Co musi zawierać umowa wynajmu samochodu

Co musi zawierać umowa wynajmu samochodu?

W Polsce, jak również na terenie Unii Europejskiej, usługa najmu samochodu osobowego dla konsumentów nie jest odrębnie uregulowana. Według polskiego prawa umowa najmu podlega rygorom prawa cywilnego, co oznacza, że jest umową cywilnoprawną o charakterze dwustronnym.

Umowa wynajmu samochodu
W polskim systemie prawa poza przepisami ogólnymi ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeksu Cywilnego (Dz.U. Nr 16 poz.93 z póżn. zm.) ważne są przepisy szczegółowe dotyczące najmu, w tym przypadku, wynikającej z przedmiotu najmu samochodu. W umowach takich konsument określany jest jako „najemca”, natomiast przedsiębiorca jako „wynajmujący”. Z perspektywy prawnej najważniejsze elementy umowy pisemnej powinny określać strony, treść oświadczenia woli oraz własnoręczne podpisy stron.

Istotne elementy najmu auta
Dane stron powinny być zgodne z dokumentem tożsamości (numer i seria dowodu osobistego), powinien być również zamieszczony numer PESEL lub NIP. Dodatkowo można zawrzeć dane teleadresowe. Oświadczenie woli, czyli treść, powinna opisywać szczegółowo przedmiot najmu i warunki umowy. Na końcu dokumentu, dla potwierdzenia oświadczenia woli obu stron, pod treścią należy złożyć własnoręczne podpisy reprezentantów obu stron.

W umowie istotne jest wskazanie konkretnych dat przekazania pojazdu do użytkowania najemcy i oddania go z powrotem wynajmującemu. W dokumencie wynajmu samochodu powinny być również zawarte najważniejsze informacje o marce, modelu pojazdu, roku produkcji, pojemności skokowej silnika i numerze rejestracyjnym. Warto spisać także z dowodu rejestracyjnego numer VIN, który powinien zgadzać się z numerem w lewym dolnym rogu przedniej szyby, a także na prawym, środkowym słupku karoserii. W umowie nie powinno zabraknąć informacji na temat wyposażenia samochodu, rodzajów płynów eksploatacyjnych, czy w przypadku aut z instalacją gazową – homologacji. Należy zawrzeć również informację na temat wysokości czynszu oraz termin spłaty. Niezbędny będzie szczegółowy wykaz dokumentów i przedmiotów, które są przekazywane najemcy, czyli ilość kompletów kluczy do pojazdu, polisa ubezpieczeniowa, dowód rejestracyjny.

Rozwiązanie umowy wynajmu samochodu
Na końcu umowy wynajmu samochodu powinna zostać zamieszczona informacja na temat rozwiązania, wypowiedzenia, kar lub ewentualnego odstąpienia od umowy. Wypożyczenie auta jest coraz bardziej popularne w Polsce. Warto skorzystać z usług znanych wypożyczalni, takich jak na przykład wypożyczalnia samochodów Carfree, które w swojej usłudze posiadają flotę wielu, znanych marek samochodów. Wynajem auta pozwala nam na prosty, łatwy i szybki dostęp do miejsc, które chcemy zobaczyć, a nie mamy możliwości dostania się tam transportem komunikacji miejskiej. Warto skorzystać z wypożyczalni samochodu i cieszyć się komfortową jazdą, podziwiając wokół piękne widoki.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(43) "Umowa wynajmu samochodu - co musi zawierać" ["meta_desc"]=> string(136) "W polskim systemie prawa ważne są przepisy szczegółowe dotyczące najmu, w tym przypadku, wynikającej z przedmiotu najmu samochodu." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(9) "opr. red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(52.174749199548699607476009987294673919677734375) ["lng"]=> float(20.998241898474798716733857872895896434783935546875) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(true) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Umowa wynajmu samochodu - co musi zawierać

meta_keys:

meta_desc: W polskim systemie prawa ważne są przepisy szczegółowe dotyczące najmu, w tym przypadku, wynikającej z przedmiotu najmu samochodu.

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: opr. red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik: 1

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Umowa wynajmu samochodu - co musi zawierać

meta_keys:

meta_desc: W polskim systemie prawa ważne są przepisy szczegółowe dotyczące najmu, w tym przypadku, wynikającej z przedmiotu najmu samochodu.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr. red.

meta_desc: W polskim systemie prawa ważne są przepisy szczegółowe dotyczące najmu, w tym przypadku, wynikającej z przedmiotu najmu samochodu.