodził się Leopold Mozart – ceniony skrzypek i kompozytor, a zwłaszcza… ojciec fenomenalnego Amadeusza Mozarta. O losach wybitnej rodziny muzyków najwięcej dowiemy się podczas wizyty w Domu Mozarta, którą można połączyć choćby z wysłuchaniem Augsburskiego Festiwalu Mozartowskiego (odbywa się co roku w maju)…

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(66) "Augsburg - atrakcje, ciekawe miejsca - co warto zobaczyć - Niemcy" ["meta_desc"]=> string(71) "atrakcje i ciekawe miejsca do zobaczenia w Augsburgu - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(13) "Bartosz Król" ["latlng"]=> array(4) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(48.3675637170621968152772751636803150177001953125) ["lng"]=> float(10.8888244613749005651470724842511117458343505859375) ["zoom"]=> int(6) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "DEU" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Augsburg - atrakcje, ciekawe miejsca - co warto zobaczyć - Niemcy

meta_keys:

meta_desc: atrakcje i ciekawe miejsca do zobaczenia w Augsburgu - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: Bartosz Król

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Augsburg - atrakcje, ciekawe miejsca - co warto zobaczyć - Niemcy

meta_keys:

meta_desc: atrakcje i ciekawe miejsca do zobaczenia w Augsburgu - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Bartosz Król

meta_desc: atrakcje i ciekawe miejsca do zobaczenia w Augsburgu - poleca veturo.pl