google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Dolina Pałaców

pałace w Polsce

Czy wiecie, że jest w Polsce miejsce, gdzie na obszarze 102 km² Mieści się 30 przepięknych rezydencji i parków? Jeśli lubicie naprawdę długie spacery, koniecznie musicie tam trafić!

Dolina PałacówPałac w Wojanowie na tle gór

fot. Romuald M. Sołdek

Dolina Pałaców to jedno z najpiękniejszych miejsc na mapie Polski. Ten niezwykły kompleks, nazywany kiedyś Śląskim Elizjum, zajmuje prawie cały obszar Kotliny Jeleniogórskiej. Wyobraźmy sobie te malownicze parki i pałace wtopione w krajobraz lasów Karkonoszy. Baśniowy krajobraz na wyciągniecie ręki.

Ponieważ obiektów godnych uwagi jest tyle, że można się wśród nich zgubić na wiele dni, dziś opowiem wam zaledwie o trzech. Ułoży się z tego wycieczka na jeden dzień, w czasie którego na pewno zakochacie się w całej kotlinie i będziecie chcieli tu wrócić po więcej.

Zacznijmy od Pałacu w Wojanowie. Nie przypadkiem zaczynamy właśnie od tego miejsca. Warto zaznaczyć, że ten kompleks pałacowo parkowy został wpisany na listę Pomników Historii Prezydenta R.P. Pałac w pełni na to zasłużył. Jego ciekawe i burzliwe dzieje są znakomitym przewodnikiem po wielu stylach architektonicznych. Zniszczony w czasie wojen szwedzkich, odbudowywany i wielokrotnie remontowany może wciąż cieszyć nasze oczy. Ciekawostką jest, że w swej bogatej historii pałac należał w pewnym momencie do rodziny królewskiej. Rezydowała tu Luiza Niderlandzka, córka króla pruskiego, której mężem był Fryderyk, syn króla Holandii. To własnie tej wysoko urodzonej parze zawdzięczamy park krajobrazowy wokół pałacu.

Dziś budowla kontynuuje swoją wielka historię. To właśnie w Wojanowie co roku w sierpniu odbywa się wielki festiwal Dell’Arte. W 2014 roku pałac gościł światowej sławy muzyków z Filharmonii Wiedeńskiej. Oprócz tego możemy tutaj spotkać dzieła wybitnych malarzy, rzeźbiarzy i poetów, a w pałacowych murach często odbywają się koncerty. Czy jest wspanialsza oprawa dla takich wydarzeń?

500 m dalej znajduje się Pałac i Dom Wdowy w Łomnicy. Ten obiekt, o nieco innym charakterze, również wpisał na swoją listę pomników Prezydent. Obecnie pałac jest trzykondygnacyjną budowlą z użytkowym poddaszem. Przy pałacu działa Fundacja Dominium Łomnica zajmująca się ochroną dziedzictwa kulturowego tego obszaru. W budynku często odbywają się wystawy, koncerty i wydarzenia kulturalne o charakterze regionalnym i krajowym. Ciekawą atrakcją jest stała wystawa pałacowa "Dolina zamków i ogrodów - Kotlina Jeleniogórska - wspólne dziedzictwo". Jest to niezwykłe kompendium wiedzy i bogaty przewodnik po całym kompleksie pałacowym. Warto tam trafić i zaplanować wycieczkę w oparciu o te cenne informacje.

Dom Wdowy to dwór wybudowany przy pałacu w 1804 r.  Obecnie znajdują się tam hotel i restauracja. Jest  więc gdzie wypocząć w przerwie między zwiedzaniem i spacerami.

Trzeci obiekt, o którym chcę wam dziś opowiedzieć, jest oddalony od dwóch poprzednich o 8 km. Można tam dojechać samochodem, rowerem lub wybrać się na dłuższy spacer szlakiem pieszym. Naprawdę warto, ponieważ Pałac w Bukowcu, o którym mowa, poszczycić się może nie tylko wspaniałym, dostępnym dla zwiedzających wnętrzem, ale i jednym z najrozleglejszych parków w dolinie. Park ten powstał w wyniku adaptacji podgórskiego krajobrazu na cele rekreacyjne. Nigdzie indziej nie znajdziecie tak pięknych panoram Karkonoszy!

Dolina Pałaców i Ogrodów będzie wspaniałą przygodą. Bogactwo odrestaurowanych i udostępnionych wnętrz przeniesie was w atmosferę letnich rezydencji arystokracji, a jeśli uda wam się trafić w to miejsce w czasie Festiwalu Dell’Arte, poczujecie się jak wytrawni koneserzy sztuki!

Poznaj rezydencję, która dawniej uchodziła za jedną z ...

Pałac Goetzów powstał w latach 1889 – 1900, ...

O największej atrakcji jaką jest zamek w Nowym ...

Położony nieopodal Sobieszowa (dzielnicy Jeleniej Góry) zamek Chojnik ...

Pozostałości  czternastowiecznego  zamku  krzyżackiegoto wizytówka  Człuchowa. Najlepiej zachowanym  ...

Warcino to nie tylko ciekawy „kawałek” historii, ale ...

nocleg

gastronomia

zdrowie i uroda

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/530/dolina-palacow-2014/