Knysze we Wrocławiu

Knysza – wrocławski fast food

Przyjeżdżający do Wrocławia turyści mogą być zdziwieni potrawą, która widnieje w menu wielu ulicznych budek z fast foodami. Otóż można w nich zjeść knysze. Co to za potrawa?

Czym jest knysza?
Jest to pieczony, okrągły pierożek wywodzący się z kuchni kresowej. Knysze są znane w kuchni ukraińskiej, białoruskiej i litewskiej. Były tradycyjnym daniem kuchni żydowskiej. Są niezwykle popularne nie tylko we Wrocławiu, ale także w Nowym Jorku i to nie tylko wśród Żydów aszkenazyjskich. Chętnie kupują je także nowojorczycy. Do Nowego Jorku zostały przywiezione przez pochodzących z Europy żydowskich imigrantów. Pierwsza knyszarnia w Nowym Jorku została otworzona w 1910 roku. We Wrocławiu knysze pojawiły się w latach 90. Knysze napełnione mogą być bardzo różnym farszem. Bardzo często przyrządza się je z nadzieniem z mięsa, ale także z farszem z cebuli, kapusty lub grzybów. Farsz do knyszy przygotowuje się także z kaszy gryczanej lub jęczmiennej. Knysze są znane nie tylko na Dolnym Śląsku, ale także na Podlasiu. Knysze przygotowuje się nie tylko na słono, ale także na słodko.

Dlaczego knysze są tak bardzo popularne we Wrocławiu?
Jeszcze przed II wojną światową Wrocław był miastem, w którym społeczność żydowska była dość liczna. Z kolei po zakończeniu II wojny światowej Wrocław stał się miastem, w którym zamieszkało bardzo dużo repatriantów zza Buga. Można więc przypuszczać, że te wywodzący się z kuchni żydowskiej i kresowej przysmak został do Wrocławia przywieziony przez naszych rodaków zza wschodniej granicy. Być można na pomysł podawania pierwszych knyszy we Wrocławiu wpadł ktoś interesujący się kuchnią żydowską. Jedno jest pewne: knysze to dzisiaj obowiązkowa oferta wrocławskich fast foodów.

Współczesna knysza
Sprzedawane we Wrocławiu knysze w wielu wypadkach nie przypominają tych oryginalnych. Są bardzo smaczne i sycące, ale coraz częściej podawana jest ona z parówką, hamburgerem lub kebabem. Przygotowywane są także knysze w wersji wegetariańskiej. W tych ostatnich jest przygotowywany z warzyw. Współczesna knysza jest po prostu bułką drożdżową, którą przed napełnieniem farszem lekko się wydrąża. Następnie wypełnia się ją farszem (jest go bardzo dużo), a następnie polewa sosem. W wegetariańskiej wersji knyszy króluje konserwowa kukurydza, biała i czerwona kapusta, ogórki i pomidory. Przed podaniem polewa się ją sosem majonezowym lub czosnkowym i posypuje prażoną cebulką. Knysza nie jest kebabem, a bułki nie przypominają pity. Wiele osób myli jednak te dwa dania: knyszę i kebab.

Oryginalne knysze zjemy dzisiaj na Podlasiu. Jednak tylko we Wrocławiu można zjeść uwspółcześnioną wersję tych drożdżowych okrągłych i koniecznie pieczonych pierożków. Knysze są niezwykle popularne we Wrocławiu od lat 90. To wtedy zaczęto je w tym mieście sprzedawać po raz pierwszy. Knysze to obowiązkowa oferta wrocławskich food trucków i ulicznych budek z jedzeniem typu fast food. Dla przyjeżdżających (często zatrzymujących się w komfortowo urządzonych apartamentach) do miasta turystów stały się knysze jedną z turystycznych atrakcji miasta.

Artykuł został przygotowany przez apartamentywroclaw24.pl, firmę wynajmującą apartamenty w centrum Wrocławia.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(66) "Co to jest knysza - jedznie we Wrocławiu, Wrocław, Dolny Śląsk" ["meta_desc"]=> string(185) "Jest to pieczony, okrągły pierożek wywodzący się z kuchni kresowej. Knysze są znane w kuchni ukraińskiej, białoruskiej i litewskiej. Były tradycyjnym daniem kuchni żydowskiej." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(9) "opr. red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-28.3007812460607" ["lng"]=> string(17) "-12.9745826641778" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(true) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Co to jest knysza - jedznie we Wrocławiu, Wrocław, Dolny Śląsk

meta_keys:

meta_desc: Jest to pieczony, okrągły pierożek wywodzący się z kuchni kresowej. Knysze są znane w kuchni ukraińskiej, białoruskiej i litewskiej. Były tradycyjnym daniem kuchni żydowskiej.

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: opr. red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik: 1

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Co to jest knysza - jedznie we Wrocławiu, Wrocław, Dolny Śląsk

meta_keys:

meta_desc: Jest to pieczony, okrągły pierożek wywodzący się z kuchni kresowej. Knysze są znane w kuchni ukraińskiej, białoruskiej i litewskiej. Były tradycyjnym daniem kuchni żydowskiej.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr. red.

meta_desc: Jest to pieczony, okrągły pierożek wywodzący się z kuchni kresowej. Knysze są znane w kuchni ukraińskiej, białoruskiej i litewskiej. Były tradycyjnym daniem kuchni żydowskiej.