google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Wirtualne muzeum himalaisty

Można już zapoznać się z osiągnięciami Jerzego Kukuczki. Powstało wirtualne muzeum jego imienia.

Wirtualne muzeum himalaistyMuzeum Jerzego Kukuczki

Fundacja Wielki Człowiek

Jego postać znana jest nie tylko w wąskich kręgach wspinaczkowych. Pochodzący z Katowic Kukuczka uznawany był za jednego z najwybitniejszych alpinistów i himalaistów XX w. Dość powiedzieć, że jako drugiemu człowiekowi na ziemi udało się mu zdobyć Koronę Himalajów i Karakorum – wejść na 14 ośmiotysięczników (z czego na dziesięć wszedł wytyczonymi przez siebie, nowymi trasami). Gustował w wejściach ekstremalnych – w trudnych warunkach atmosferycznych.

Katowiczanin zginął w górach, w 1989 r., mając zaledwie 41 lat, w czasie zdobywania Lhoste. Rodzina zmarłego powołała do życia w 2013 r. fundację „Wielki Człowiek”, której głównym celem było promowanie dokonań wybitnego Polaka, popularyzacja alpinizmu i himalaizmu wśród kolejnych pokoleń sportowców wreszcie opieka nad jego izbą pamięci. Działalność fundacji miała opierać się na archiwizowaniu i digitalizowaniu pamiątek po Kukuczce. W pewnym momencie okazało się jednak, że himalaista zostawił po sobie tak ogromną ilość materiałów, że zdecydowano o powołaniu wirtualnego muzeum, które by te wszystkie pamiątki pomieściło.

W wirtualnym muzeum znajdują się nagrania strojów, sprzętów, nagrania audio i video prezentujące wejścia na poszczególne szczyty, fotografie z wypraw, a także pamiętniki, wycinki i listy. Jak informują pomysłodawcy powołania muzeum online, celem jego istnienia jest w jak najciekawszy sposób przedstawić tematykę gór, wypraw himalajskich z lat 70. i 80. oraz historię samego Jerzego Kukuczki, tak aby jednocześnie połączyć wartościowe i ciekawe materiały, nikogo nie zanudzać, i w pełni wykorzystać to internetowe medium.

Ci którzy wolą w tradycyjny sposób obcować ze spuścizną Jerzego Kukuczki mogą udać się do Istebnej, gdzie mieści się izba pamięci o nim. Znajdują się w niej pamiątki po alpiniście, jego sprzęt wspinaczkowy i książki na jego temat. Co roku w maju przewodnicy beskidzcy organizują rajd im. Jerzego Kukuczki, w którym uczestniczą uczniowie szkół nazwanych imieniem himalaisty.

Powstanie wirtualnego muzeum Jerzego Kukuczki jest współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

dowiedz się więcej

 
 

Ustroń to miejsce, w którym panuje cisza i ...

Na terenie miasta Wisły bierze swój początek królowa ...

Gmina Istebna położona jest na południowym krańcu województwa ...

W Cieszynie stworzono spacery edukacyjne dzięki którym można ...

Nie, nie całą rzekę, ale jej beskidzką imienniczkę ...

https://veturo.pl/article/541/wirtualne_muzeum_himalaisty/