google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Brama Poznania – kładką do przeszłości

Brama Poznania

Nowa Brama Poznania to nie tylko przejście bezpośrednio do ciekawej historii. Nowe ciekawe muzeum przybliży nie tylko dzieje Wielkopolski, ale sięgnie także do najdawniejszych dziejów polskiego Państwa. A wszystko w nowoczesnej oprawie: interaktywnie i ciekawie.

Brama Poznania – kładką do przeszłościBrama Poznania

fot. Ł. Gdak

Czy Polacy interesują się korzeniami własnego państwa? Z pewnością tak. Lecz turyści dość rzadko wybierają miejsca związane z historią naszej państwowości. Ale w stolicy Wielkopolski powstał niezwykły obiekt, który ma to zmienić! Brama Poznania jest nowatorskim projektem, który łączy przeszłość z teraźniejszością. Dosłownie i w przenośni.

Cały kompleks wygląda zaskakująco. Zrewitalizowana Śluza Katedralna łączy się z modernistycznym budynkiem głównym kładką, przerzuconą nad rzeką Cybiną. Tak właśnie prezentuje się Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, w skrócie ICHOT. To jeden z kluczowych projektów Traktu Królewsko-Cesarskiego. Przedstawia zarówno dziedzictwo jednej z najstarszych części miasta, jak też znaczenie poznańskiego Ostrowa Tumskiego w kształtowaniu się państwa polskiego. W końcu to tu wznosił się gród Mieszka I, pierwszego historycznego władcy naszego kraju.

Przede wszystkim do wyboru mamy trzy ścieżki zwiedzania: indywidualną, grupową oraz rodzinną. Poprowadzi nas audioprzewodnik i… światło. Bo właśnie różne barwy światła stają się synonimami poszczególnych okresów dziejowych Ostrowa Tumskiego. Natomiast nowoczesna, oszklona kładka nad rzeką okazuje się najprawdziwszą bramą do przeszłości. Dzięki niej można bowiem dostać się do dawnej śluzy, czyli reliktu pruskich fortyfikacji.

Śluza Katedralna, zwana również Tumską, niegdyś – w razie zaistnienia takiej konieczności – mogła służyć spiętrzaniu wody w dolnie Warty, tworząc tzw. mur kurtynowy. Dzisiaj obiekt ten stanowi jedynie pozostałość po cytadeli, budowanej w latach 1833-1839. Jest to wyjątkowy zabytek hydrotechniki. Zrewitalizowaną śluzę oddano do użytku zwiedzającym całkiem niedawno – w 2013 roku. I już przyciągnęła tłumy.

Docelowo mają się tu także odbywać wydarzenia tematyczne. Co ciekawe, ceglany unikat znajduje się w bliskim sąsiedztwie poznańskiej katedry. Jednak wyjątkowość tego multimedialnego muzeum polega na tym, że oferuje bezpośredni kontakt z zabytkami.

Bramę Poznania (ICHOT) zaprojektowało krakowskiego biuro architektoniczne Ad Artis Architectes. Minimalistyczny, betonowy budynek w kształcie kostki został nawet nominowany w znanym konkursie na Bryłę Roku 2013. Chociaż nie wygrał, na pewno wciąż wzbudza wiele emocji i nikogo nie pozostawia obojętnym.

Wszyscy chętni do odwiedzenia tego nowoczesnego kompleksu, pełnego historii, powinni zapoznać się z regulaminami biletów i zwiedzania dostępnymi na stronie internetowej Bramy Poznania. Ceny na ekspozycje zaczynają się od 8 złotych (bilet grupowy). Bilet normalny kosztuje 15 złotych od osoby. Dostępna jest też opcja wycieczek specjalnych (na zamówienie). Budynek główny ICHOT mieści się w Poznaniu przy ulicy Gdańskiej 2. Muzeum jest czynne: od wtorku do piątku w godz. 9.00-18.00 oraz soboty i niedziele w godz. 10.00-19.00. W poniedziałki nieczynne. Trzeba jednak pamiętać, że ostatnie wejścia odbywają się na godzinę przed zamknięciem w danym dniu.

Zainteresowani powinni ponadto zacząć poznawać inne ocalałe fragmenty Twierdzy Poznań, czyli systemu fortyfikacji powstałych w XIX i na początku XX wieku, jednego z największych w ówczesnej Europie. Do naszych czasów przetrwały m.in.: pozostałości po Forcie Winiary, reduta Fortu Roon, Kaponiera Kolejowa czy liczne schrony.

W mieście przepysznych rogali kryją się miejsca, które ...

Piwo, napój chyba najmocniej osadzony w europejskiej historii ...

Jest z metalu. Waży ponad 200 ton i ...

Stary Rynek ma regularny kształt kwadratu o boku ...

Nie ma początku, ani końca. I niełatwo go ...

Jak powstaje piwo? Słód, chmiel, drożdże, krystalicznie czysta ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/551/w-pigulce-poznan/