Tunezja

Tunezja – co kraj to obyczaj

Tunezja jest jednym z najmocniej promowanych egzotycznych miejsc wakacyjnych. Ale oprócz reklamowanych plaż i hoteli ten stosunkowo młody i nowoczesny kraj oferuje spotkanie z niezwykła kulturą i obyczajami.

Narodowym kwiatem i integralną częścią świąt w Tunezji jest jaśmin. Podarowanie komuś kwiatów jaśminu jest w Tunezji odbierane jak podarowanie czerwonej róży w krajach europejskich. Często również mały bukiecik jaśminu jest noszony przez mężczyzn za uchem – jeżeli jest za lewym uchem, oznacza to, że jest zajęty, jeżeli za prawy – jest wolny. Także kobiety cieszą się z uroków tego kwiatu – poprzez kosmetyki aż po ozdoby we włosach i na ubraniu.

Warto zauważyć, że Tunezja jest najbardziej liberalnym krajem arabskim gdzie coraz większą uwagę zwraca się na prawa kobiet. Przysłużyła się do tego żona przywódcy kraju Habiba Burgiby, która przekonała go do kilku reform jak np. zniesienie wielożeństwa, noszenia tradycyjnych chust czy kontrolowanie rozwodów przez sądy z równymi prawami do dzieci czy dopuszczenie kobiet do oświaty i władzy. Obecnie kobiety odgrywają ważna rolę w rządzie i dyplomacji, a na uniwersytetach stanowią ponad połowę studentów.

Narodowym nakryciem głowy w Tunezji jest Chechia – tradycyjne jest w kolorze czerwonym, jednak można je obecnie kupić w wielu kolorach. Od niedawna Chechia stała się towarem eksportowym do krajów Bliskiego Wschodu i na Bałkany. Jest noszona obowiązkowo na ważnych uroczystościach rodzinnych i religijnych.

Bogata kultura tego regionu ma do zaoferowania jeszcze więcej egzotycznych obyczajów i tracycji.

Jedną z takich tradycji jest henna – proszek rozrabiany z wodą służący do malowania ciała, używany już od ponad pięciu tysięcy lat w krajach Północnej Afryki, Dalekiego Wschodu i Indiach. Nazwą henna określa się tu również wieczór panieński, podczas którego przyszła panna młoda zostaje ozdobiona wzorami z henny na rękach i nogach. Naprzemiennie z henną używa się harguus – który daje trwalszy efekt, jest czarny i często stosuje się go przy tatuażach. Odwiedzając Tunezję możemy często napotkac małe stragany oferujące ezgotyczny malunek na ciele. Warto pamiętać jednak, że choć na jasnej skórze henna utrzymuje się nieco krócej niż na ciemniejszych karnacjach, to wzór będzie nas zdobił od kilku dni do kilku tygodni i nie zmyje się jak rysunek kredką, ale będzie schodził stopniowo, wraz ze ścierającym się naskórkiem.

Tresc opisow dostarczana przez meWażnym elementem życia muzułmanów, także w Tunezji, jest modlitwa, przy której obowiązuje określony rytuał. Modląca się osoba zwraca się na wschód w kierunku Mekki i na klęczkach oddaje pokłony dotykając głową ziemi.

W Tunezji, podobnie jak w innych krajach arabskich istnieje zwyczaj targowania się, który jest elementem tradycji zwłaszcza na bazarach. Cena specjalnie jest zawyżana, a niepodjęcie próby jej obniżenia czasem może być źle odebrane. Targowanie zresztą jest często wstępem do sympatycznej rozmowy, bo tak jak my jestesmy ciekawi egzotycznej kultury Afryki, tak mieszkańcy tego kontynentu są ciekawi naszego, europejskiego świata. I chociaż ich wiedza o Polsce zwykle nie imponuje, to warto pochwalić nasz kraj, który przecież – dla wielu nacji na świecie – jest równie egzotyczny co słoneczna Tunezja.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(37) "Tunezja obyczaje i religia- Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(98) "Wybierasz się do Tunezji? Na veturo.pl dowiesz się więcej o obyczajach panujących w tym kraju." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "Redakcja" ["latlng"]=> array(8) { ["address"]=> string(7) "Tunezja" ["lat"]=> float(33.8869169999999968467818689532577991485595703125) ["lng"]=> float(9.537499000000000393129084841348230838775634765625) ["zoom"]=> int(5) ["place_id"]=> string(27) "ChIJ4aQWg0SVVRIR75sBqjozhDo" ["name"]=> string(7) "Tunezja" ["country"]=> string(7) "Tunezja" ["country_short"]=> string(2) "TN" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "TUN" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Tunezja obyczaje i religia- Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Wybierasz się do Tunezji? Na veturo.pl dowiesz się więcej o obyczajach panujących w tym kraju.

watermark:

interesting_places:

author: Redakcja

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Tunezja obyczaje i religia- Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Wybierasz się do Tunezji? Na veturo.pl dowiesz się więcej o obyczajach panujących w tym kraju.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Redakcja

meta_desc: Wybierasz się do Tunezji? Na veturo.pl dowiesz się więcej o obyczajach panujących w tym kraju.