Łódź, co warto zobaczyć?

Zlokalizowana w odległości około 100 km od Warszawy Łódź, to nie tylko miasto przemysłowe, ale także miejsce pełne wydarzeń kulturalnych, zabytkowych obiektów, jak i ciekawych rozwiązań architektonicznych. To właśnie tu odbywa się co wrzesień międzynarodowy festiwal muzyki techno. To w Łodzi znajduje się największy żydowski cmentarz w Europie. Ponadto Łódź nazywana jest także stolicą polskiej kinematografii.

Wiele z najciekawszych zabudowań Łodzi przekształcona jest na chwilę obecną w muzeum. Tu też znajduje się ogromna ilość kościołów różnych wyznań, wille i zabytkowe kamienice. Niestety wiele z zabudowań uległo zniszczeniu w czasie II Wojny Światowej. Część z nich została z powodzeniem odrestaurowana, wiele jednak pozostało zgłuszonych nowymi bryłami. Większość z zachowanych zabytków Łodzi wzniesiona jest w stylu barokowym, co przejawia się w bogatych zdobieniach zarówno wnętrz jak i fasad. Co zatem warto zobaczyć w Łodzi? Jak spędzić wolny czas?

Ulica Piotrkowska
Najbardziej znana ulica Łodzi – Piotrkowska. Ponadto, to najdłuższa, ciągnąca się prawie 5 km, ulica handlowa w całej Europie. Przez chwilę w trakcie II Wojny Światowej nazwana została nawet ulicą imienia Adolfa Hitlera. Pieszy deptak zamknięty dla ruchu kołowego, to doskonałe miejsce na weekendowy spacer w otoczeniu zabytkowych kamienic. Wzdłuż ulicy ciągnie się szereg budynków, w których parter przeznaczony jest na sklepy, kafejki, restauracje i galerie. To na tej ulicy, rozstawiają się latem ogródki piwne i przepełnione zapachem świeżej kawy stoliki kawiarniane. A wszystko to otoczone pięknymi kamienicami, z których każda ma swoją własną, niepowtarzalną historię. Również przy Piotrkowskiej 138/140 mieści się OFF Piotrkowska – unikalny na skalę ogólnopolską projekt kulturalny. Miejsce przepełnione designem, sztuką i niecodziennym klimatem. Przy Piotrkowskiej znajdziemy także kilka znaczących obiektów historycznych, między innymi takich jak Dworek Ludwika Geyera datowany na początek XIX wieku, Biała Fabryka mieszcząca obecnie Muzeum Tekstyliów, oraz wzorowana na hollywódzkiej alei – Aleja Gwiazd.

Katedra Aleksandra Newskiego
Wzniesiona w końcu XIX wieku neo-bizantyjska budowla odznacza się niepowtarzalną kolorystyką fasady i kopuły. Ortodoksyjna katedra została poważnie uszkodzona w czasie działań wojennych w trakcie II Wojny Światowej, jednak w znakomity sposób udało się odtworzyć jej pierwotny styl.

Politechnika Łódzka
Budynek zachowany w bardzo dobrym stanie mieszczący siedzibę administracji Politechniki Łódzki. To bardzo ciekawa pod względem architektonicznym, majestatyczne budowla z kopułą i przeszkloną galerią. Gmach wniesiony w otoczeniu zieleni parku stanowi doskonałe połączenie monumentalizmu i elegancji.

Muzea w Łodzi
Przez wiele lat główną gałęzią przemysłu łódzkiego był przemysł tekstylny. Stad też, od lat 60 – tych XX wieku istnieje muzeum poświęcone specjalnie tej gałęzi przemysłu. To w nim zobaczymy stroje uszyte ponad 100 lat temu, najkosztowniejsze i najbardziej luksusowe tkaniny, jak również będziemy mieli okazję wziąć udział w specjalnych warsztatach.

Na chcących zgłębić historię miasta, czekają ekspozycje w muzeum Historii Miasta Łodzi. Muzeum Sztuki zwane w skrócie MS, jest uważane za jedno z pierwszych muzeum sztuki nowoczesnej w całej Europie.

Willa Leopolda Kindermanna
Jedną z najciekawszych budowli Łodzi jest Willa Leopolda Kindermanna. W pełni zachowana od początku w niemalże nienaruszonym stanie bryła to przykład stylu Art-Nouveau. Na chwilę obecną mieści się w willi galeria sztuki z wystawami poświęconymi sztuce współczesnej.

Pałac Izraela Poznańskiego
W samym centrum miasta znajduje się przepiękny, XIX – wieczny, Pałac Izraela Poznańskiego. Swego czasu obiekt należący do majętnego, lokalnego przedsiębiorcy, na chwilę obecną mieści muzeum z kolekcjami antyków oraz innych dzieł sztuki. Już same wnętrza zachwycają przepięknymi meblami, eleganckimi kandelabrami, zegarami, obrazami, rzeźbami i wieloma innymi unikalnymi przedmiotami. Luksusowe i zapierające dech w piersiach wnętrza zaskakują również nocą, kiedy to ich wdzięki wydobyte są dodatkowo przez specjalnie zainstalowane oświetlenie

Parki Łodzi
Na zmęczonych zwiedzaniem miejskich zabytków czekają parki – w liczbie aż 34! Wśród nich 11 jest uznanych za zabytki. Warty odwiedzenia jest również Ogród Botaniczny, który sąsiaduje z Ogrodem Zoologicznym oraz rezerwatem leśnym „Polesie Konstantynowskie”.

Teatr, opera, balet
Spragnieni sztuki, znajdą natomiast coś dla siebie w repertuarach Teatru Wielkiego, Teatru Nowego, Teatru Powszechnego, czy też Teatru Jaracza.

Manufaktura
Centrum handlowe Manufaktura, to nie tylko największe centrum handlowe Łodzi ale także ciekawe rozwiązanie architektoniczne. Zaadaptowane dawne budynki fabryki, to odpowiedź na zapotrzebowanie komercyjne, gastronomiczne i hotelarskie. To doskonałe połączenie nowoczesności z dawnym klimatem pomieszczeń industrialnych.

Tak więc, Łódź to idealne miejsce na kilkudniowy pobyt, dla wszystkich tych, ceniących połączenie kultury, sztuki i designu z industrializmem i historią.

Artykuł powstał przy współpracy serwisu ogłoszeniowego Sprzedawacz.pl (https://sprzedawacz.pl/m_lodz/)

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(50) "Łódź - Pomysł na weekend - co warto zobaczyć?" ["meta_desc"]=> string(76) "Co warto zobaczyć w Łodzi w weekend? - łódzkie atrakcje poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(9) "opr. red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(51.7693486909194007239420898258686065673828125) ["lng"]=> float(19.4632244083012011515165795572102069854736328125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(true) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Łódź - Pomysł na weekend - co warto zobaczyć?

meta_keys:

meta_desc: Co warto zobaczyć w Łodzi w weekend? - łódzkie atrakcje poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: opr. red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik: 1

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Łódź - Pomysł na weekend - co warto zobaczyć?

meta_keys:

meta_desc: Co warto zobaczyć w Łodzi w weekend? - łódzkie atrakcje poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr. red.

meta_desc: Co warto zobaczyć w Łodzi w weekend? - łódzkie atrakcje poleca veturo.pl