Jastrzębia Góra

Jastrzębia Góra – morze po polsku

Chociaż góra, to nad morzem - jedno z najbardziej popularnych miast nad Bałtykiem, z dala od zgiełku kurortów, za to blisko do rozmaitych nadmorskich atrakcji. Witamy w Jastrzębiej Górze.  

Wstyd się przyznać, ale od wielu lat nie byłeś nad polskim morzem? Czas to nadrobić i wybrać się do Jastrzębiej Góry, która – pomimo górskiej nazwy – jest kwintesencją polskiego wybrzeża. Krótko i na temat doradzamy, co jak i gdzie zaplanować na szybki wypad lub długie wakacje. Gotowy?

Co zwiedzić

Właśnie w Jastrzębiej Górze znajduje się obecnie najbardziej wysunięty na północ punkt Polski – zaznaczony u podnóża jeleniogórskiego klifu obeliskiem „Gwiazda Północy” z informacją o długości i szerokością geograficznej punktu. Obelisk został ufundowany przez Towarzystwo Miłośników Jastrzębiej Góry i Mieszkańców, z okazji 80-lecia miasta, które obchodzono w 2001 roku.

Przy obelisku znajdziemy jedno z zejść na plażę. Miłośnikom sportów wodnych tutejsze może oferuje możliwość pływania na desce surfingowej, skuterach wodnych, dzieciom zapewne przypadną do gustu wodne zjeżdżalnie, a ich rodzicom spodoba się na pewno fakt, że plaża jest czysta i strzeżona.

Jeśli nie macie ochoty na zażywanie kąpieli, zachęcamy Was do spaceru po Nadmorskim Parku Krajobrazowym lub „Bielawskich Błotach”. Zobaczycie w nich rzadko spotykane rośliny i ptaki. Tutejszy Park Krajobrazowy był jednym z pierwszych w naszym kraju. Znajduje się w nim aż 14 rezerwatów i dwa obszary ochronne ptaków.

Wieczory to pora, którą warto spędzić na nadmorskim bulwarze i Promenadzie Światowida. Bulwar jest ścieżką ciągnącą się wzdłuż klifu. Promenada Światowida, to miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno dziecko jak i osoba dorosła. Seniorzy mogą tu podziwiać pozostałości po wyciągu Światowida, który wwoził wczasowiczów z plaży na klif lub wypocząć siadając na ławeczkach i podziwiając występy zespołów muzycznych i okolicznych artystów, dzieci mogą skorzystać z dmuchanego placu zabaw, kolejek elektrycznych, zjeżdżalni i ścianki wspinaczkowej. To miejsce, niezależnie od wieku turysty, pozwala poczuć się dzieckiem. Spotkacie tu małe i duże kramiki, oferujące liczne pamiątki, jak również zabawki i słodycze stylizowane na te, którymi bawiliśmy się i jadaliśmy w czasach PRL. Pamiętacie jeszcze czekoladowe papierosy, gumy-kulki do żucia, wiatraczki czy plastikowe zabawki na patykach, które klekotały podczas jazdy po chodniku?

Jeśli uznacie, że to za mało atrakcji, zachęcamy Was do odwiedzenia lotniska w Tupadłach, które oferuje loty samolotem nad Jastrzębią Górą. Zajrzyjcie do Latarni morskich w Rozewiu oraz jaskini sufozyjnej (Grota Mechowska) w okolicy Karwii. Takiej groty nie znajdziecie w żadnym innym miejscu w Polsce. Pomimo, iż jej długość wynosi 61 metrów, zwiedzać można tylko jej początek.

Gdzie zjeść

Przede wszystkim u gospodarzy, u których wynajmujecie pokój. Ważne jednak, aby byli to osadnicy tych terenów z dziada pradziada. Wówczas będziecie mogli posmakować prawdziwej kaszubskiej kuchni.

Na Promenadzie Światowida oraz przy głównych ulicach miasteczka (Rozewska, Kaszubska) rozlokowane są restauracje, które zapewniają miłą atmosferę oraz typowo nadmorskie jedzenie. Znajdziecie w nich smażone i wędzone ryby, sałatki z śledzia, a także zapiekanki, dania mięsne, pizze, naleśniki, czebureki i gofry z bitą śmietaną i owocami.  Ceny dań obiadowych wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych.

Gdzie szukać noclegu?

Jastrzębia Góra oferuje mnóstwo miejsc noclegowych, do których należą hotele, pensjonaty, apartamenty, domy i wille wypoczynkowe, jak również kempingi. Większość z tych miejsc zarejestrowana jest w największych bazach noclegowych dostępnych w Internecie oraz posiada własne strony www, przez które można rezerwować pokoje.

Domek z kominkiem nad morzem będą idealne na jesień, zimę i wczesną wiosnę. Po długich spacerach po plaży będziesz mógł zrelaksować się przy dźwiękach trzaskającego ognia.

Ostatniego Asa zostawiamy na koniec. W Jastrzębiej Górze znajduje się także Dom Whiskey. Możecie w nim spróbować ponad 750 jej różnych gatunków oraz dowiedzieć się jak wygląda proces  powstawania bursztynowego trunku. Brzmi smakowicie? Zapraszamy do Jastrzębiej Góry.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(17) "Jastrzębia Góra" ["meta_title"]=> string(108) "Jastrzębia Góra - morze po polsku - Wczasy Nad Morzem, Kurorty Nad Bałtykiem, Wakacje w Polsce, Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(111) "Jastrzębia Góra - atrakcje Jastrzębiej Góry, opis ciekawych miejsc, atrakcje turystyczne - poleca Veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(30) "Pomorze - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(14) "Beata Dymarska" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(54.8344310924837969878353760577738285064697265625) ["lng"]=> float(18.29981758935689839518090593628585338592529296875) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Jastrzębia Góra

meta_title: Jastrzębia Góra - morze po polsku - Wczasy Nad Morzem, Kurorty Nad Bałtykiem, Wakacje w Polsce, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Jastrzębia Góra - atrakcje Jastrzębiej Góry, opis ciekawych miejsc, atrakcje turystyczne - poleca Veturo.pl

watermark:

interesting_places: Pomorze - atrakcje turystyczne

author: Beata Dymarska

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Jastrzębia Góra - morze po polsku - Wczasy Nad Morzem, Kurorty Nad Bałtykiem, Wakacje w Polsce, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Jastrzębia Góra - atrakcje Jastrzębiej Góry, opis ciekawych miejsc, atrakcje turystyczne - poleca Veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Beata Dymarska

meta_desc: Jastrzębia Góra - atrakcje Jastrzębiej Góry, opis ciekawych miejsc, atrakcje turystyczne - poleca Veturo.pl