Sousse

Sousse – tunezyjska baza Hannibala

Sousse jest dziś rozwijającym się miastem z uniwersytetem, wieloma zakładami produkcyjnymi, międzynarodowym portem morskim i rozwiniętym zapleczem turystycznym. Turystów ściągających tu tłumnie przyciągają nie tylko pamiątki historyczne, ale też szerokie plaże ze złotym piaskiem, lazurowe, ciepłe morze czy niesamowita atmosfera starego, arabskiego miasta.

Sousse cieszy się ogromną popularnością. Jest to trzecie największe miasto w Tunezji. Jego historia sięga ponad dwa tysiące lat wstecz, a pamiątki minionych lat zachwycają do dziś. Sousse, dzięki swemu położeniu odegrało nie raz ważną rolę w historii – było bazą Hannibala w czasach wojen z Rzymianami, punktem strategicznym dla władców Północnej Afryki, jednym z głównych portów śródziemnomorskich czy ośrodkiem francuskiej władzy kolonialnej. Do najważniejszych i najciekawszych pamiątek historycznych należy Wielki Meczet z IX w., Ribat czy też Medyna – wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Warto udać się też do Muzeum Archeologicznego, gdzie znajdują się najpiękniejsze, po tuniskim Muzeum Bardo, zbiory mozaik.

Kiedy najlepiej lecieć do Sousse?
Północna część Tunezji należy do klimatu śródziemnomorskiego i charakteryzuje się gorącymi i suchymi latami i nieco chłodniejszymi, wilgotnymi zimami. Bryza wiejąca od morza łagodzi w lecie skutki upału a różnica temperatur między dniem a nocą nie jest znacząca. Główny sezon turystyczny trwa nawet od marca do listopada, ale najlepsza pogoda panuje od czerwca do końca sierpnia. Potem zaczyna mocniej wiać i mogą wystąpić burze. Wybierając się na wycieczki w głąb lądu, zwłaszcza na tereny pustynne należy pamiętać o odpowiednim okryciu ciała gdyż w miarę wzrastania odległości od morza rośnie też temperatura i uciążliwość wysokiej temperatury.

Poza tym w największym sezonie turystycznym (lipiec – sierpień) odbywa się tu słynny Międzynarodowy Festiwal, na którym występują gwiazdy muzyki arabskiej.

Gdzie i jakie pamiątki kupić w Sousse?
Najlepiej kupować pamiątki na bazarach, gdyż poza większym wyborem niż w tradycyjnych sklepikach można jeszcze wytargować niższą cenę. Targowanie się jest w Tunezji tradycją, a ceny pierwotne są wyższe niż wartość towaru. Jednak przy dobrym targowaniu się można ją obniżyć nawet o połowę. Największym powodzeniem wśród pamiątek cieszą się ręcznie tkane dywany, szisze – czyli wodne fajki i ręka Fatimy – wisiorek przynoszący szczęście. Na targowisku można znaleźć wiele wyrobów skórzanych, które produkowane są z delikatnej, cielęcej skóry. Cenna pamiątką jest też róża pustyni – bryłka w kształcie róży powstała z wapnia, soli i piasku na skutek działania słońca, którą można dostać na wielu wycieczkach w głąb lądu.

Jak poruszać się po Sousse?
Często jako środek lokomocji używa się louage – wieloosobowe taksówki, które zatrzymują się „na żądanie” na wyznaczonych przystankach. Jeżeli jednak wszystkie miejsca są zajęte taxi nie zatrzymuje się. Innym popularnym i dość tanim sposobem jest miejski autobus. Między miastami kursują pociągi i autobusy. Na miejscu można również niedrogo wypożyczyć auto i samemu udać się na zwiedzanie, jednak planując podróż na Saharę czy w tereny oddalone od większych miast dla własnego bezpieczeństwa warto zgłosić swoje plany na policję i powiadomić hotel o planowanej podróży i godzinie powrotu. Polskie prawo jazdy jest respektowane, ale poruszając się po Tunezji należy pamiętać, że przepisy drogowe traktowane są dość swobodnie i często zdarzają się wymuszenia czy jazda na czerwonym świetle. Piesi również nie stosują się do przepisów i przechodzą przez jezdnię w każdym miejscu, niekoniecznie do tego przeznaczonym.

Jakie plaże są w Sousse?
W Sousse plaże są szerokie i charakteryzują się złotym, drobnym piaskiem i łagodnym zejściem do morza. Stanowią jedną z głównych atrakcji kurortu i przyciągają turystów z całego świata. Są bezpłatne, a większość hoteli posiada swoje własne plaże, gdzie goście hotelowi przeważnie nie płacą za wypożyczanie leżaków czy parasoli. Istnieje możliwość korzystania z plaż przez gości spoza hotelu, jednak muszą oni liczyć się z koniecznością zapłaty za wypożyczenie leżaków lub parasoli.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(77) "Sousse - Atrakcje turystyczne, Tunezja, City Break Sousse, Wakacje, Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(124) "Tunezja Sousse - atrakcje turystyczne. Poznaj atrakcje turystyczne Sousse oraz propozycje ciekawych wycieczek na veturo.pl " ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(35.88685123856979686252088868059217929840087890625) ["lng"]=> float(10.590476988269099223316516145132482051849365234375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "TUN" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Sousse - Atrakcje turystyczne, Tunezja, City Break Sousse, Wakacje, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Tunezja Sousse - atrakcje turystyczne. Poznaj atrakcje turystyczne Sousse oraz propozycje ciekawych wycieczek na veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Sousse - Atrakcje turystyczne, Tunezja, City Break Sousse, Wakacje, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Tunezja Sousse - atrakcje turystyczne. Poznaj atrakcje turystyczne Sousse oraz propozycje ciekawych wycieczek na veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: Tunezja Sousse - atrakcje turystyczne. Poznaj atrakcje turystyczne Sousse oraz propozycje ciekawych wycieczek na veturo.pl