Ivaylo Nikodimov

Muzeum Karykatury w Warszawie

Jak najlepiej oswoić coś, co nas przeraża lub denerwuje? Można się chować, złościć, płakać, tłumić emocje lub walczyć. Innym sposobem jest wyśmianie rzeczywistości. Muzeum Karykatury w Warszawie pokazuje świat przez pryzmat śmiechu. Czy wygląda lepiej? Oto kolejne ciekawe muzeum.

Żartobliwie, śmiejąc się w głos, wyolbrzymiając cechy charakterystyczne, nie bojąc się groteski, ale równocześnie refleksyjnie, inteligentnie i krytycznie o tym, co dzieje się dookoła nas – tak w skrócie można opisać prace przedstawione w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. To miejsce, w którym przestaniemy bać się kpić z wielkich tego świata i spraw, które przerażają nas swoją powagą. Bezradność zamienimy w żart. Złość zniknie wraz ze śmiechem. Patos odejdzie w zapomnienie, kiedy na pierwszym planie pojawi się ironia. Niezbyt poważnie o bardzo poważnych kwestiach podyskutujemy w sposób artystyczny. Może dzięki sztuce i krzywemu zwierciadłu, w którym odbija ona rzeczywistość, dostrzeżemy coś, czego dotąd nie byliśmy w stanie zobaczyć? Spróbujmy więc oswoić przez wyśmianie.

Spacerując po warszawskim Starym Mieście, odwiedzając Zamek Królewski – punkty obowiązkowe każdej wycieczki i znane miejsca spotkań mieszkańców stolicy – zdecydujmy się na krok nietypowy i z utartych szlaków skręćmy z ulicy Miodowej w Kozią. Pod numerem jedenastym znajdziemy jedyne w Polsce i jedno z niewielu na świecie Muzeum Karykatury.

Tym nieoczekiwanym zwrotem akcji właśnie uatrakcyjniliśmy swoją podróż po Warszawie. Budynek z charakterystyczną czapką błazna wisząca nad drzwiami, zaprasza na wystawę, na której zgromadzono około 18 tysięcy prac, zachwycających oryginalnością i inteligentnym humorem. Tutaj dowiemy się, że wyśmiewanie przez tworzenie karykatur to nie tylko domena współczesności. Znajdziemy tutaj także przykłady XVIII-wieczne.

Dumą kolekcji są prace wybitnych artystów obcych – np. Williama Hogartha, Honoré’a Daumiera, Jeana Effela i Rolanda Topora – oraz polskich: od miedziorytów Daniela Chodowieckiego z XVIII w. po dzieła takich twórców, jak m.in.: Franciszek Kostrzewski, Kazimierz Sichul¬ski, Zdzisław Czermański, Bronisław Wojciech Linke, Jerzy Zaruba i Maja Berezowska. Polska karykatura współczesna reprezentowana jest przez twórczość np.: Eryka Lipińskiego, Sławomira Mrożka, Andrzeja Mleczki, Edwarda Lutczyna oraz przedstawicieli młodszej generacji: Henryka Sawki, Jacka Gawłowskiego i Marka Raczkowskiego.

Muzeum realizuje wciąż nowe projekty, dlatego trafić możemy również na ciekawe wystawy czasowe. Zwiedzający mogą obejrzeć szerokie spektrum tematyczne, realizowane przez artystów: od karykaturalnych scenek rodzajowych przez komentarze historii i wydarzeń, po rysunki z nutką pikanterii. Kolekcja obrazuje nie tylko historię humoru, ale także pokazuje kwestie szeroko komentowane w danym momencie dziejów. Atrakcyjna jest nie tylko treść i forma samych prac, ale także samo miejsce, stworzone nowocześnie i z pomysłem. Nie można się nudzić, gdy wokół słychać śmiech i – gdy zastanowimy się głębiej – wypływającą z niego mądrość. A ty? Jak skomentowałbyś rzeczywistość?

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego znajduje się przy ulicy Koziej 11. w Warszawie. Wystawy można oglądać od wtorku do niedzieli w godzinach 10-18. Najlepiej zaplanować wizytę we wtorek, kiedy wstęp do muzeum jest bezpłatny. W pozostałe dni bilet normalny kosztuje 7 zł, ulgowy 4 zł, rodzinny 15 zł. Do końca 2014 roku obowiązują specjalne zniżki dla posiadaczy „Karty Warszawiaka” i „Karty Młodego Warszawiaka”. Warto się pospieszyć, by ujrzeć artystyczny świat w krzywym zwierciadle rysunków.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(41) "Muzeum Karykatury w Warszawie - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(162) "Warszawa na śmieszno, czyli Muzeum Karykatury. Pośmiej się z historii i polityki, zobacz polską rzeczywistość w krzywym zwierciadle. Co chwila nowa wystawa!" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(31) "Mazowsze - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(16) "Agnieszka Banach" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(52.24884511058210279088598326779901981353759765625) ["lng"]=> float(21.012125012332798945635659038089215755462646484375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Muzeum Karykatury w Warszawie - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Warszawa na śmieszno, czyli Muzeum Karykatury. Pośmiej się z historii i polityki, zobacz polską rzeczywistość w krzywym zwierciadle. Co chwila nowa wystawa!

watermark:

interesting_places: Mazowsze - atrakcje turystyczne

author: Agnieszka Banach

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Muzeum Karykatury w Warszawie - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Warszawa na śmieszno, czyli Muzeum Karykatury. Pośmiej się z historii i polityki, zobacz polską rzeczywistość w krzywym zwierciadle. Co chwila nowa wystawa!

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Agnieszka Banach

meta_desc: Warszawa na śmieszno, czyli Muzeum Karykatury. Pośmiej się z historii i polityki, zobacz polską rzeczywistość w krzywym zwierciadle. Co chwila nowa wystawa!